Lídr soutěže poslal Porubu na samotné dno tabulky

03.12.2008, Adam Bagar

Ve 29. kole druhé nejvyšší hokejové ligy zavítal na led VOKD Poruby vedoucí tým soutěže, brněnská Kometa. Ta do zápasu doslova vlétla a po necelých čtyřech minutách vedla dvoubrankovým náskokem. Domácí sice snížili gólem obránce Vladimíra Holíka, ale soupeř další brankou uzavřel účet první části na skóre 1:3. Třetinu druhou ovládli herně domácí, ale byla to opět Kometa, která svůj náskok navýšila dokonce už na čtyři branky, což vyhnalo Davida Iláše z klece. Na jeho místo se tak postavila gólmanská dvojka Lukáš Smolka. O zasloužené snížení se postaral až v závěru druhé dvacetiminutovky útočník Jiří Zdeněk. Před poslední třetinou bylo o vítězi téměř rozhodnuto. Domácí se nadále očividně snažili, ale proti zkušenějšímu, lehce hrajícímu soupeři, dnes přesto neměli šanci. Kometa navíc další brankou pečetila své vítězství na konečných 2:6 z pohledu domácí Poruby. První díl základní části uzavře Poruba v sobotu 6. prosince duelem proti nováčkovi z Chrudimi.

- 29.kolo st 3.12.17:00
HC Kometa Brno
2:6(1:3, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Holík (Najdek, Pavelek), 38. Zdeněk (Vajda, Holík) - 2. Sedlák (Mikšan, Padělek), 4. Černý (Švagrovský), 14. Brabenec (Švagrovský), 29. Kostourek (Vondráček, Kántor), 32. Černý (Brabenec, Švagrovský), 48. Liščák (Mikšan). Rozhodčí: Hribik - Padevět, Prchal. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1150. Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5, 2:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Iláš (od 32. Smolka) - Ovšák, Vajda, Holík, Tesařík, Rangl, Vnenk, Palík, Buček - Červenka, Najdek, Mikula - Pavelek, Ivan, Zdeněk - Gelačák, Holuša, Kolařík - Bartošek, Rehuš, Mocek
HC Kometa Brno: Horčička - Zubíček, Protivný, Houdek, Křetinský, Lhotský, Kántor, Morava, David - Klimt, Padělek, Sedlák - Brabenec, Švagrovský, Černý - Mikšan, Liščák, Vondráček - Polodna, Kostourek, Bakrlík

Na porubský stadion zavítala brněnská Kometa, a tak o atmosféru a náboj tohoto utkání bylo hned od prvních minut postaráno. Hosté z Brna svého soupeře hned zpočátku zatlačili. V čase 1:23 se také dočkali rychlé branky. Domácí nedokázali reagovat na rychlé přihrávky soupeře a poté, co se mezi kruhy ocitl osamocen Přemysl Sedlák, VOKD prohrávalo 0:1. V čase 3:27 bylo s domácími ještě hůře. Michal Černý se pouze pokoušel prověřit pozornost Iláše, který si střelu zpoza branky srazil sám do své klece - 0:2. Takový začátek si Porubští určitě nepředstavovali, a tak rovněž vrhli své síly do útoku, jenže pozorná brněnská obrana jejich pokusy bez problémů zastavovala. V sedmé minutě mohla Poruba prohrávat již rozdílem tří branek, jenže přesilovkový závar před brankou Iláše nakonec gólem neskončil. Brno působilo suverénním dojmem a svůj náskok mohlo opět navýšit v minutě deváté, kdy dostalo téměř minutovou dvojnásobnou přesilovou hru, kterou nesehrálo špatně, ale všechny střelecké pokusy Iláš úspěšně vytěsnil mimo tyče. V čase 11:01 přišel pro hosty možná menší šok, když Poruba využila přesilovou hru. Byla to prakticky první vážnější šance domácího celku v zápase. Najdek poslal touš na Vladimíra Holíka, jenž od modré propálil vše, co mu stálo v cestě - 1:2. Minutu nato mohlo být dokonce srovnáno. Bartošek předvedl své rychlé nohy, obral brněnského obránce o touš a dostal se až před Horčičku, ten však byl připraven. Útočně laděné klání pokračovalo i nadále a fanoušci se rozhodně nemohli nudit. V čase 13:35 vrátil hostům dvougólový náskok Kamil Brabenec - 1:3. Jeho úvodní pokus ještě domácí gólmanská jednička zachránit dokázala, ale na následnou dorážku směřující do horní části branky již nemohla reagovat. Hra se sice nadále přelévala ze strany na stranu, k vidění byl rychlý hokej, ale další branky jsme se již do vypršení první dvacetiminutovky nedočkali.

