Na Slovensku poprvé prohra

17.08.2006, Lukáš Bajgar, Vladimír Vronka, Lucie Hromádková

Ostravská Sareza poprvé v přípravě podlehla soupeři ze Slovenska. Po dvou výhrách na ledě Liptovského Mikuláše nedokázala zvítězit nad Zvolenem. Ten si připsal výhru 3:2. Góly poraženého celku vstřelili Petr Valušiak a Radovan Glas. Týmy se v rámci "exhibice" utkaly i v samostatných nájezdech. Sareza v nich byla úspěšná dvakrát, konkrétně se trefili Patrik Rimmel a Milan Ovšák. Domácím se však i v této disciplíně dařilo více, opět byli o jednu branku lepší. Utkání navštívilo asi 50 diváků.

- přát. čt 17.8.17:00
HKM Zvolen
3:2(2:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Babka (Čierný), 11. Cibuĺa (Gašpar), 29. Cibuĺa (Gašpar) - 46. Valušiak (Holík), 49. Glas (Ovšák, Kubala). Rozhodčí: Muller - Vojtek, Rohoň. Vyloučení: 12:9, navíc Velebný (Zvolen) 10 OT. Využití: 2:1. Diváci: 50, navíc 1 holub. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
HKM Zvolen: Polc (Šimonovič) - Babka, Štork, Hrčka, Priechodský, Ščibran, Krsňák, Juraško, Velebný - Čierny, Turek, Kubenko - Cibuĺa, Gašpar, Krayzel - Paciga, Jurík, Jaško - Kentoš, Urgela, Filo
HC Sareza Ostrava: Čech (Holeš) - Rimmel, Mocek, Buček, Holík, Ovšák, Kubala, Vnenk, Tesařík - Šebesta, Badžo, Baranyk - Boháč, Holuša, Valušiak - Gelačák, Pavlačka, Glas - Klimek, Sochorek, Janečka

Třetí a poslední utkání během slovenského soustředění sehrála Sareza proti jednomu z favoritů tamější extraligy, Zvolenu. Kvůli rekonstrukci střechy na hlavní ledové ploše zvolenské Steiger arény se utkání sehrálo v Hale II. Hráči si museli připomenout dětská léta – krom absence postranních plexiskel a také tribun v pravém slova smyslu, vládla v tréninkové hale zima s přídomkem Sibiřská a srážející se pára na střeše místy nahrazovala déšť. Hosté nastoupili proti papírově silnějšímu soupeři se značným respektem a již na počátku 5. minuty napřáhl v početní výhodě velikán Daniel Babka a nekompromisně poslal domácí do vedení. Sudí ještě pořádně nevhodil kotouč na bully, když se aktivní Gašpar v brankovišti mermomocí pokoušel navýšit vedení i s ostravským gólmanem pod sebou. Chvíli nato opět Gašpar křižně v útočném pásmu nalezl Cibuĺu, ten ale protipohybu Čecha nedokázal zavčasu využít. V 7. minutě Ostrava prvně zaměstnala robustního Polce v bráně Zvolenských, jmenovitě Šebestou. A když se o dvě minuty později nepodařilo po Rimmelově pasu srovnat Boháčovi, tak v čase 10:53 odskočil domácí mančaft na dvoubrankový rozdíl, Ján Cibuĺa v přesilovce potvrdil útočný hokej domácích. Několik střídaní později Tesařík tvrdou ranou donutil Polce k efektivnímu zákroku a Holuša nedokázal po Boháčem vystřelené a zvolenským gólmanem vyražené střele zasunout kotouč do zcela odkryté brány. V 15. minutě zatáhl do obranného pásma Ostravy Luděk Krayzel, zadovkou vyzval Cibuĺu, který míjí. A když se během početní výhody neprosadila Pavlačkova řada po několika slibných šancích, prohrávali hosté po první třetině 2:0.

Ta druhá se načala totální ofenzivou domácích. Po devadesáti sekundách měl Čech již přes pět zákroků, naštěstí úspěšných. Hra se pomalu srovnávala, z Ostravských opadávala nervozita, ale jak Buček, tak Sochorek svým pokusem do sedícího kasaře nekorigovali a naopak po mnoha minutách bránění vyrazil v zteč Ján Cibuĺa a ač usilovně bráněn a s Holíkem doslova na zádech dokázal gólmana Čecha překonat potřetí, přičemž on sám podruhé v zápase. V polovině zápasu to byl opět Sochorek, kdo pomýšlel na zvrat ve skóre, ale stopku mu vystavila lapačka. Šest minut před koncem prostřední části vytáhl Jakub Čech zákrok večera v oslabení 3 na 5. Gašparovu ránu ještě v klidu zlikvidoval, ale pokusy Babky a Štorka vsedě-vleže-na břiše úspěšně kryl. A možná tím dal impuls hře Sarezy do další části.

Sice Paciga na počátku 43. minuty namířil na Čechovo břicho, ale tím veškerá aktivita Zvolena v zápase ochladla a otěže plně převzali ostravští borci. Petr Valušiak při hře pěti proti čtyřem popadl vyražený kotouč a mírným objetím gólmana v poklidu skóroval. Rovných pětatřicet sekund poté se radoval z branky Radovan Glas a domácí trenér Svozil se začal bát o výsledek. Atak hráčů Sarezy sice pokračoval, ale s hustnoucí mlhou ubývalo přesností a přibývalo kontrů Zvolena. A jelikož již branka nepadla, rozloučila se Ostrava se Zvolenem prohrou 2:3. Zajímavostí zápasu se stal také netradiční divák, který po dobu zápasu přelétával pod střechou, zřejmě zvolenský holub, neboť neustále vysedával nad kotlem domácího celku.

Jako obvykle následovaly po utkání exhibiční samostatné nájezdy. V první sérii neuspěl Janečka s Cibuĺou, ve druhé byl Rimmel lepší Turka a v další Čierny Holuši. Rozhodnutí měla přinést čtvrtá řada nájezdů – jenže neproměnil jak Sochorek, tak Jaško a jela se pátá série. V ní naopak excelovali oba exekutoři – Ovšák i Babka. Až poslední dvojice rozhodla o vítězi, Milan Baranyk nepřelstil Polce, kdežto Cibuĺa již potřetí v utkání Čecha ano. Zvolen – Sareza 3:2.