Poruba může slavit! Dorost HC RT TORAX vybojoval po famózní sezóně extraligu

27.03.2019, Gabriela Juříková

Do druhé poloviny kvalifikace vstoupili Porubané utkáním s Karlovými Vary, které nic nepodcenily a do Ostravy přijely o den dříve. Ve čtvrté minutě RT TORAX vedl již 2:0, ale náhradní tým extraligové Energie do přestávky vyrovnal a v polovině druhé třetiny utkání strhl na svou stranu. Domácí od té doby jen dotahovali. V nájezdech byl úspěšný pouze jeden hráč a volný bod připadl Varům. Matematicky stačilo Porubě pro získání extraligy na příští sezónu uhrát bod, což díky skvělé třetí třetině zlepšenou hrou zvládla.

Regionální liga dorostu - K4 st 27.3.18:00
HC Energie Karlovy Vary "B"
4:5sn(2:2, 1:2, 1:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Ślusarczyk (Gelnar), 4. Sienkiewicz (Stibor), 35. Halata, 51. Vehovský (Kac. Macias) – 9. Varvařovský (Skuhravý, Sýkora), 17. Šlechta (Kukačka), 31. Prošek (Hrůša, Roček), 36. Varvařovský (Hrůša), rozh. náj. Dorot. Rozhodčí: Rapák – Carbol, Zicháček. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 20:29. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.
HC RT TORAX Poruba: Slíž (Drabčík) – Borkovec, Hlaváč, Križ, Kac. Macias, Gelnar, Pasek, Elbl – Ślusarczyk, Krčmarský, Boguaj – Kr. Macias, Halata, Vehovský – Chovanec, Stibor, Sienkiewicz – Kovalčík, Hlavatý
HC Energie Karlovy Vary "B": Hykel (Jiskra) – Zolnaj, Kukačka, Petretič, Sýkora, Bubeliny, Prosek, Roček, Hrůša, Žďárský, Dorot, Fuksy, Varvařovský, Bubanec, Šlechta, Skuhravý, Hofmann

David Varvařovský (KVB) (2+0)
Filip Sienkiewicz (POR) (1+0)
Jakub Ślusarczyk (POR) (1+0)

Nástup jako z pohádky zažil dorost RT TORAX v zápase se záložním týmem Energie Karlovy Vary. Na samém začátku třetí minuty přelstil gólmana Jiskru Jakub Ślusarczyk blafákem k levé tyči a puk poslal de facto do odkryté poloviny brány. O 62 vteřin později napálil puk na bránu Filip Sienkiewicz, kterému pomohl brankář, když vyjel proti Stiborovi. Ale než se vrátil do brankoviště, už měl kotouč za brankovou čarou, resp. v brankové síti – 2:0 v čase 3:13. Pro Porubu typický začátek avizoval snadnou cestu za body, ale to se nestalo. Hostující tým si vzal oddechový čas a vyměnil gólmana. Domácí jakoby se s vedením spokojili a přestali hrát. Puky odpalovali, nahrávky nebyly adresné, což Energie využila. Slíž od 6. minuty připisoval zásahy. Bubeliny úspěšný ještě nebyl, ale v deváté minutě po řadě střel a dorážek musel kapitulovat po chytrém vyjetí z chumlu hráčů Davida Varvařovského, který poslal puk lehce do branky. V dalším střídání šikovně nahrával zpoza brány, ale před brankovištěm puk sebral Krčmarský a vyvezl jej z pásma. Domácí následně získali přesilovku, záhy i čtyřiceti tří vteřinovou pět na tři, ale ani jednu početní výhodu nevyužili. A to díky špatným nahrávkám a ztrátám puku. Vary se dokázaly snadno osvobozovat vyhazováním kotouče přes všechny čáry. Ojedinělou akcí byla v podání Ślusarczyka s Boguajem, když druhý jmenovaný zakončoval jen do připraveného Jiskry. Po ubráněném oslabení se naskytla příležitost vyrovnání Šlechtovi, ale Slíž střelu viděl a skryl do lapačky. Při druhém střetnutí Robert Šlechta už vyrovnání slavil. Kukačka vystřelil od modré, což porubský gólman vykryl, ale odražený puk lehce postrčil na bránu právě Šlachta a jen sledoval, jak se kutálející předmět posouvá za brankovou čáru – 2:2. V závěru třetiny se Slíž protáhl po střelách Žďárského a Kukačky.

