Porubské áčko se extraligového soupeře nezaleklo, o výhře rozhodla druhá třetina

12.08.2013, Gabriela Juříková

Na porubský zimní stadion zavítal slovenský účastník extraligy z Martina. Domácí RT TORAX se papírově lepšímu týmu bezezbytku vyrovnal. První třetina byla oťukávaná, plná zvratů a šancí na obou stranách. Góly přišly až ve druhé třetině. Během osmi minut nastřílela Poruba tři branky a u všech byl Lukáš Vrána. U první gólovky protečoval střelu Lukáše Prokopa, druhou branku vsítil poté, co se Mountfieldu nepovedlo skórovat a u poslední, kterou vsítil Lukáš Prokop, si připsal asistenci. Hosté se prosadili až v polovině poslední třetiny přesilovkovou trefou Tomáše Pokrivčáka. Více branek se hostům díky skvělým zákrokům Radka Tihláře nepodařilo vsítit. Duel skončil výhrou domácích 3:1.

2. liga – přípravné zápasy - přát. po 12.8.18:00
MHC Martin
3:1(0:0, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Vrána (Prokop L.), 31. Vrána (Seidler), 35. Prokop L. (Vrána, Pavlačka) – 48. Pokrivčák (Perniš, Themár). Rozhodčí: Mikula – Barteček, Moravec. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Šindelář, Wolf, Slavík, Vajda, Lhotský, Prokop L., Axman, Hruzík – Sedlář, Krayzel, Vaněk – Buček, Vrána, Seidler – Zachar, Pavlačka, Chaloupka – Pasker, Piják, Rosypka.
MHC Martin: Dzubina – Varchola, Imrich, Perniš, Fujerík, Jurášek, Themár, Matejka, Pokrivčák, Dvořák, Šugár, Žáčik, Hús, Cíger, Markovič, Slávik, Fillo, Tupý, Važan, Galamboš, Kentoš.

Hokejovou atmosféru i pro menší diváckou návštěvu, zajišťovali členové porubského fanklubu. RT TORAX neměl před extraligovým soupeřem žádný respekt a do zápasu vstoupil aktivně. Martinský gólman byl proti Vránovi úspěšnější, svou pravou tyč uhájil. Vzápětí čelil střele od modré čáry a střelu Pijáka ze středního pásma vyrazil do ochranné sítě.

V první desetiminutovce si oba týmy zkusily hru v početní převaze, byť Martin jen pouhou minutu, když se prohřešil v útočném pásmu Fujerík. Šedesát vteřin se hrálo čtyři na čtyři, ale většího prostoru na ledě nevyužil ani jeden tým. Již v klasických sestavách se chtěl prosadit Pasker. Z kruhů pálil jen do zadního mantinelu. Na druhé straně váhal se střelou Važan a o pár vteřin později Šugár.

V čase 12:30 dostal soupeř další přesilovku, ale nechal si ujet Vránu, který tvrdou střelou rozezvonil horní tyč. Martin měl pak velké problémy přejít do útočného pásma a nějak ohrozit domácího gólmana. Porubská čtveřice jim úspěšně bránila v založení útoku. V závěru přesilovky pálil od modré Matejka a před brankářem tečoval Cíger. Puk skončil na plexiskle a domácí oslabení přečkali bez inkasovaného gólu.

V závěru třetiny Martin několikrát pohrozil. Themár z mezikruží pálil nad bránu a obránce Matejka nastřelil svého parťáka z útoku. První třetina skončila bez branek. V druhé části domácí sice tlačili soupeře do jejich obranného pásma, ale více práce měl v začátku domácí Tihlář. Nejdříve skákavý kotouč se štěstím zkrotil a pak pochytal střely Šugára, Važana a Dvořáka. Domácí se dostávali více pod tlak a nedařilo se jim lehce přecházet přes střední pásmo.

