O zisku tří bodů rozhodla první třetina! Stibor dal polovinu porubských gólů

30.09.2018, Gabriela Juříková

Jméno Třinec nezamávalo s porubskými hráči tolik, jako v minulém víkendu Vítkovice. Od první minuty byli svěřenci trenérů Moravce a Bahníka lepším týmem. Měli tah na bránu a v první třetině si zařídili čtyřgólový náskok. V dalším dějství porubské hráče vedoucí pocit ukolébal a dávali víc prostoru soupeři. Třinec měl k dispozici i přesilovky a možnost změnit vývoj utkání, jenže neměl důraz a tlak, kterými by ohrozil výsledek. Jedinou branku v druhé třetině dal Martin Stibor v oslabení a zkompletoval tak hattrick. A jak se později ukázalo, stal se autorem poloviny porubských gólů, protože v třetím dějství se ke střelcům přidal ještě Sienkiewicz. Slíž přišel o čisté konto těsně po ubráněném oslabení pět minut před koncem základní hrací doby.

Regionální liga dorostu - 6.kolo ne 30.9.13:00
HC Oceláři Třinec "B"
6:1(4:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Bechný (Bukovjan), 12. Stibor (Macias Kr., Bukovjan), 19. Halata (Macias Ka.), 20. Stibor (Elbl, Macias Kr.), 33. Stibor, 41. Sienkiewicz (Macias Kac.) – 55. Mandrysz (Kriščák). Rozhodčí: Vaculík – Krakovčík, Řezáč. Vyloučení: 6:2, navíc Macias Ka. (POR) a Horos (TRI) oba 5 min. + OK. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 55. Střely na branku: 30:19. Průběh utkání: 6:0, 6:1.
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Macias Kac., Križ, Bechný, Gelnar, Pasek, Elbl, Borkovec – Sienkiewicz, Halata, Bukovjan – Ślusarczyk, Krčmarský, Boguaj – Macias Kr., Stibor, Chovanec – Pohl
HC Oceláři Třinec "B": Macura (33. Swienczek) – Benek, Častek, Horos, Lipowski, Molín, Pilarčík, Serafín – Jaworski, Kriščák, Mandrysz, Pánek, Sikorska, Szcześniak, Vizváry, Šotkovský

Martin Stibor (POR) (3+0)
Vojtěch Bukovjan (POR) (0+2)
Krzysztof Tomasz Macias (POR) (0+2)

Třetina v režii HC RT TORAX

Šesté utkání začali domácí borci ve velkém stylu. Nezalekli se jména „Třinec“ a už od první minuty vedli gólem Ondřeje Bechného, který si sjel kousek ke kruhům a prostřelil vše před sebou. Pak měl porubský bek spoustu dalších střel, které ale končily blokované nebo si je gólman Macura našel. To porubský muž v brankovišti neměl v první polovině třetiny moc práce, porubská obrana totiž dokázala třinecké útoky už v zárodku zrušit. A těch šest střel, co na Slíže Třinečtí vyslali, šly přímo doprostřed brány.
Ve dvanácté minutě se před Macurou prosadil Martin Stibor, když tečoval střelu Krzysztofa Maciase. Jak už bylo řečeno, Třinečtí se občas ke střelám na bránu dostali, jenže jim nebylo dáno ani z dorážek, které občas ze situací vyplynuly. RT TORAX se v závěru třetiny marně probíjel přes střední pásmo, které hosté bedlivě bránili. Až třetí pokus domácím vyšel díky nahrávkám na jeden dotek na jejichž konci byl Matěj Halata. Sjel si těsně k bráně a do poslední chvíle gólmana napínal, co udělá. Když Macura otevřel prostor mezi betony, Halata jednoduše po ledě posunul puk mezi betony. A když už všichni vyhlíželi konec třetiny, udeřil v zápase podruhé Martin Stibor. V čase 19:59 vedla Poruba 4:0.

