Porubští hokejisté si smlsli na dalším soupeři, polská dvacítka odjíždí s prázdnou

26.08.2014, Gabriela Juříková, Lukáš Bajgar

Hokejisté HC RT TORAX Poruba 2011 hostili v šestém přípravném klání výběr polských mladíků, kteří si na domácí řádně brousili zuby. Jenže plán narušit ostravských borcům vítěznou linii zápasů vzal za své již v páté minutě utkání, kdy Marek Pavlačka otevřel účet utkání. Domácí působili po většinu času aktivnějším dojmem a nutili hosty k častým chybám, což mělo za následek nárůst celkového skóre až na konečných 5:0. O dvě trefy do černého se postaral mladý bek Jakub Peslar, jenž se stal hlavní postavou čtvrtého vítězství v řadě. Zda forma vydrží i nadále, ukáže už čtvrteční klání s výběrem slovenské dvacítky.

2. liga – přípravné zápasy - přát. út 26.8.17:45
Polsko "20"
5:0(1:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Pavlačka (Tomášek), 26. Peslar, 33. Javín, 45. Hulva (Seidler, Prokop), 46. Peslar (Buček). Rozhodčí: Janda R., Rajnoch – Moravec, Janda L. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 97. Průběh utkání: 5:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář (31. Páter) – Vajda, Puškár, Šindelář, Slavík, Javín, Peslar, Prokop – Kilnar, Červenka, Buček, Sedlář, Hulva, Zachar, Seidler, Tomášek , Krayzel, Pavlačka, Vaněk.
Polsko "20": Kieler – Gazda, Falkenhagen, Jaškiewicz, Kisielewski, Sawicki, Horzelski, Krawczyk, Skokan, Nowotarski – Dolny, Fraszko, Bielec, Matusik, Sikora, Jaworski, Wasiňski, Malicki, Krzemieň, Gošiňski.

Utkání s polskou reprezentací do dvaceti let mělo komorní atmosféru. Mnoho diváků si na tribuny zimního stadionu cestu nenašlo. A i fandové s bubny se moc často neprojevovali. Na ledě se hrál od první minuty opatrný skoro bezkontaktní hokej, pro diváka moc nepřitažlivý. O první střelu utkání se postaral polský útočník Karol Wasiňski, jenže Tihláře nijak nepřekvapil. O něco více práce měl jeho protějšek Michal Kieler, který se v bráně sice činil, ale na zkušeného Marka Pavlačku nevyzrál. Poruba tlak a trpělivost přetavila v branku v začátku páté minuty.

První třetina byla odehrána v nejkratším možném čase. Hráči nedávali rozhodčím záminky k přerušování hry, hráli v podstatě bezkontaktně. V polských dresech se po ledě prohánělo několik hráčů s mřížkou přes obličej, takže je možné, že potřebovali najít odvahu jít tvrdě do zkušených porubských matadorů. Po výměně stran se tak totiž stalo. Hrálo se tvrději, trestné lavice se plnili pravidelně a nebyla nouze o kontakty na mantinelech.

Druhou branku viděla hrstka diváků při hře čtyři na čtyři, kdy se po předchozím nepovedeném útočném výpadu prosadil Jakub Peslar. Pak hrála polská reprezentace dvojnásobnou přesilovku a zapomněla na navrátilce z trestné lavice. Miroslav Javín se dostal k puku a po objetí brány zasunul k bližší tyči. Gólman Kieler si betonem puk srazil do brány a inkasoval ve vlastní přesilovce – 3:0. Druhá třetina byla díky častému vylučování podstatně delší a také akčnější. Polský reprezentační výběr si více dovoloval, začal hrát pořádný hokej a bylo to hned na hře znát.

Stejně se odvíjela i třetí perioda. Jenže hostům pořád scházela dravost a drzost. Zkušenější porubští hráči si dokázali hravě pohlídat obranné pásmo a jen sporadicky pouštěli reprezentanty před bránu. Více brankářské práce měl polský gólman, který čtvrtý gól inkasoval v páté minutě třetí třetiny, poté co Pátera, chytajícího od poloviny utkání, nepřekonal Fraszko. Na konci nahrávek z rychlého protiútoku skóroval Jakub Hulva. Do minuty se stav utkání znovu měnil. Po středovém buly a usazení se v útočné třetině, našel střelou od levého mantinelu skulinu v postoji Kielera Jakub Peslar a podruhé se zapsal do kolonky střelců.

Další minuty do konce utkání se hrálo nahoru dolů s většími i menšími šancemi skórovat. Více ze hry měli pořád hráči Poruby, kteří nehodlali připustit další překvapení, jako tomu bylo v loňském roce. Polská reprezentace s několika hráči dorosteneckého věku nestačila na zkušenější matadory, které Poruba v kádru má. Ve středu 27. srpna odehraje Polsko utkání se stejně starou reprezentací Slovenska, s kterou Poruba změří síly ve čtvrtek.