Poruba po parádním obratu slaví semifinále, infarktovou bitvu rozsekl Peslar

05.03.2017, Adam Bagar

Poruba po třech triumfech v řadě už mohla na domácím ledě rozhodnout, ale proti Novému Jičínu v páté bitvě neustále dotahovala. V závěru ofenzivně laděné partie však ukázala fantastický obrat z 3:5 na 6:5 a díky gólu Jakuba Peslara slaví semifinále. V něm se utká s Šumperkem, či Hodonínem.

2. liga - skupina Východ - ČF5 ne 5.3.17:00
Ďáblové Nový Jičín
6:5(2:2, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Puzič (Sztefek), 14. Slováček (Piecha, Sztefek), 28. Seidler (Vaněk, Puškár), 43. Peslar (Jáchym), 50. Kaluža (Peslar, Jáchym), 56. Peslar (Jáchym) – 1. Málek (Novotný), 9. Málek (Bednář, Novotný), 28. Málek, 40. Bednář (Pisárik), 41. Málek (Zahradníček). Rozhodčí: Volf – Holibka, Zedník. Vyloučení: 4:3. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 951. Střely na branku: 36:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:5, 6:5. Konečný stav série: 4:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čech – Slavík, Puškár, Kaluža, Puzič (od 10. Bail), Dresler, Flašar – Slováček, Piecha, Sztefek – Jáchym, Zachar, Kafka – Seidler, Peslar, Vaněk – Orság, Tomčák, Rudl
Ďáblové Nový Jičín: Iláš – Zahradníček, Běhal, Hruška, Bahounek, Vašut, Pisárik, Metelka, Cabák – Gebaurer, Slovák, Christov, Málek, Zdeněk, Chvostek, Kocián, Kratochvíl, Bednář, Novotný

Matěj Málek (NJI) (4+0)
Jakub Peslar (POR) (2+1)
Tomáš Jáchym (POR) (0+3)

Poruba se oklepala z brzké trefy Nového Jičína

Jakub Čech neinkasoval už dlouhých 85 minut, ale jeho sérii neprůstřelnosti bleskově ukončil Matěj Málek. Hostující útočník se prosadil už po 35 vteřinách hry, když využil zmatků v domácí obraně a zasunul kotouč do odkryté branky – 0:1. Novojičínská radost však netrvala dlouho, už za 117 sekund bylo srovnáno. Zahradníčkův faul potrestal Ivan Puzič, jenž podobně jako Málek poslal puk do poloprázdné svatyně exporubského Iláše – 1:1.

Hrálo se nahoru dolů, víc ze hry měl RT TORAX, jenže na konci deváté minuty udeřili podruhé hráči v modrobílých dresech. Dalšího zaváhání porubské obrany využil znovu Matěj Málek. Ten se z ideální střelecké pozice nemýlil už potřetí v sérii – 1:2. Domácí zase spasily přesilové hry. V čase 13:14 zůstal u tyče Ondřej Slováček a bekhendem pohotově přelstil ležícího Iláše – 2:2. Ještě do pauzy mohl skóre otočit Vaněk, ale v úniku neuspěl.

Málek dokonal hattrick, Poruba dostala gól do šatny

Na startu druhého dějství měli Porubští územní převahu, ale třetí trefu z ní nevytěžili. Naopak Nový Jičín byl produktivní a trestal prakticky každou domácí chybu. Skvělý zápas sehrál Matěj Málek, který našel škvíru mezi Čechovými betony a zkompletoval hattrick – 2:3. Hostům znovu radost dlouho nevydržela, už za 39 sekund Iláš potřetí lovil touš zpoza svých zad. Po Vaňkově střele se k dorážce dostal Petr Seidler a u tyče zasunul – 3:3.

Následně se při vlastním oslabení dobře prosmýkl Zachar, ale podobně jako za chvíli Vaněk se z gólu neradoval. RT TORAX začal faulovat, v závěrečných jedenácti minutách druhé třetiny se na lavici hanby přesunuli hned čtyři domácí hráči a krátce před druhou sirénou měl Nový Jičín k dispozici dokonce dlouhou přesilovku pět na tři. V ní dlouho nic nedokázal vymyslet, ale v čase 39:57 napřáhl na kruhu Lukáš Bednář a potěšil hosty – 3:4.

Fantastický obrat dirigoval střelec Jakub Peslar

Novojičínští na začátku třetí třetiny dohrávali v klasické početní výhodě a favorita zmrazili už po 32 sekundách, kdy všechno před sebou propálil agilní Matěj Málek, který se trefil počtvrté v utkání – 3:5. RT TORAX dvougólová ztráta nakopla, za další dvě minuty potěšil diváky parádní střelou produktivní Jakub Peslar – 4:5. Poruba stupňovala svůj tlak, Sztefek si výborně sjel mezi kruhy, ale trefil jenom připraveného brankáře Davida Iláše.

Obrovská radost porubských fanoušků vypukla až v 50. minutě, kdy se v závaru před brankou nejlíp zorientoval Marek Kaluža – 5:5. Zdálo se, že zápas spěje do prodloužení, ale v čase 55:47 ho odmítl Jakub Peslar další výstavní střelou na vyrážečku – 6:5. Ofenzivní partie pokračovala, vyrovnání měl na holi Christov, ale při úniku na Čecha nevyzrál. Hostům nepomohla ani hra bez brankáře a RT TORAX tak po skvělém obratu slavil semifinále.

Ostatní zápasy 5. čtvrtfinále

Šumperkvs.Val.Meziříčí2:1
Hodonínvs.Opava4:0

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Věděli jsme, že Nový Jičín bude zase čekat na naše chyby, které jsme jim v prvních dvou třetinách darovali. Soupeř neměl skoro žádné šance, ale po našich třech hrubých chybách a následném vyloučení do tří nám dal čtyři branky. Potom to bylo hodně těžké. Naštěstí jsme vždycky rychle snížili. Za stavu 3:5 jsme už neměli co ztratit, vrhli všechny síly do útoku a naštěstí nám to tam napadalo. Pomohli jsme si taky přesilovými hrami. Předtím jsme se v nich trápili, ale za poslední dva zápasy jsme dali šest přesilovkových gólů. Snad v tom budeme pokračovat i v semifinále. Oba možní soupeři budou těžcí. Šumperk nás čtyřikrát porazil, naopak Hodonín nám celkem seděl, ale už je to semifinále, na které se musíme dobře připravit.

Petr Macháček (HK Nový Jičín): Věděli jsme, že domácím zbývá udělat poslední krok, který je vždycky nejtěžší. Trošku jsme sázeli na to, že by mohli být nervóznější a opatrnější. Navíc nám pomohl rychlý gól z první minuty. V podstatě jsme celý zápas byli ve vedení a drželi Porubu na uzdě, ale ve třetí třetině jsme po gólu na 3:5 rychle inkasovali a domácí vycítili šanci na obrat. Měli jsme to už uhrát, ale bohužel nás srážely inkasované góly po našich trefách. Už podruhé v sérii jsme ztratili zápas v závěru, ty koncovky jsme nezvládli a srazily nám vaz. Potvrdilo se, že play off je jiná soutěž. Poruba po úvodní prohře dostala obavy a kromě čtvrtého duelu, kdy dominovala a prakticky do ničeho nás nepustila, jsme s ní sehráli čtyři vyrovnaná utkání.