Poláci si v přípravě pohráli s novou érou staršího dorostu, doma jej vypráskali devíti góly

23.03.2018, René Chyla

Starší dorost den po úspěchu na polské půdě přivítal na domácím ledě už opravdovou polskou osmnáctkou. Ta po celý zápas dirigovala tempo hry a zaslouženě a velmi hladce dokráčela k výhře 9:1. Půl zápasu ve starším dorostu odchytal Marek Slíž, premiéru si odbyl také Tomáš Machů, Tomáš Havlík, Jonáš Barčák, Alex Foldyna či Michal Rambousek. Druhý jmenovaný dokonce nahrával na jediný porubský gól, který padl z hole kanonýra Michaela Vavříka.

Přípravné zápasy staršího dorostu - příp. pá 23.3.18:30
Polsko "18"
1:9(0:3, 0:2, 1:4)
Branky a nahrávky: 51. Vavřík (Havlík, Zajíc) – 13. Piotrowski (Tyczyński, Naróg), 16. Sołtys, 20. Tyczyński (Brynkus, Prokurat), 26. Gosztyła (Brynkus, Blanik), 32. Tyczyński (Prokurat, Khoperia), 43. Wsół (Tyczyński, Duszak), 43. Witan, 54. Wałęga (Brynkus, Sołtys), 58. Sołtys (Wałęga, Piotrowski). Rozhodčí: Janda R. – Cirkl, Moravec. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 21. Střely na branku: 8:39 (2:11, 2:18, 4:10). Průběh utkání: 0:7, 1:7, 1:9.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek (od 31. Slíž) – Timura, Machů; Pitucha, Zajíc; Havlík, Krátký – Béreš, Bukowski, Bořuta – Stodůlka, Vavřík, Brodek – Anlauf, Häring, Vojtášek – Foldyna, Rambousek, Barčák
Polsko "18": Lipiński (od 41. Miarka) – Radzienczak, Gosztyła; Duszak, Naróg; Wala, Khoperia; Gruszczyk, Glazer – Sołtys, Wałęga, Brynkus – Prokurat, Tyczyński, Piotrowski – Witan, Blanik, Wsół – Smal, Ubowski, Gruzla – Luszniak

Damian Tyczyński (POL) (2+2)
Sebastian Brynkus (POL) (0+3)
Kamil Wałęga (POL) (1+1)

Duch Häring a Havlíkova tyč

Porubští hokejisté na polskou osmnáctku vletěli, už ve třetí minutě se zkusil prosadit nenápadným nahozením Daniel Häring, kterému se to málem povedlo, jelikož kotouč zůstal volný pod stojícím Sebastianem Lipińskim, nikdo ale nepřispěchal na pomoc, aby puk dorazil do branky. Ještě blíže byl vedoucí trefě o čtyři minuty později Tomáš Havlík, který orazítkoval od modré svou dělovkou levou tyč. HC RT TORAX šance neproměnil, a tak se do varu dostal právě polský výběr. Kryštof Mrázek sice nejprve zlikvidoval povedenou akci Kamila Walęgy se Sebastianem Brynkusem, o chvíli později už ale tak úspěšný nebyl.

Polská exhibice během sedmi minut

Ve třinácté minutě Poláci totálně rozebrali ostravskou obranu, Damian Tyczyński nahrával zprava najíždějícímu Mariuszu Piotrowskému, který měl před sebou již jen odkrytou branku – 0:1. Hosté v tlaku nepolevili a zanedlouho se radovali podruhé. Jan Sołtys vybojoval kotouč u levého mantinelu, v klidu si udělal pár kroků k porubskému gólmanovi, kterého překonal přesnou ranou do protějšího horního růžku – 0:2. V závěru třetiny hráli Poláci ještě přesilovku a i v ní se mohli po zásluze radovat. Damian Tyczyński dostal nahrávku před brankoviště a ten z první usměrnil kotouč pod Mrázkovu vyrážečku – 0:3.

Hosté dominovali i ve druhé třetině

Polská osmnáctka pokračovala ve své aktivní hře i ve druhé třetině, načež si poté vynutila dva fauly a domácí museli téměř minutu bránit ve třech hráčích. Hosté ale byli aktivnější a tuto výhodu využili už po pár vteřinách. Patryk Gosztyła napřáhl na levém kruhu a puk zaplul nad levé Mrázkovo rameno – 0:4. Ihned to mohlo být už o pět branek, Maciej Witan ale trefil pouze tyč porubské branky. Na druhé straně ale ujel Jakub Bukowski, polská svatyně ale zůstala zapovězena. Ve 31. minutě došlo ke střídání gólmanů a ve starším dorostu se premiérově postavil mezi tři tyče Marek Slíž. Ten si však na puk téměř ani nesáhl a už lovil puk ze své klece. Damian Tyczyński zkušeně před Markem Slížem naznačil a poté jej překonal mezi betony – 0:5. A mohlo být ještě hůře. Porubským pořádně zatápěla dvojice Kamil Wałęga – Sebastian Brynkus, druhý jmenovaný ale porubského gólmana ani nadvakrát nepřekonal.

Čestný úspěch pro Vavříka a polská vlna

A polská vlna zametala s domácími i v poslední třetině. Ve 43. minutě si najel do brankoviště Bartłomiej Wsół, který z první poslal nahrávku Damiana Tyczyńského za Slížova záda – 0:6. Za devět sekund úřadovali hosté ze severu posedmé. Maciej Witan se po buly protáhl porubskou obranou a z kruhu zamířil přesně k pravé tyči – 0:7. Domácí čekali marně alespoň na čestný zásah až do 51. minuty, kdy se z předbrankového prostoru prosadil ranou do horního růžku Michael Vavřík – 1:7. Za tři minuty odpověděli zase Poláci. Ti vymíchali na jeden dotek ostravskou defenzívu poosmé a do prázdné branky zakončoval Kamil Wałęga – 1:8. Porubští následně dostali dvouminutovou přesilovku pět na tři, tu si ale sami ukončili zbytečným faulem a žádný větší porubský tlak se nekonal ani tentokrát. V 57. minutě zakončili hosté svůj brankostroj. Jan Sołtys si najel do brankoviště, odkud se pod víko trefil už přesně – 1:9.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Myslím si, že polský výběr odehrál výborné utkání, hrál agresivně a za celou dobu nebyla chvíle, kterou by vypustil a to za jakéhokoliv stavu. Dohrávali všechny souboje, což nám působilo velké potíže a pro naše kluky to byla velká škola. Poláci hráli hokej velmi vysoké úrovně a do útočného pásma nás příliš nepouštěli. Z hlediska přípravy hráčů to všem beru jako velký krok a posun.