Přesilovky pro Oceláře, hattrickový gól v oslabení, trest pro gólmana

První třetina se obešla bez vyloučení, ale v druhé musel rozhodčí tresty nadělovat. Když byli domácí oslabeni podruhé, tentokrát za špatné střídání, nejenže se ubránili třineckému tlaku, ale i ve čtyřech útočili. Třinečtí se neudrželi dlouho na kotouči, museli o něj bojovat a tak vznikla malá chybka, kterou blesku rychle trestal Martin Stibor zakončením pod horní tyč a vítězně slavil dosažení hattricku. Oceláři po tomto inkasování sáli po výměně gólmanů.
Marka Macuru vystřídal Patrik Swienczek, který se brzy provinil zdržováním hry. V této sezóně je jedním z nových pravidel i to, že gólman nesmí skrýt kotouč jinde než v brankovišti. Swienczek si dojel za kotoučem k levému kruhu, kde jej přikryl lapačkou a čekal na písknutí rozhodčího. Ten opravdu písknul a hned oznamoval vyloučení.
Oslabení Oceláři zvládli a hned jim byla poskytnuta přesilovka. Na bránu Slíže několikrát zabušili, ale marně. Spíš měli na mále při úniku Ślusarczyka, který na kraji útočného pásma vypíchl rozehrávku a šel vstříc gólu. To mu ale Swienczek nedovolil. Brankovou čáru ubránil betony a byl připraven i na kličku k levé tyči, kterou také uhájil. Na konci třetiny byla největším vzrušením tvrdá srážka hráčů v útočném pásmu Třince. Rozhodčí, byť se zdálo, že byl naplněn faul na oblast hlavy a krku, nevylučoval. Druhé dějství se dohrálo před Slížem.

Rychlý gól, ztráta čistého konta a regulérní bitka

Třetí třetina začala jako přes kopírák podle té první. Gól padl dokonce rychleji, ve 22 vteřině se projel přes Ocelářskou obranu Filip Sienkiewicz a jak se později ukázalo, byla to poslední branka Poruby. Střel totiž bylo po málu a to na obou stranách. Hrála se spíš přetahovaná, před brankami občas řeckořímský zápas než pěkný kombinační hokej. Oceláři věřili, že aspoň čestný gól si za svůj výkon zaslouží a taky že ano. Početní výhodu odehráli kolem porubské branky, ale skvělého Slíže nepřekonali. Jakmile se na led vrátil vyloučený Bechný, protáhl se přes brankoviště Mateusz Mandrysz a na poslední chvíli se z mírné otočky tváří k bráně opřel do střely, která skončila v porubské síti. Marek Slíž v čase 54:54 přišel o čisté konto. Jeho první start v dorostenecké soutěži ale dopadl vítězně. Rozhodčí malé šarvátky mezi hráči malinko přehlížel, což nakonec vyústilo v regulérní bitku na modré obranné čáře Třince mezi porubským Kacperem Maciasem a třineckým Tomášem Horosem. Oba dostali 5+ do konce utkání a protože do konce základní hrací doby zbývaly odehrát už jen čtyři minuty, na trestnou nešli ani náhradníci. Zkrocení emocí byla největší práce trenérů, aby se utkání dohrálo v poklidu. Což se taky stalo.

Ostatní zápasy 6. kola

Vítkovice Bvs.Karviná10:2
Orlovávs.Opava9:5

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): První třetina rozhodla o průběhu utkání. Jedině tuto dvacetiminutovku jsme hráli skvěle. Ve druhé třetině jsme vyklidili pole, byli jsme málo důrazní do útoku a navíc zbytečně vylučovaní. A třetí třetinu jsme si zkazili dalšími zbytečnými fauly. Soupeř zdárně sekundoval, nevzdával to, ale přestože jsme inkasovali, zápas jsme zvládli. Potřebovali jsme z utkání získat tři body, což se podařilo a klukům za to děkujeme. Teď už budeme myslet a připravovat se na další utkání.

Jakub Voznica (HC Oceláři Třinec "B"): Věděli jsme, že Poruba má silný tým, s kterým chtějí zpět do extraligy. Ale že dostaneme hned v první minutě gól.... Měli jsme zbytečné chyby v první třetině, která vlastně rozhodla o vítězi. Soupeř v druhé třetině polevil, my zlepšili výkon, ale už nebylo o co hrát. Poruba byla rychlejší, silnější a vyhrála zaslouženě.