Ve 27. minutě z nenápadné akce padl první gól zápasu. Domácí obránce Lukáš Prokop zachytil kotouč na modré čáře a hned pálil směr branka, kde puk protečoval Lukáš Vrána. Hostující gólman Dzubina jen povyskočil a puk zapadl do jeho sítě. RT TORAX vedl 1:0. Martin si zkusil zahrát další přesilovku, ale Tihláře nepřekonal Perniš ani Themár a Galambošovi puk sjel z hokejky. Z bezprostřední blízkosti se neprosadil ani Šugár. I v tomto zápase se potvrdilo pravidlo, nedáš - dostaneš. Poruba z protiútoku souhrou Petra Seidlera a Lukáše Vrány navýšila vedení.

Jaroslav Markovič napřáhl od mantinelu a domácí gólman měl co dělat, aby střelu vyrazil. Jak zprvu Martin dobře bránil střední pásmo, v druhé půli třetiny nechával domácím až moc prostoru. Z toho pramenila třetí branka v martinské síti. RT TORAX dopravil puk do klece kulečníkovým způsobem. Pavlačka u levé gólmanovy tyče poslal puk na střed Vránovi a ten posunul kotouč na pravé straně volnému Lukáši Prokopovi, který pohodlně zavěsil – 3:0. Martin se nedokázal přes dobře organizovanou hru Poruby propracovat ke gólové šanci. Závěrečné minuty druhé třetiny patřily výhradně domácím.

Na začátku poslední tercie se hosté po přečkaném oslabení dostali na dostřel Tihláře, který Dvořákovu střelu vyrazil mimo brankoviště. Mountfield si dokázal vytvořit gólové příležitosti, ale ve finálním zakončení postrádal klid a správnou mušku. Ve 48. minutě se přeci jen hosté radovali ze vstřelené branky. Přesilovkový deštník a přihrávky Themára a Perniše připravily Tomáši Pokrivčákovi gólové zakončení – 3:1. Hosté byli při chuti, respektive domácí polevili a hned z toho byly další šance. Galamboš pálil jen doprostřed brány, kde gólman Tihlář pohotově sklapl betony a Cíger jen těsně minul domácí svatyni.

Hosté následně ustáli další oslabení, ve kterém byla Poruba hodně nepříjemná a díky pohotovému zásahu Šugára nelovil Dzubina puk ze sítě počtvrté. Domácí brankář na vavřínech neusínal. Hosté jej zásobili zásahy z každé pozice. Recept na něj nenašel Važan, Imrich či Dvořák a ani Markovič v samostatném úniku. RT TORAX uhájil proti silnému extraligovému Martinu výsledek 3:1. Nutno podotknout, že pro hosty ze Slovenska to byl teprve druhý přípravný zápas. V následujících dnech čekají domácí výběr trenéra Tomáše Sršně zápasy ve velmi kvalitně obsazeném turnaji. Již ve středu 14. srpna se střetnou s Prostějovem. Zápas začíná v 16 hodin a jste srdečně zváni. Vstupné na jednotlivé zápasy turnaje činí lidových 30 korun.

Tomáš Sršeň (RT TORAX Poruba): Kluci podali dobrý výkon proti extraligovému týmu Slovenska. V hlavách se lépe připravili než proti Frýdku, ale nechci dělat závěry. Odehráli jsme dobré utkání, vstřelili jsme tři branky, jen jednu inkasovali, takže po této stránce spokojenost. Ale pořád máme co zlepšovat. Děláme velké chyby v obranné třetině, kde měl soupeř, na můj vkus, hodně šancí. Jsou před námi další utkání v turnaji a věřím, že se budeme nadále zlepšovat. Přece jenom, hlavní soutěž se blíží.

Daniel Babka (MHC Mountfield): Byl to náš druhý přípravný zápas. V Popradě jsme prohráli v prodloužení 2:3. Dneska se to lomilo ve druhé třetině. Domácí jsme přestříleli asi o sedm střel, měli jsme dobré příležitosti, ale Poruba nám dala slepený gól od mantinelu, další dva byly parádní, kde nás vyšachovali. V poslední třetině jsme je zatlačili, ale nejsme zatím schopni vstřelit více jak dvě branky v zápase. Ze základní sestavy s námi dnes nehrálo pět hráčů. Některým jsme dali volno, jiní jsou zranění, takže jsme vzali na zkoušku juniory.