Lvi sahali po vítězství, o jejich zkáze ale rozhodl závěr druhé třetiny

14.10.2015, René Chyla

Domácí vstoupili do utkání proti Břeclavi poněkud laxně, z čehož nakonec vyplynula chyba v porubské obraně a po nešťastné teči nové posily útočných řad Porubských Michala Žvátory se Lvi ujali překvapivého vedení. RT TORAX sahal po vyrovnání několikrát, hosty ale držela ve hře brankářská naděje z brněnské juniorky Dominik Gerža. A když se Pavel Flora prosadil na začátku 33. minuty podruhé, vypadalo to s Ostravany již opravdu zle. Břeclav ale v posledních čtyřech minutách druhé periody naprosto vypadla z rytmu, což domácí mužstvo tvrdě potrestalo. Rychlý obrat nastartovala střela Rostislava Vaňka, která se odrazila přesně na hůl Davida Ballnera (2+0). Ten poté dokonal vysněný obrat v čase 39:49. Třetí dějství již branku divákům nenabídlo a Poruba tak dokráčela k těsnému vítězství 3:2.

2. liga - skupina Východ - 10.kolo st 14.10.18:00
HC Lvi Břeclav
3:2(0:1, 3:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 36. Ballner (Vaněk), 37. Zachar (Chaloupka), 40. Ballner (Peslar, Sedlář) – 6. Flora, 33. Flora (Haman). Rozhodčí: Krenželok – Vengřín, Gančarčík. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 244. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kubáň – Slavík, Peslar, Žvatora, Malý, Ovšák, Vajda – Ballner, Kilnar, Vaněk, Vrána (od 20. Gelnar), Sedlář, Seidler (od 20. Buček), Szajter, Chaloupka, Zachar
HC Lvi Břeclav: Gerža – Směřička, Miklík, Svoboda, Dittrich, Haman, Vlček, Zítka P.– Červenka, Vachutka, Flora, Tobola, Zháňal, Nováček, Zítka J., Lašák, Smetana, Průdek, Vaculín, Uhlík

Utkání začalo velmi opatrně z obou stran, až v šesté minutě dokázal zahrozit před hostující brankou Petr Seidler, ten ale zamířil pouze vedle levé tyče. Následná akce ale už gólem přeci jen skončila. Pavel Flora sice nejprve ve vyložené šanci před Andreasem Kubáněm neuspěl, o pár vteřin později ale zkoušel své štěstí znovu z hranice pravého kruhu a jeho střelu si nevědomky srazil do vlastní klece domácí obránce Michal Žvatora – 0:1. RT TORAX byl ale odhodlán okamžitě srovnat. Realizace byla ale poněkud horší než představa. Na osmnáctiletém mladíkovi v břeclavské bráně ztroskotal Aleš Kilnar, následná pumelice Jakub Szajtera ale již nadělala Dominiku Geržovi větší problémy, puk ale ani v tomto případě za brankovou čarou neskončil.

Jeho pokus vyrazil břeclavský brankář totiž pouze před sebe, k dorážce do prázdné branky se málem dostal Lukáš Vrána, ten ale v rozhodující chvíli selhal. Následně pálil nad břevno Marek Sedlář a v hrudi břeclavského gólmana ukončila svou trasu i střela zápěstím Jakuba Peslara. Minutu před první sirénou vyzkoušel pozornost strážce hostující klece i Robin Malý, jeho rána ale za záda Dominika Gerži nedoputovala.

Poruba dostala v úvodu druhé dvacetiminutovky k dispozici početní převahu. Tu mohl krátce po vhazování zužitkovat Michal Žvatora, proti byla ale Geržova vyrážečka. Vyrovnání měl na holi také Marek Sedlář, puk ale nedokázal patřičně zpracovat a břeclavský gólman, který v juniorce brněnské Komety příliš šancí nedostával, si opět mohl připsat úspěšný zákrok. O minutu později si na Zacharovu nabídku sjížděl Aleš Kilnar, jeho teč ale zamířila bohužel pro domácí vedle levé břeclavské tyče. Hosté v následném oslabení museli čelit dvouminutovému mohutnému tlaku, během něhož se Lvům nepodařilo ani vyhodit do neutrální třetiny.