Do druhé části vstoupil lépe tým oplývající momentálně patnáctou příčku tabulky, tedy domácí VOKD. To svého soupeře prakticky nepustilo z obranného pásma, jenže proti dobře zformované obraně soupeře se pouze těžko dokázalo prosadit. Až v pětadvacáté minutě byl před Horčičkou zcela osamocen Mikula. Hostující gólman si sice svým zákrokem jist zdaleka nebyl, ale touš v brance neskončil, a tak nadále Kometa držela dvoubrankový náskok. Ten mohla navýšit v další přesilové hře, což se nepodařilo. Ale to hosty nemuselo mrzet. V době, kdy se domácí obránce vracel z trestné lavice, udeřila Kometa počtvrté. V čase 28:01 vyslal Kántor na Iláše tvrdou ránu od modré, se kterou měl domácí ochránce svatyně problémy, nakonec se po několika dorážkách v brankovém prostoru radoval z gólu Milan Kostourek - 1:4. Kometa hrála s neuvěřitelnou lehkostí. V čase 31:33 přišel již pátý úder. Jako blesk z čistého nebe přenesl modrobílý klub hru do obranného pásma Poruby a vyšachoval porubskou obranu i Iláše. Do téměř zcela odkryté klece zakončoval Michal Černý - 1:5. Porubě nešla upřít snaha, ale proti dobře bruslícímu, lehce hrajícímu soupeři, se prosazovala velmi obtížně. Brankou neskončila ani tečovaná Ovšákova střela, kterou Horčička neviděl a jen se štěstím vyrazil k Vajdovi. Ten svou příležitost ve druhou branku přetavit nedokázal. V čase 37:57 již Poruba za svou snahu byla odměněna. Z prostoru levého kruhu se napřáhl Jiří Zdeněk a jeho přesná rána k tyči skončila až za zády Horčičky - 2:5. V závěru třetiny měli domácí velký nápor a tři vyložené šance, které měly skončit gólem. Mikula netrefil před poloprázdnou brankou ideálně touš, Najdek svou akci překombinoval a Ovšák sám před Horčičkou minul brněnskou klec. Po čtyřiceti minutách rychlého, útočného hokeje tak bylo k vidění již sedm branek.

Před třetí třetinou bylo již téměř rozhodnuto o majiteli tří bodů v tomto utkání. Také samotné první minuty poslední části nasvědčovaly tomu, že se o žádný zvrat jednat nebude. V úvodu 46. minuty ujel v oslabení domácí útočník Zdeněk, ale svůj blafák nedokázal dotáhnout do gólového konce. I přesto, že Porubští podávali jeden z nejlepších výkonů v sezóně, vedoucí celek ligové tabulky byl nad jejich síly. Navíc hosté byli dnes vysoce produktivní a téměř každou svou větší šanci dokázali přetavit v branku. V čase 47:28 byl v domácí kleci již rovný půltucet branek - Róbert Liščák se napřáhl z prostoru pravého kruhu a o tyč Smolkovy klece navýšil vedení Komety, kráčející suverénně k dalšímu vítězství - 2:6. To mohl mírně znepříjemnit Najdek, jenž trefil pouze tyč Horčičkovy klece. V následné přesilové hře Brna to byla Poruba, která si vypracovala dvě vyložené šance. Holuša je však zužitkovat nedokázal a brněnští fanoušci právem vyřvávali jméno svého gólmana. Bylo vidět, že je o výsledku rozhodnuto a že zápas míří ke svému konci. Poruba se nadále snažila, ale hosté hráli s ohromným klidem a drželi utkání i přes optickou převahu domácích ve svých rukou. V 59. minutě se už Kometa radovala posedmé. Ještě před ocitnutím se touše v porubské kleci však došlo k posunutí branky, a tak sudí Hribik branku uznat nemohl. V závěrečných minutách, které byly ve znamení oslav hostujících fanoušků, se již nic neudálo. VOKD Poruba tak podlehla brněnské Kometě ve velmi pěkném, rychlém a útočném utkání 2:6.