Poruba si na závěr spravila chuť! Rozstřílela Poláky a na domácím turnaji končí třetí

15.08.2015, Adam Bagar, René Chyla

Po dvou nepovedených střetnutích si chtěli porubští borci spravit chuť aspoň v bitvě o konečné třetí místo. Ačkoliv se na startu duelu s polskou reprezentační dvacítkou zase střelecky trápili, nakonec zaznamenali hladký triumf 8:1, když šest branek vstřelili v závěrečném dějství, které se lehce proměnilo v exhibici porubského celku, který si na posledních osm minut dokonce dovolil dát do branky teprve patnáctiletého Kryštofa Mrázka. V útoku pak zářila hlavně posila David Ballner, ten se blýskl čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí. I díky němu RT TORAX mohl slavit zisk poháru pro třetí tým turnaje O pohár RT TORAX. O zlato bojují od 14:30 Slováci s Vítkovicemi.

2. liga – přípravné zápasy - Turnaj so 15.8.11:00
Polsko "20"
8:1(0:0, 2:1, 6:0)
Branky a nahrávky: 23. Sedlář (Vaněk), 24. Ballner z trest. střílení, 41. Zachar (Kilnar, Chaloupka), 46. Sedlář (Sysala), 50. Vaněk (Sysala, Vajda), 51. Ballner (Seidler), 57. Sysala (Vaněk, Ballner), 60. Buček (Ballner) – 28. Jaskiewicz (Sap). Rozhodčí: Mikula, Koziol – Rožánek, Řezáč. Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 251. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 8:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich (od 52. Mrázek) – Ovšák, Vajda, Baca, Buček, Pobuta, Slavík, Franek, Gálik – Lenomar, Kilnar, Ballner, Chaloupka, Zachar, Sedlář, Vrána, Vaněk, Sysala, Gelnar, Marcinek, Blahuta.
Polsko "20": Czernik (od 31. Berggruen) – Jaskiewicz, Chorazyczewski, Jeziorski, Krzemien, Paszek, Falkenhagen, Michalowski, Goscinski, Skrodziuk, Lorek, Wsól, Musiol, Rajski, Sap, Naparlo, Nowak, Nowotarski, Pomianek, Kuras, Matusik.

Do boje o třetí příčku na turnaji „O pohár RT TORAX“ vstoupili lépe hokejisté pořádajícího klubu HC RT TORAX Poruba 2011, kteří mohli už ve druhé minutě jít do vedení. To by ale Milan Ovšák musel trefit prázdnou bránu. Dalších příležitostí mohli využít David Ballner a Lukáš Vrána, ani jeden ale Czernika v bráně nepřekonal. Při hře čtyři na čtyři mohl otevřít gólový učet utkání David Sysala, David Ballner či Pavel Pobuta, Czernik ale v bráně kouzlil. Střeleckou i herní převahu však Porubští ani do konce úvodní třetiny nedokázali přetavit ve vedoucí branku.

Porubě se zvýšená aktivita vyplatila hned z kraje prostřední periody. Po dvou minutách už mohli domácí slavit. Rostislav Vaněk našel z rohu kluziště osamoceného Marka Sedláře, jenž stál mezi kruhy a propálil Czernika nad levý beton – 1:0. Za minutu se polskou obranou protáhl nadějný mladík David Ballner, který byl při svém úniku faulován a hlavní sudí tak nařídili trestné střílení. Vítkovický odchovanec si v něm počínal velmi zkušeně a pohotovou střelou k levé tyči zvýšil porubské vedení – 2:0. Polská dvacítka snížila o pár minut později v přesilovce. Jaroslaw Sap vybídnul mezi kruhy nehlídaného Oskara Jaskiewicze, který překonal zmateného porubského brankáře k levé tyči – 2:1. V polovině zápasu mohla domácí střídačka zvedat ruce potřetí. David Sysala ale napálil pouze břevno.

Závěrečná třetina již byla jasně v domácí režii. Skvělý nástup započal David Zachar, který zamířil přesně pod vyrážečku – 3:1. O chvíli později se v obrovském zmatku v polském brankovišti zorientoval Marek Sedlář a překonal polského brankáře počtvrté – 4:1. Krátce po skončení přesilové hry se pořádají klub turnaje prosadil znovu. David Sysala nastřelil kotouč do brankoviště, kde do puku vleže jen lehce strčil Rostislav Vaněk – 5:1. Za necelou minutu se skóre měnilo opět. Petr Seidler našel na hranici pravého kruhu Davida Ballnera, který se bekhendem nad levý beton Berggruena nemýlil – 6:1.

V 52. minutě přišla velká chvíle pro Kryštofa Mrázka! Tento patnáctiletý mladík dostal od trenéra Tomáše Sršně pro zbytek utkání důvěru a vedl si náramně, když nepropustil ani jeden střelecký pokus polské reprezentace. Tři a půl minuty před závěrečnou sirénou to už bylo o šest branek. Rostislav Vaněk vybídl zpoza brankoviště volného Davida Sysalu, který se s lehkostí trefil k levé tyči nad beton – 7:1. Ani tohle ještě nebylo vše. 33 sekund před koncem třetí třetiny se v přečíslení dva na jednoho prosadil do prázdné brány Martin Buček – 8:1.

Konečné pořadí turnaje O pohár RT TORAX:

1. HC Vítkovice Steel "23"
2. Slovensko "20"
3. HC RT TORAX Poruba 2011
4. Polsko "20"

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Řekl bych, že jsme předvedli ze všech střetnutí na turnaji nejlepší výkon. Stále nás trápí koncovka, podruhé jsme na začátku duelu soupeře přehrávali, ale nejsme schopni dát branku. Naštěstí jsme to potom protrhli a zápas zvládli. Ale čekali jsme, že si doma zahrajeme finále, pro mne je zklamáním hlavně utkání s Vítkovicemi, které jsme po tom, co jsme prvních deset minut na ledě dominovali, odevzdali. Musíme hrát zodpovědně celý zápas.

Torbjnörn Johansson (Polsko "20"): Myslím si, že první dvě třetiny byly z naší strany ještě dobré, ale pak se naše hra úplně sesypala a domácí toho dokázali využít dalšími šesti vstřelenými brankami. Stále máme na čem pracovat. S předvedenou hrou nejsem spokojený.