Poruba rozhodla derby už v první třetině, Zdeněk byl u čtyř branek

24.01.2018, René Chyla

Porubští hokejisté v derby nezaváhali. V Opavě rozhodli už v první třetině a z ledu rivala vezou tři body za výhru 5:2. Ostravanům se znovu vydařily přesilovky, když v úvodní dvacetiminutovce využili dvě ze tří a tím položili základní kámen k úspěchu. HC RT TORAX se díky zaváhání Hodonína osamostatnil na čela tabulky, navíc má tři zápasy k dobru a Slezan letos porazil i pošesté.

2. liga – skupina Východ - 39.kolo st 24.1.18:00
Hokejový klub Opava
2:5(0:3, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. Seidler (Štindl), 50. Vaněk (Šendera, Vítek) – 4. Haas (Káňa T., Zdeněk), 8. Hryciow (Zachar, Zdeněk), 14. Zachar (Hryciow, Jaroš), 24. Kaluža (Zdeněk), 60. Zdeněk (Jaroš). Rozhodčí: Cabák – Wesley, Pospíšil. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 350. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:5.
Hokejový klub Opava: Wanecki – Fišera, Kiss, Šindelář, Šendera, Rudl, Tichý, Slavík – Herman, Vítek, Horváth, Štindl, Vaněk, Chalupa, Maxner, Wolf, Hartmann, Seidler, Černý, Malina
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Puškár, Adam; Janota, Hryciow; Kaluža – Ballner, Zachar, Ollender – Káňa J., Káňa T., Zdeněk – Jaroš, Haas, Finsterle

Jiří Zdeněk (POR) (1+3)
Michal Hryciow (POR) (1+1)
Tomáš Káňa (POR) (0+1)

Kanadské přesilovky, trestné střílení pro Tomáše Káňu a břevno Puškára

HC RT TORAX nechal zapomenout na předešlé dva nevydařené starty na opavském ledě a spolehlivý náskok si díky vynikajícím přesilovkám vytvořil už v první třetině. Porubští využili úvodní početní převahu po necelé půlminutě. Marek Haas se zmocnil vyraženého kotouče v brankovišti a zasunul puk pod ležícího Michala Waneckého – 0:1. V další nabídnuté přesilovce nejprve selhal Jan Káňa, který už pálil z kruhu do prázdné, nicméně domácí gólman se fantasticky přesunul. I přesto ale HC RT TORAX výhodu využil. Michal Hyrciow poté napřáhl na modré a kotouč vymetl pravý růžek opavské branky – 0:2. Následně mohli hosté jít už do tříbrankového vedení, Tomáš Káňa ale z trestného střílení trefil pouze pravou tyč. A blízko byl o pár desítek vteřin také Jan Puškár, který zase z levého kruhu orazítkoval břevno. Opavští ve 12. minutě faulovali potřetí, Porubští ale skórovali až krátce po skončení této přesilovky. Michal Hryciow znovu zkusil štěstí od modré a před brankovištěm tečoval puk k levé tyči David Zachar – 0:3.

Kalužova dělovka, brusle Seidlera a metr nemetr hlavního sudího

Poruba navýšila své vedení ve 24. minutě. Marek Kaluža vypálil od modré čáry a kotouč propadl Michalu Waneckému mezi betony – 0:4. Záhy byl ale rozdíl znovu tříbrankový. Jan Štindl nahodil od pravého mantinelu kotouč do brankoviště, kde se od brusle Petra Seidlera odrazil za záda Hynka Kůdely – 1:4. Opava následně docílila další branky, ta však nemohla být uznána, jelikož jí předcházel faul na porubského brankáře. Ve 29. minutě mohl znovu skórovat exporubský Petr Seidler, ani několik jeho dorážek se ale neujalo. Hlavní sudí nasadil ve druhé třetině poněkud zvláštní metr. Zatímco přišpendlení Tomáše Káni Josefem Tichým na mantinel zůstalo bez odezvy, tentýž zákrok Tomáše Káni na Petra Chalupu znamenal dvě minuty. Obě situace dělilo asi pět vteřin. Slezan si tedy vyžádal oddechový čas, ve dvojnásobné přesilovce ale stejně nic nepředvedl, a tak šli Porubští do šaten s tříbrankovým náskokem.

Vzpoura exPorubských a pojistka Zdeňka

Opava snížil na rozdíl dvou branek v přesilové hře, kterou využila v 50. minutě. Šenderovu nahrávku od modré tečoval u pravé Kůdelovy tyče Rostislav Vaněk – 2:4. Porubští následně ujeli do přečíslení, kdy Marek Haas nahrával nalevo Lukáši Finsterlemu, který ale před prázdnou nedal. Podobnou příležitost spálil na druhé straně také Bohumil Hermann, porubský brankář ale opět předvedl rychlé nohy a stačil se včas přesunout. Opavský Slezan přitlačil, nicméně tlak Porubští spolehlivě ubránili a drama se nakonec ani nekonalo. V oslabení navíc dvakrát neuspěla dvojice Jiří Zdeněk – Tomáš Káňa a před domácími zívala poslední možnost – power-play umocněná porubským faulem. Tadeáš Jaroš však po pravé straně upláchl a poté už jen naservíroval puk před prázdnou branku Jiřímu Zdeňkovi – 2:5.

Ostatní zápasy 39. kola

Val.Meziříčívs.Kopřivnice3:4
Šumperkvs.Hodonín4:0

Zdeněk Pavelek (Hokejový klub Opava): Nás položila první třetina, kdy jsme měli hodně vyloučených, a na ten zápas jsme nebyli ani moc nažhavení. Poruba své příležitosti využila a vedení si poté už pohlídala. I když jsme rychle snížili, chvíli jsme věřili, že bychom s tím výsledkem mohli ještě něco udělat, ale Poruba má hráče naprosto jiné kvality než náš tým, který hokej hraje pouze pro zábavu po práci. Klukům ale nemůžu upřít snahu, protože bojovali až do konce. Porubští jsou ale profesionálové, my amatéři.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Jeli jsme do Opavy trochu s obavami, protože jsme nevěděli, co se na nás chystá, jelikož domácí měli za poslední dobu docela dobré výsledky. Tentokrát se ale zápas lišil od těch ostatních tím, že nám vyšla první třetina a nemuseli jsme zase dotahovat. Šli jsme do trháku, nicméně mě mrzí gól na 1:4, který byl samozřejmě regulérní. Rozhodčímu však ve druhé třetině poněkud ujel vlak a bylo tam až zbytečně moc vyloučených, což nás samozřejmě poněkud přibrzdilo. Jsem ale spokojený, protože jsme to uhráli, tři body jsou doma a to je hlavní.