Poruba v dramatické koncovce přetlačila Nový Jičín, Kuťák zaznamenal první gól

12.11.2016, René Chyla

V prvním vzájemném zápase Porubští duel s Novým Jičínem jasně ovládli a vyhráli na jeho ledě přesvědčivě 6:1. Podobný scénář se naplňoval i v sobotním zápase, když Sršňovi svěřenci vedli v polovině utkání již 3:0, Nový Jičín ale dokázal snížit na rozdíl jediného gólu a drama tak bylo na světě. V poslední třetině ale zaúřadovali Smrčka se Zacharem, a ačkoliv hosté znovu dvěma brankami stáhli náskok, na více se už nezmohli a po srdnatém výkonu padli na porubském ledě 4:5.

2. liga - skupina Východ - 18 so 12.11.17:00
Ďáblové Nový Jičín
5:4(1:0, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 3. Tichý (Piecha, Vaněk), 30. Kuťák (Zachar), 31. Kafka (Zachar, Adamík), 47. Smrčka (Vaněk), 49. Zachar (Kafka, Kuťák) – 37. Kocián (Málek, Hruška), 45. Uhlár (Dresler), 54. Chvostek (Novotný, Vašut), 57. Novotný (Cabák, Chvostek). Rozhodčí: Vaněk – Vengřín, Wesley. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 419. Střely na branku: 33:28. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2, 5:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čech – Slavík, Puškár, Flašar, Tichý, Rudl, Bail, Adamík – Piecha, Slováček, Sedlář – Vaněk, Smrčka, Orság – Seidler, Tomčák, Němec – Zachar, Kafka, Kuťák
Ďáblové Nový Jičín: Slovák I – Nesvadba, Běhal, Hruška, Vašut, Dresler, Metelka, Cabák – Gebauer, Slovák II, Christov, Málek, Chvostek, Kocián, Sonnek, Palacký, Novotný, Uhlár

David Zachar (POR) (1+2)
Dominik Novotný (NJČ) (1+1)
Dominik Kafka (POR) (1+1)

Individuální akce Tichého či tyč Novotného

RT TORAX začal sobotní utkání parádně. Už na konci třetí minuty dostal příliš prostoru Josef Tichý, jenž si s lehkostí objel Slovákovu klec, vybruslil na hranici levého kruhu a bez problémů poslal puk k protější tyči – 1:0. V jedenácté minutě mohl srovnat při vlastním oslabení Adam Uhlár, jeho pokus z levé strany však jen prověřil čipernost Čechovy lapačky. Zanedlouho se k odraženému kotouči v brankovišti dostal Jozef Tomčák, porubský útočník ale, stejně jako o chvíli později David Zachar, neuspěl. Nový Jičín byl blízko srovnání v patnácté minutě, střela Dominika Novotného z levého kruhu se však otřela pouze o vzdálenější tyč.

Kuťákova premiérová trefa, Kafkovo doklepnutí a Kociánova parádní střela pod víko

Do druhé třetiny však nastoupila zcela jiná Poruba. Marek Slavík se nejprve přes pravý kruh dostal až k novojičínskému gólmanovi, ten ale černý kus pryže ukryl do své hrudi. Na druhé straně pelášil sám na Čecha Dominik Novotný, porubský brankář ale uspěl stejně jako jeho kolega. RT TORAX se tak dočkal druhého gólu až těsně před uplynutím poloviny základní hrací doby. David Zachar prohodil kotouč brankovištěm a u pravé Slovákovy tyče už byl připravený Filip Kuťák, který bekhendem poslal puk do odkryté branky – 2:0. Za osmnáct vteřin pálili Porubští ostrými znovu. David Zachar už překonal Jiřího Slováka střelou mezi betony, novojičínský zmar však dokonal doklepnutím za brankovou čáru až Dominik Kafka – 3:0. Při hře čtyři na čtyři pak hosté konečně skórovali. Matěj Málek přenechal puk Ivu Kociánovi, který parádně prošel přes několik porubských obránců a z prostoru mezi kruhy zamířil nechytatelně pod víko – 3:1.

Uhlárova kontaktní branka, Smrčkovo navýšení a parádička Zachara

Nový Jičín využil na začátku poslední třetiny přesilovku a rázem byl na dostřel. Adam Uhlár si zprava nabruslil až mezi kruhy, odkud do protipohybu překvapil Čecha jedovkou k levé tyči – 3:2. Vyrovnání ale Porubští nedopustili. Rostislav Vaněk vyslal do úniku Marek Smrčka, který zamířil přesně pod lapačku – 4:2. O minutu později se v obrovské šanci ocitl Dominik Novotný, ten ale snad ze dvou metrů ani netrefil prostor mezi třemi tyčemi. V devětačtyřicáté minutě se chopil slova kapitán porubského výběru. Dominik Kafka nahrával v přečíslení tři na jednoho na pravé křídlo Davidu Zacharovi, který si zkušeně položil Slováka a poté už měl před sebou jen prázdnou branku – 5:2.

Emotivní a dramatický závěr

Navýšit pak mohl z brejku Marek Sedlář, hostující brankář ale v tomto případě vynikl. Šest minut před koncem hosté opět snížili. Michal Chvostek zkoušel štěstí z předbrankového prostoru, kotouč následně vyletěl do vzduchu a od Čechových zad se odrazil za brankovou čáru – 5:3. To ale ještě nebylo vše. Za pár vteřin Josef Tichý hrubě chyboval při rozehrávce, a po zvláštním odrazu od mantinelu se kotouč dostal přesně na hůl Dominika Novotného, který překvapil porubského brankáře k pravé tyči – 5:4. Hosté už sahali při power-play po střele Jiřího Běhala po vyrovnání, nicméně Jakub Čech byl faulován a hosté tak mohli na srovnání zapomenout.

Ostatní zápasy 18. kola

Šumperkvs.Val.Meziříčí6:1
Brnovs.Kopřivnice5:1
Vsetínvs.Opava3:0

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Z naší strany to byl v tomto utkání naprosto katastrofální výkon. Nový Jičín přijel vyloženě s obrannou taktikou, se kterou jsme měli velké problémy a nedokázali se dlouho prosadit. I když jsme vedli 1:0 a měli zápas pod kontrolou, tak to pořád nebylo ideální. Za stavu 3:0 jsme měli zápas s přehledem dohrát, což se nám také nepovedlo. Navíc v závěru po našich hrubých chybách jsme si to opět sami zkomplikovali. Hosté nás určitě nepřehráli, ale my jsme podali v obraně špatný výkon a sami jsme góly soupeři darovali.

Petr Macháček (HK Nový Jičín): Zápas se mi nehodnotí vůbec lehce. Kdyby nám někdo před utkáním řekl, že budeme mít bod, tak jsme rádi a bereme jej všemi deseti. Nicméně po tom celkovém průběhu a závěru, který byl velmi emotivní, jsme zklamaní. Minimálně bod jsme si určitě zasloužili odvézt, ale zápas se lámal podstatně dříve, kdy jsme Porubu nechali během minuty odskočit do tříbrankového vedení. Kdybychom tam vstřelil gól na 2:1, tak se zápas určitě ubíral jiným směrem.