Druhá třetina patřila výhradně Varům! Porubané se na ledě hledali, panikařili, v obraně zmatkovali a z ojedinělých útočných akcí se nerodily střely. Za vše mluví poměr střel 3:12, plus góly. Hned v úvodu se ocitl sám tváří v tvář Slížovi Matěj Skuhravý, ale trefil se jen do betonů. Posléze měly Vary přesilovku, jenže ji nesehráli ideálně. Navíc v jejím závěru se utrhl po pravém křídle Krysztof Macias a zkusil se prosadit v oslabení. Ale i tento souboj vyhrál brankář. Blížila se polovina třetiny a porubský brankář měl další zásahy na kontě. I střelu zpoza hráče si našel včas. Až v čase 30:13 kapituloval po přečíslení, na jehož konci byl David Prošek a Energie poprvé v utkání vedla. Brzy mohla vést o dvě branky, jenže Bubanec střelu z první nasměroval mimo tři tyče a to poté, co se v domácím nezdařilo proměnit střely od modré čáry, kterými zahrnuli gólmana Hykela. RT TORAX se připravil o poměrnou část početní výhody, jenže jej to nemuselo mrzet. Ve čtyřechna obou stranách, při více prostoru na ledě, se velmi dobře zorientoval Matěj Halata a k radosti početného publika srovnal stav utkání na 3:3. Radost nevydržela ale dlouho. Vary si vzaly vedení do minuty zpět, když hned po vjetí do pásma střílel David Varvařovský. Jeho druhá střela v zápase směřovala přesně mezi betony, které Slíž nesklapl včas. Do druhé přestávky zbývala minuta, když domácí likvidovali přečíslení.

Vary chtěly Porubě oplatit porážku a hrály na hranici regulí tvrdě do těla. Moravcova parta vedena také trenéry Pavlačkou a Bahníkem vstoupila do třetí třetiny s odhodláním uhrát aspoň ten potřebný bod pro sto procentní zaručení extraligy dorostu pro příští sezónu. A k překvapení soupeře byla na ledě opět ta stará houževnatá parta z Poruby, která si šla trpělivě za vyrovnáním. Energie na začátku třetí třetiny sice měla navrch, ale Varvařovský ani Prošek puk neprotlačili do brány. To se nezdařilo ani při vyloučení Sienkiewicze. Petretič vypáli do brankáře, Žďárský trefil jen boční síť a Hrůša nevyužil chybu domácí obrany, když špatně založila útočnou jízdu. Oslabení odehrála Poruba aktivně a tím si vypracovala tři průniky Stibora. Karlovarská obrana ale pracovala blokově a nikdo tudíž nemohl projít. V čase 50:13 dokázal Hykela prostřelit Maxim Vehovský po několika střelách a dorážkách jeho spoluhráčů. Poruba stav 4:4 přes všechny obtíže v podobě dalšího oslabení ubránila. Mohla získat body tři, kdyby proměnila podruhé nabídnutou přesilovku pět na tři, tentokrát pětatřiceti vteřinovou. Vary i ve třech byly aktivní a soupeře nenechaly v klidu kombinovat. Domácí tým si vybral oddechový čas a to v čase 59:03, hráči hlavně prodýchali únavu a šli do poslední možné příležitosti. Pak následovaly nájezdy.

V pěti sériích, kdy začínala Poruba, překonal gólmana jen jeden jediný. Ve čtvrté sérii udělal Slížovi kličku Ondřej Dorot a když Halata neproměnil, slavily Karlovy Vary výhru 5:4 po nájezdech. HC RT TORAX Poruba i přes prohru může slavit první místo a tím pádem postup do vyšší soutěže, kterou budou hrát stejní hráči, kteří si ji vybojovali.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Čekali jsme, že utkání nebude jednoduché a jsme rádi, že kluci v poslední třetině zabrali a dokázali nejen stav srovnat, ale i udržet. Z dnešního utkání nám totiž stačilo uhrát bod, který nám zaručoval extraligu pro příští sezónu. To se povedlo a za to patří klukům, celému realizačnímu týmu, vedení klubu a rodičům za podporu, velký dík.

Michal Jílek (HC Energie Karlovy Vary): Pro nás byla kvalifikace velká zkušenost. S týmy z Moravy moc často nehrajeme a zápasy s Porubou byly hodně přínosné. Byla hodně velkým favoritem skupiny i této nadstavby a je pro nás úspěch, že jsme ji potrápili a asi jako jediní obrali o body. Přejeme hodně štěstí ve vyšší soutěži.