One man show Milana Baranyka stálo Ústí nad Labem prvenství v lize

26.10.2005, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava urvala všechny body Ústí nad Labem, i přestože po první části prohrávala již 0:2. Zodpovědnost vzal na sebe Milan Baranyk, který se svým hat-trickem a jednou asistencí postaral o první ligové vítězství domácích nad favoritem soutěže. O body Ostravu nepřipravila ani závěrečná power-play šestice hostí proti čtveřici domácích.

- 16.kolo st 26.10.17:00
HC Slovan Ústí nad Labem
4:3(0:2, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 22., 35., 45. Baranyk, 28. Valušiak - 1. Kudrna Jan (Pazourek, Klobouček), 17. Pazourek (Antoš), 33. Fink (Vála) Rozhodčí: Smeták - Machálek, Škach. Vyloučení: 8:6, navíc Mazanec (UNL) 5 + OK. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 900. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 4:3.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Štefanka, Brincko, Holík, Ovšák, Vnenk, Kramný, Tesařík - Chyba, Koláček, Janeček - Mleko, Boháč, Polák - Polášek, Badžo, Baranyk - Gelačák, Valušiak, Heřman
HC Slovan Ústí nad Labem: Zikmund - Drábek, Grof, Klobouček, Kudrna Jan, Mazanec, Pavlas, Vála, Zápotočný - Antoš, Fink, Jankových, Klimt, Kudrna Jiří, Kuchler, Kysela, Pazourek, Slížek, Sýkora, Lopuski, Kloz

Ještě v loňské sezóně by se duel domácí Sarezy s Ústím nad Labem podobal boji Davida s Goliášem, letos se již do sebe zaklesli dva Goliášové. Toho ostravského zdobilo na hrudi několik jizev, které se snažili zacelit nově příchozí Kamil Koláček, Tomáš Chyba a Petr Valušiak, hostující dorazil v plné zbroji a z prvoligového trůnu mohl na svého soka shlížet shůry. A aby dodal svému postavení váhu, poslal hosty šťastně do vedení již ve 48. sekundě Jiří Kudrna. Zaskočení domácí mohli jen děkovat gólmanu Čechovi, že nepropustil za svá záda kotouče z holí Kysely a Jankovýcha. Ústecký strážce brány Zikmund naopak vyšel vítězně z duelů s Heřmanem a duem Janeček – Koláček. V 15. minutě si hostující Slížek povyjel zpoza brány před Čecha a nikým nehlídán poslal kotouč mezi jeho betony – radost mu překazila pravá tyč. Ústí mělo navrch. Ne nadarmo okupovalo první příčku, a roli favorita potvrdilo v čase 16:05, když se přes domácí obranu vydal na výlet David Pazourek, a ačkoliv poslední decimetry své sólojízdy proseděl, poslal kotouč za záda Čecha – 0:2. Když se při signalizovaném vyloučení Jana Kudrny rozjel domácí kasař na střídačku, mohl hostům pomoci Polák, jenž poslal kotouč na vlastní bránu, ale díky vlastní obraně se tak nestalo. Skóre se v první části již nezměnilo.

V prvním letošním vzájemném duelu vedli ústečtí Lvi také 2:0 a ostravští hráči tehdy vyválčili remízu 2:2. Nyní se k něčemu podobnému chystalo rovněž. Ve 22. minutě zachytil při vlastním oslabení Milan Baranyk chybnou rozehrávku ústecké obrany a bekhendem zamířil pod víko Zikmundovy brány – 1:2. Hra se na pár minut uklidnila, až příliš často nenacházel kotouč svého majitele a nedostával se ze středního pásma. Až krátce před půli utkání si našlápl Baranyk, vyslal na Zikmunda jedovatou ránu, ale nepřesně, kotouče se zmocnil Petr Valušiak a svůj první prvoligový start oslavil gólem – 2:2. Hra nabrala obrátek, zájemců o vstřelení branky bylo mnoho, ale puk si vybral již jen dva. Ve 32. minutě nalézá Vála Patrika Finka, který si zakroužil kolem domácí brány a střelou z bezprostřední vzdálenosti zařizuje chvilkové vedení Ústí nad Labem. Srovnání na sebe nedalo dlouho čekat, necelé tři minuty nato při přesilové hře překonává podruhé v zápase Zikmunda Milan Baranyk, i když mu práci značně usnadnil Ovšák s Poláškem. Jelikož v závěru nemířil přesně Jankových, bylo po 40. minutách srovnáno.

Sarezu před zápasem posílilo chomutovské duo Koláček – Chyba, ale ani jeden zápas nedokončil. Koláček si poškodil brusli a Chybu ve 43. minutě poslal k zemi Mazanec, a jelikož z něj kanula proudem krev, odpykal si ústecký bek pětiminutový trest navýšený o trest do konce utkání. Ostravským se naskytla obrovská příležitost strhnout vedení na svou stranu. A kdo jiný než Milan Baranyk se o to mohl postarat – střela od modré se opřela Zikmundovi za zády o tyč a Sareza vedla 4:3. A s Ústím mohlo být ještě hůře, jenže jak Janeček, tak opět Baranyk své šance nevyužili. Od poloviny poslední třetiny začali domácí podvědomě výsledek bránit a hosté chtěli minimálně bod. Klimt jen rozezvonil Čechovu bránu, podruhé v zápase, Antoš žabičkou mířil jen milimetry vedle a opět Klimt po nahozeních Vály dvakráte tečoval mimo ostravského gólmana. Trenér Ústí Hynek si v čase 57:56 vybral oddechový čas. Zikmunda posadil na střídačku vedle jeho kolegů a v následném power-play chtěl srovnat. Od poloviny 59. minuty hrála Sareza dokonce ve čtyřech proti šestici hostí, ale Ústecké ke kloudné akci nepustila a své vedení si už nenechala sebrat. V poslední vteřině chtěl docílit páté branky Pazdera, jenže touš projel kousek mimo, a i když se střelec smutně držel za hlavu, musel mít obrovskou radost ze tří bodů.

V hodnocení ostravského Goliáše s ústeckým vyšel vítězně ten domácí. A co víc, havířovským ziskem tří bodů v Třebíči jej i sesadil z trůnu I. ligy - na úkor právě Havířova.

Josef Halouzka (Sareza Ostrava): „Jsem vděčný za tři body. S výkonem, ale přesto nejsem spokojen. Po první třetině jsme museli hodně zvyšovat hlas, nejen já, ale i starší hráči si vzali slovo, protože to byl strašný výkon..Čekal jsem ze strany Ústí lepší výkon. Z naší strany to bylo odbojované. Od druhé části jsme začali plnit i taktické věci. Ve třetí třetině jsme do toho dali i hlavu, myšlenku. Abychom nedostali gól museli jsme perfektně bránit. Náš výkon byl hlavně o bojovnosti. “

Vladimír Evan (Ústí nad Labem): „Odehráli jsme velice dobře první třetinu. Utkání rozhodla druhá třetina, kterou jsme prohráli 3:1. V první třetině jsme byli jasně lepší, ale ve druhé jsme, ve vlastní přesilovce, nabídli Sareze snížení na 2:1. Závěrečný tlak již nic nepřinesl, tam bylo štěstí na straně domácích. Gól v oslabení domácí nastartoval. Začali potom výborně bruslit, dohrávali nás. My jsme naopak hráli druhou třetinu špatně, prohráli jsme 3:1 a pak už jsme se do zápasu těžko dostávali a navíc jsme třetí a čtvrtý gól jsme dostali v oslabení.“