Poruba dokonala obrat, pět sekund před koncem ji spasil Sladkovský

31.07.2018, René Chyla

Tak to byl úvod jako hrom! Poruba s mnoha mladíky v sestavě zpočátku na polský extraligový celek ztrácela, tříbodový Michal Vymazal, výstavní trefa Luboše Adama nebo um kata Lukáše Sladkovského, který spasil HC RT TORAX pět vteřin před koncem, nakonec rozhodly o vítězství 5:4 a prodloužení domácí neporazitelnosti proti celkům z polské nejvyšší soutěže. Nutno podotknout, že zápas si nenechali ujít opravdu jen věrní fanoušci Poruby.

CHANCE LIGA - přípravné zápasy - přát. út 31.7.18:00
JKH GKS Jastrzębie
5:4(1:2, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 9. Vymazal, 35. Adam (Ballner), 45. Vymazal (Jankovský, Fojtík), 47. Fojtík (Vymazal), 60. Sladkovský (Finsterle) – 11. Komínek (Kulas), 15. Nahunko (Wróbel), 23. Komínek, 54. Kasperlík (Komínek). Rozhodčí: Janda R. – Cirkl, Gebauer. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 211. Střely na branku: 23:35 (5:11, 7:12, 11:12). Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3, 4:4, 5:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kubáň – Puškár, Slavík; Adam, Stark; Karoch, Janeba; Janiczek – Fojtík, Vymazal, Ollender – Finsterle, Sladkovský, Häring – Ballner, Brodek, Smrčka – od 21. Janovský, od 21. Rubner
JKH GKS Jastrzębie: Raszka (od 41. Prokop) – Radzieńciak, Grof, Michałowski, Sulka, Gimiński, Kubeš, Matusik – Komínek, Kulas, Kasperlík – Pelaczyk, Wróbel, Nalewajka Ł. – Nahunko, Jarosz, Nalewajka R.

Tomáš Komínek (JAS) (2+1)
Michal Vymazal (POR) (2+1)
Luboš Adam (POR) (1+0)

Vymazal unikl v oslabení, hosté dokonali obrat ještě před přestávkou

První přípravné utkání začalo z obou stran velmi opatrně. Do většího tlaku se dostávali hosté až na začátku deváté minuty, kdy jim hlavní sudí přisoudil přesilovku. V ní ale Michal Vymazal u modré čáry vystihl polskou rozehrávku a mazal sám na Ondřeje Raszku, kterého překvapil střelou nad vyrážečku – 1:0. Už za necelé dvě minuty ale bylo vyrovnáno. Tomáš Komínek unikl porubské obraně a ranou pod břevno nedal Andreasi Kubáňovi žádnou šanci – 1:1. Jastrzębie mělo dokonce na holi bleskový obrat, konkrétně Radosław Nalewajka, ten ale z pravého kruhu trefil jen tyč. Hosté ale i přesto zanedlouho slavili. Stalo se tak v 15. minutě, kdy napřáhl u modré čáry Dominik Nahunko, který přesně mířenou ranou k pravé tyči otočil skóre – 1:2.

Komínek exceloval, naději vykřesala akce Ballnera s Adamem

Ve 23. minutě šli hosté do trháku. Po pravé straně se do zakončení natlačil Tomáš Komínek, jenž střelou mezi betony nachytal porubského gólmana – 1:3. Tempo následně opadlo a obrany pracovaly přesně tak, jak jim trenéři naordinovali. Trochu vzruchu způsobil ve 35. minutě David Ballner, který najel do útočného pásma, mezi kruhy přenechal puk najíždějícímu Luboši Adamovi, který se trefil přesně pod víko – 2:3. V závěru třetiny dominovali hosté, Jakub Gimiński ale trestuhodně netrefil prázdnou branku. Polského obránce krátce nato napodobil i Radosław Nalewajka, kterého sedmnáct vteřin před druhou sirénou zázračně vychytal Andreas Kubáň.

Domácí dokonali obrat, pak je spasil Sladkovský

Poslední třetina byla ze začátku v dirigenci Porubských. Michal Vymazal zužitkoval pas Václava Jankovského a prvně jmenovaný srovnal střelou k tyči nad beton Oskara Prokopa – 3:3. Za dvě minuty šli podruhé do vedení domácí. Josef Fojtík plácl na pravém kruhu do odraženého kotouče a polský gólman promáchl – 4:3. Hosté však následně zvýšili agresivitu a s ním spojený i tlak do branky. Andreas Kubáň ale odolal veškerým snahám Jakuba Grofa, Tomáše Komínka i Kamila Wróbela. Co se nepovedlo této trojici v 52. minutě, to se podařilo o dvě minuty později Martinu Kasperlíkovi, který se natlačil mezi kruhy a bekhendem vyrovnal – 4:4. Když už utkání směřovalo do prodloužení, tak v čase 59:55 klepl před brankou do puku Lukáš Sladkovský, který prodloužil domácí neporazitelnost proti polským týmům – 5:4.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Byl to první zápas a my i v jeho průběhu hodně míchali sestavou, takže o nějaké souhře asi nemůže být úplně řeč. V podstatě nám šlo o bojovnost, což jsme klukům také o pauzách říkali, no a to se také v poslední třetině projevilo. Začali jsme je přehrávat, v té druhé třetině nás zase podržel gólman. Sice jsme tam dostali více branek, ale to bylo tím, že jsme špatně napadali. Bez bojovnosti to prostě nejde, jsem rád, že se to klukům podařilo otočit, i když to bylo s velkým štěstím. Historie se ale neptá.

Robert Kaláber (JKH GKS Jastrzębie): Od pondělka jsme na ledě, ale na to, že to byl teprve první zápas, tak tempo bylo opravdu velké. Měli jsme v podstatě jen základní rozestavení hráčů bez nějakého propracovaného herního systému. Ty zkušenější jsme nechali doma a ve třetí třetině jsme vyzkoušeli mladého gólmana, který chytal v polské dvacítce, a chtěli jsme, aby dostal příležitost. Nejde o výsledek, ale o hru, a o to, abychom viděli všechny hráče. V závěru jsme udělali chybu, kdy jsme nevyhodili kotouč, z čehož pramenil faul, a následně jsme na chybu doplatili rozhodující brankou. Sice to trochu mrzí dostat pět sekund před koncem gól, ale chtěli jsme sice kluky vidět pod tlakem a od toho ta příprava je.