Rostislav Vaněk ani Jakub Szajter však v dobrých příležitostech neuspěli, Dominik Gerža předváděl jeden jistý zákrok za druhým. Břeclav ale tvrdě neproměněné šance trestala. Lvi totiž na rozdíl od svého soupeře dokázali svou přesilovku využít. Filip Haman přihrával mezi kruhy Pavlu Florovi, který se dokázal prosadit nenápadnou střelou přesně k levé tyči – 0:2. Kontaktní branku měl na holi Marek Sedlář po ideální nahrávce od Davida Ballnera, prvně jmenovaný ale vůbec netrefil prostor mezi třemi tyčemi. O chvíli později se už ale konečně RT TORAX radoval. Rostislav Vaněk to nejprve zkoušel od levého mantinelu, jeho pokus Dominik Gerža jen vyrazil před brankoviště, kam už dojížděl David Ballner, který se do poloodkryté branky nemýlil – 1:2.

Euforie domácích fanoušků ale měla své pokračování již o 18 vteřin později. S bekhendovou střelou Jana Chaloupky z hranice levého kruhu si břeclavský gólman ještě bez problémů poradil, následně se ale kotouč odrazil rovnou na hůl nikým neatakovaného Davida Zachara, který s přehledem poslal černý kus pryže do odkryté brány – 2:2. To ale zdaleka nebylo vše. Jedenáct sekund před koncem druhé třetiny přenechal Jakub Peslar na levém kruhu kotouč Davidu Ballnerovi, jenž si udělal ještě pár kroků do výhodnější pozice, odkud zamířil přesně do pravého horního růžku – 3:2.

Navýšit porubské vedení mohl hned v úvodu třetího dějství Rostislav Vaněk, který ujel břeclavské defenzívě, v rozhodující moment mu ale puk sjel z čepele hole a Dominik Greža tak zasahovat nakonec nemusel. Třináct minut před koncem základní hrací doby musel ze hry odstoupit z důvodu zranění hlavní sudí a divákům se tak naskytl málo vídaný pohled. Zbytek utkání byl totiž v režii čárových rozhodčích, kteří si tak vyzkoušeli práci a povinnosti svého kolegy. Do konce zápasu mohli diváci zhlédnout zejména taktický hokej odehrávající se zejména v neutrální části kluziště. Šance tak přicházely opravdu jen sporadicky. V početní převaze břeclavských Lvů zahrozil z hranice levého kruhu alespoň Tomáš Dittrich, jeho střela ale gólové parametry neměla a levou tyč minula. Na druhé straně zase byla k vidění tečovaná dělovka Milana Ovšáka, ta ovšem taktéž se současným stavem již nijak neotřásla a Poruba si tak po nepřesvědčivém výkonu připisuje velmi cenné tři body.

Ostatní zápasy 10. kola II. ligy skupiny Východ

VHK Vsetín vs. HC Slezan Opava3:0
HK Nový Jičín vs. SHK Hodonín3:2
SK Karviná vs. HC Bobři Valašské Meziříčí2:1
HC Technika Brno vs. HC Moravské Budějovice 20054:3 náj.
HC Frýdek-Místek vs. HC Kopřivnice7:1

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Začátek jsme opět nezvládli, nechodili jsme vůbec do brány, hráli jsme naprosto bez nasazení. Dostali jsme náhodný gól a ani tento moment nepomohl k tomu, abychom nasadili obrátky. Ve druhé třetině jsme to museli stáhnout na dvě lajny, přidali jsme tak na tempu a během třech minut se nám povedlo otočit na 3:2. I když jsme měli v poslední třetině více ze hry, už jsme v podstatě jen hlídali výsledek. S výkonem nejsme ani zdaleka spokojeni, takového soupeře jsme měli jasně přehrát.

Michal Konečný (HC Lvi Břeclav): Zápas zřejmě rozhodly ty dvě minuty ve druhé třetině, kdy jsme dostali rychlé tři góly. Místo toho, abychom za stavu 2:0, kdy byli domácí poměrně rozhození, proměnili své šance, tak jsme udělali plno hloupostí. Máme velmi mladý tým, ale to co dokážeme předvést během jedné minuty, se opravdu vidí jen velmi málo. Dle mého názoru, jsme měli do prvního gólu domácích i více šancí. Zkušenosti v týmu chybí, ale myslím si, že tato soutěž je zejména pro mladé hráče, kteří takovými zápasy rostou. Takové porážky nás ale velmi sráží, protože jsme určitě po bodu sahali.