Odveta na ledě Opavy se Porubským zdařila! Na deváté výhře se třemi body podílel Chovanec

21.08.2018, Gabriela Juříková

Po modelových zápasech si dorostenci zahráli klasické hokejové utkání. Chvíli po desáté hodině dopolední se postavili na buly proti hráčům Opavy. Prvních dvacet minut se domácí Opavané gólově drželi soupeře, ale od druhé třetiny si otěže utkání vzali pevně do svých rukou svěřenci trenéra Moravce a po domácí výhře 3:2 si z opavského ledu odvezli jasnou výhru 9:2. Dvěma góly a asistencí se na výsledku významně podílel Pavel Chovanec, dvě branky přidal Jakub Ślusarczyk.

Přípravné zápasy dorostu - přát. út 21.8.10:15
Hokejový klub Opava
2:9(2:3, 0:5, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Zelinka (Chudoba), 11. Zelinka (Hradil) – 9. Hlaváč (Gelnar), 10. Halata, 12. Krčmarský (Chovanec), 22. Chovanec (Krčmarský), 24. Ślusarczyk, 25. Macias Kr. (Macias Ka.), 26. Chovanec (Macias Ka.), 30. Pohl (Macias Kr., Krčmarský), 47. Ślusarczyk. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 34. Střely na branku: 15:45 (4:10, 8:14, 3:21). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:9.
Hokejový klub Opava: Schwan – Fišara, Hartmann, Backa, Haničák – Petruška, Zelenka, Šimon, Kret, Zelinka, Chudoba, Švrčina, Hradil
HC RT TORAX Poruba: Hurčík (od 32. Drabčík) – Gelnar, Hlaváč; Pásek, Macias Kac., Borkovec, Elbl; Tošenovjan – Boguaj, Halata, Ślusarczyk – Macias Kr., Krčmarský, Chovanec – Hlavatý, Prokeš, Bukovjan – Elze, Pohl

Kacper Macias (POR) (0+2)
Jakub Ślusarczyk (POR) (2+0)
Kryštof Krčmarský (POR) (1+2)

Palba od modré, Halatův slalom, gól v oslabení a dvě vyrovnání Zelinky

Na konci první minuty se po odvrácení opavského útoku dostala Poruba do útočného pásma. Hlaváč poslal tvrdou střelu na brankáře Schwana. Neudržením kotouče v náruči, nabídl dorážky Boguajovi, kterého nakonec od branky odtáhl Hartmann. V dalším střídání obránce Filip Hlaváč v čase 3:40 už střeleckou listinu otevřel. Nejdříve pálil od modré mimo horní pravý roh opavské brány, ale na druhý pokus se trefil přesně nad rameno gólmana.
Exporubský Petruška s Šimonem zabránili Porubským rozehrávku, ale ke střelbě na Hurčíka se Opavští stejně nedostali. Až další pětka v probíhající osmé minutě rozebrala a obelstila hostující obranu. Hurčík nedosáhl na střelu Ladislava Zelinky pálícího z levého kruhu. Nerozhodný stav netrval dlouho. V polovině desáté minuty si z domácích hráčů udělal tréninkové kužele Matěj Halata. Před brankářem udělal ještě dvě stahovačky a tím se dostal do zakončení k nechráněné brankářově pravé tyči.
Stav utkání se po minutě opět měnil. Ladislav Zelinka na nic nečekal a porubského gólmana překvapil střelou nad ledem – 2:2. Střeleckým hodům nebyl v první třetině zdaleka konec. Ve dvanácté minutě, kdy hráli hosté oslabení, využili možnosti jít do útoku. Kryštof Krčmarský se trefil přesně a domácí gólman jen pokrčil rameny. Ke gólu přišel RT TORAX celkem lacino.
Opavští se pak dostávali sami pod tlak, když ztráceli kotouče ve snaze projít zhuštěným středním pásmem. V posledních minutách úvodní třetiny hosté přeci jen dovolili Opavanům pobyt před Hurčíkem, což se jim ale mohlo vymstít. Opavané nebyli daleko od vyrovnání.

