Poruba v Budějovicích bojovala. Na body to ale bohužel nestačilo

22.01.2020, David Kubatík

V rámci čtrnáctého kola nástavbové části Chance Ligy zajížděli hokejisté týmu HC RT TORAX Poruba 2011 na led suverénního leadera soutěže z Českých Budějovic. Body z tohoto zápasu, bohužel, nepřivezli, ale i přes to nezanechali v Budvar aréně špatný dojem. I přes nesporně vyšší herní kvalitu Jihočechů dokázali svou bojovností zápas zdramatizovat a až do posledních okamžiků usilovat o vyrovnání. Definitivně rozhodl až minutu a půl před koncem gólem do prázdné branky Pýcha. Přesně se za porubské barvy trefili Tomáš Gřeš s Filipem Dundáčkem.

CHANCE LIGA - 44.kolo st 22.1.17:30
ČEZ Motor České Budějovice
4:2(3:0, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Allen (Christov, Holec), 7. Christov (Venkrbec, Vydarený), 16. Babka (Vydarený), 59. Pýcha – 25. Gřeš (Hudeček), 37. Dundáček (Brodek, Hlinka). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5529. Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.
ČEZ Motor České Budějovice: Klouček – Pýcha, Suchánek, Vydarený, Svach, Lytvynov, Allen – Christov, Venkrbec, Holec – Babka, Šimánek, Beránek – Michnáč, J. Kloz, Z. Doležal – M. Novák, Gilbert, Endál – Prokeš.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Rudl, Husák, Krejčí, Pastor, Dluhoš, Dundáček, Šendera – Sikora, Hudeček, Gřeš – Nejezchleb, Kanko, Káňa – Ollender, Jáchym, Toman – Hlinka, Brodek.

Už od úvodních vteřin tohoto střetnutí bylo asi všem jasné, kdo bude v tomto zápase hrát na ledě prim. Domácí Jihočeši byli rychlejší i přesnější a tuto skutečnost poměrně rychle promítli i do skóre. Po pouhých třech minutách vybojoval puk v útočném pásmu Christov a přihrál před branku nikým nehlídanému Allenu Conorovi, který na nic nečekal a rychlou střelou nedal Hynku Kůdelovi šanci. Uběhly další tři minuty a Motor šel do dvoubrankového trháku. Vydarený vypálil od modré, puk lehce tečoval Venkrbec a Vít Christov využil Kůdelovy lehké dezorientace a pohotově zvýšil už na 2:0. Tlak si potom domácí udrželi i díky následného Káňova vyloučení. A třetí gól na sebe nenechal dlouho čekat. V čase 15:38 přihrál Vydarený na pravý kruh Jakubu Babkovi a ten střelou o tyčku stanovil stav skóre na 3:0 po první třetině. Nic na tom nezměnila ani velká šance Jana Káni dvě minuty před první sirénou. Svým skvělým zákrokem vše vyřešil Milan Klouček.

Porubský výkon se v prostřední části o hodně zlepšil, což šlo také nakonec zhodnotit i při pohledu na kostku nad ledem. Po čtyřech minutách a osmnácti vteřinách se totiž ke střele z pravého kruhu dostal Tomáš Gřeš, kterému ke skórování pomohl i ne úplně jistý zákrok Kloučka – 3:1. Ostravané následně přežili lehkou herní převahu favorita i s jeho přesilovou hrou, postupem času se svému soupeři herně vyrovnali a zaslouženě skórovali podruhé. Tři minuty a devatenáct vteřin před druhou přestávkou se na modré do puku opřel Filip Dundáček a svou bombou vymetl pavučinky v Kloučkově pravém růžku. Ke skórování mu zajisté pomohla i vlna hráčů, která v momentě střely před českobudějovickým gólmanem projela. Do konce třetiny si ještě oba celky vyměnily po pár střelách. Nic zásadnějšího pro vývoj zápasu to ale neznamenalo.

V závěrečné části byl znovu lepší domácí Motor, ale Porubští svou obětavou hrou podpořenou skvěle chytajícím Kůdelou nepustili Jihočechy do trháku. Velice viditelný byl domácí tlak hlavně v jejich přesilové hře, kdy favorité doslova spálili několik vyložených šancí a několikrát nastřelili i brankovou konstrukci. Hosté se pokoušeli něco vytvořit po takových nenápadných útočných akcích. Brankář Klouček byl ale pozorný, a tak skóre 3:2 zůstávalo stále nezměněno. Dvě a půl minuty před koncem si kouč Holaň vzal oddechový čas a nařídil svým svěřencům hru v šesti bez brankáře. Ta ale nedopadla dobře. Českobudějovická obrana žádné větší ohrožení kloučkovy branky nedovolila a navíc se v čase 58:24 dostal k puku Pavel Pýcha a přesným zásahem přes celé kluziště stanovil konečný stav zápasu na 4:2.

Příští zápas odehraje Poruba již v sobotu na ledě přerovských Zubrů.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Spokojen mohu být jen s první třetinou. Po dlouhé době jsme měli v domácím utkání dobrý nástup. Od druhé třetiny jsme ale přestali střílet a tlačit se do branky. Dostali jsme dva góly a pak jsme se trápili. Nepomohli jsme si ani v přesilovkách. Na můj vkus jsme hráli až moc vlažně a málem se nám to vymstilo. Hokej se hraje šedesát minut, to jsme my nehráli.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): Chybělo nám pět hráčů z prvních dvou pětek, které skolila viróza. To jenom taková drobná omluva. Nastoupili jsme zbytečně ustrašeně a po třech našich chybách šel soupeř do tříbrankového vedení. Od druhé třetiny se domácí trochu uspokojili a my jsme měli spoustu přečíslení, která jsme ale nevyužili. Třetí třetina byla vyrovnaná, při power play jsme špatně vyhodnotili situaci a dostali do prázdné čtvrtý gól.