Proměněný nájezd, Chovancův gól v oslabení a první trefa Krzysztofa Maciase

Už ve druhé minutě po přestávce poslal mezi brusle a hokejky kotouč za Schwanova záda Pavel Chovanec. Poprvé se po objetí brány trefil do připravených betonů, dorážku už dopravil za brankovou čáru. Clonící obránci znemožnili svému gólmanovi včasný zásah. V končící čtvrté minutě domácí špatně střídali a volného prostoru využil Ślusarczyk. Při zakončení brejku byl hákován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To Jakub Ślusarczyk proměnil díky rychlému položení gólmana na led. Pak už nebyl problém poslat jednoruč kotouč do brankové sítě. Po několika sekundách se prosadil Krzysztof Macias. Z protiútoku se prosmýkl po pravém křídle a z kruhu vypálil Schwanovi nad rameno.
RT TORAX si v sedmé minutě připsal druhou branku dosaženou v oslabení. Šťastným střelcem se stal Pavel Chovanec. Na druhé straně hřiště byl blízko gólu v probíhající přesilovce Jakub Šimon, jenže Matěj Hurčík byl v brankovišti pohyblivý a ohlídal si jak levou, tak i pravou tyč, byť na ledě seděl. Osmou porubskou trefu zaznamenal v začínající desáté, resp. třicáté, minutě Přemysl Pohl. Domácí brankář dokázal odrazit první nápor soupeře, ale na jedovatou Pohlovu střelu nedosáhl.
Do brankoviště Poruby se od poloviny utkání postavil Vincenc Drabčík a jeho první zákrok byl v patnácté minutě druhé třetiny, kdy natáhl svou lapačku a zachytil puk vystřelený Davidem Zelenkou. Opavští zhustili předbrankový prostor a hra dostala jinou tvář. Najednou se dokázali domácí dostávat častěji před porubskou branku. Po objetí Drabčíkovy svatyně se chtěl prosadit zasunutím puku kolem pravé tyče Zelenka, ale ani tento pokus mu nevyšel. Stejně tak střela z otočky z prostoru pravého kruhu.

Gól v sedmé minutě a pak led plný sněhu nedovolil hrát kombinační hokej

Po krátké přestávce, kdy trenéři hráčům řekli své jen na střídačkách, se začalo hrát třetí dějství. Domácí hráli zodpovědněji dozadu a podle toho i prvních pět minut vypadalo. Bruslilo se, odehrávaly se osobní souboje a na branky se střílelo sporadicky. Zato nebezpečně. Gólový účet navýšil RT TORAX v sedmé minutě, kdy se odraženého puku na modré útočné čáře zmocnil Jakub Ślusarczyk a namířil si to po pravé straně k bráně. Bekhendem pak zakončil k druhé tyči a připsal si druhý gól. Na herním projevu se jistě podepsala kvalita plochy, která byla plná sněhu a kotouč už tak neklouzal. Poruba už nemohla hrát svůj kombinační hokej a připsat si další góly. Což ovšem Opavským, kteří hráli jen na dvě pětky, nevadilo. Jedno malé klopýtnutí mohl potrestat Zelenka. Prokešovi utekla nahrávka do středního pásma a toho využil David Zelenka. Rychlým bruslením se dostal ke kotouči a následně zakončil. Ale jen do boční sítě Drabčíkovy brány.
Pak se hrál hurá hokej. Útočné výpady byly k vidění na obou stranách, jen ty porubské byly nebezpečnější. Domácím borcům se ale podařilo gólový nášup zastavit a desátou branku hostům nedopřát. HC RT TORAX Poruba vyhrál i druhé vzájemné utkání. Tentokrát poměrem 9:2.

Josef Doboš (asistent HK Opava): Toto utkání nejde z naší strany hodnotit. Hráli jsme jen na dvě pětky. Máme několik hráčů zraněných nebo nemocných. Hanka Hymlárová je na reprezentačním kempu, takže se museli dnes snažit. Poruba byla jednoznačně lepší. Mohla točit čtyři pětky, jak jsem řekl, my měli jen dvě.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Začátek se nám nepodařil. Inkasovali jsme dva laciné góly. Jeden jde na vrub gólmanovi a druhá byla zpoza obránce dobře umístěná. Dnes jsme ukázali svou kvalitu. Hráli jsme hodně dobře do útoku, i když si myslím, že mohlo padnout daleko více gólů. Soupeř nám totiž dovolil víc než bych si přál. Kluci to měli docela lehké a jednoduché až na poslední třetinu, kdy nebyla úprava ledu a kotouč neklouzal tak, jak jsme zvyklí. Přesto musím kluky pochválit. Plnili taktiku, dělali, co měli. Přesto je pořád co zlepšovat a věřím, že výkonnost bude gradovat.