Havířov vrátil porubským juniorům porážku, RT TORAX nezvládl závěrečnou část a těsně padl

26.08.2014, Kateřina Juříková

Porubští junioři si zahráli odvetné utkání proti Havířovu tentokrát na své domácí půdě. V předchozím zápase Poruba Havířov porazila, za což se hosté řádně pomstili. Utkání bylo velice vyrovnané jak po bruslařské, tak i taktické stránce, ale více hokejového štěstí stálo na straně hostů, kterým jejich akce vycházely daleko lépe. Domácí sice skóre vždy dorovnali, ale při pokusech jej navýšit, nebyly vyložené šance proměněny v góly. Ani na straně hostů nebyly akce vždy vydařené, ale přece jen branek z nich padlo více. Poruba tak podlehla Havířovu 4:5. Dvě porubské branky dal útočník Jakub Baca a po jednom gólu vstřelili Martin Havránek a Antonín Kurnik.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 26.8.18:00
4:5(1:1, 2:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 8. Schwarz (Bartoň, Fibrich), 30. Havránek (Kurnik), 39. Baca, 60. Kurnik (Brnčál) – 20. Křibík (Vyčesaný, Polak E.), 26. Vyčesaný (Graca, Křibík), 42. Polak E.(Graca), 55. Vyčesaný (Křibík, Polak E.), 59. Křibík. Rozhodčí: Jeřábek – Řezáč, Vaculík. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:5, 4:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek (Škoda) – Ryška, Štěpán, Soukal, Gálik, Hranoš, Baca, Fibrich, Smrčka, Havránek, Holaň, Schwarz, Bartoň, Gola R., Brnčál, Mládek, Kurnik
AZ Heimstaden Havířov: Turšner (Kostka) – Graca, Gawlas, Potočný, Heinzl, Staš, Srba, Vyčesaný, Křibík, Polak E., Šmíd, Caruk, Taras, Polak R., Balasz, Sap

První, kdo se kotouče zmocnil po vhazování, byl Havířov, který ovládl na zhruba minutu útočné pásmo. Posléze se však hra přesunula před Turšnera, který od domácích hráčů dostal také pořádně zabrat. A tak, jako jeho porubský protějšek, měl co dělat, aby stíhal sledovat, kde se zrovna kotouč nachází. Pěknou akci spolu sehráli Baca s Ryškou, ale Ryškova střela si cestu skrz Turšnera nenašla. Ani přesilovka domácích nepřinesla žádný užitek a stav tak byl až do 8. minuty nulový.

Zápas byl velice vyrovnaný jak po stránce bruslařské, silové i taktické a tak se nebylo čemu divit, že branka doposud nepadla. I gólmani obou týmů předváděli skvělý výkon a nepustili za svá záda žádnou střelu. Šmíd měl nádhernou šanci dát první branku, ale jeho střelu z mezikruží Šrámek vyrazil. Nedáš, dostaneš!

Po neúspěchu havířovského hráče se hra přesunula rychlostí blesku před klec hostí, kde po nahrávkách Fibricha a Bartoně vstřelil gól Jakub Schwarz. Erich Polak se pokusil o dorovnání. Trefil se pouze do Šrámkových betonů. Dvě přesilovky Havířov také nedokázal využít, ale přece jen se devatenáct sekund před koncem první části dorovnalo. Střelu, která prolétla kolem gólmanovy vyrážečky, poslal Jan Křibík.

Druhá třetina začala stejně vyrovnanou hrou, jako ta předchozí. Puk se ani v jedné třetině kluziště neohřál déle jak minutu, hráči byly neustále v pohybu a oba gólmani ve střehu. Většina střel byla pálena od modré, ale byly i případy, kdy se hráči dostali i před bránu. Turšner i Šrámek byli ovšem rychlejší než kotouč.

Když byla Poruba v útočném pásmu, jeden z domácích obránců hlídal puk, který hodlal poslat spoluhráči, a na modré si čistil krosčekem svůj prostor. Neuběhla ani minuta trestu a hosté tuto přesilovku využili. Michal Vyčesal téměř z brankové čáry vypálil a než se stačil porubský gólman přitisknout k brankové konstrukci, prolétl mu kotouč kolem pravého ramene.

Schwarz s Bartoněm chtěli stav dorovnat, ale jejich akce nebyla zdárně zakončena. Teprve až po několika minutách strávených v útočném pásmu dorazil Martin Havránek puk do klece. Ani jeden z týmů nepolevoval a mužstva si byla stále rovnocennými soupeři. Hosté se pokoušeli stav navýšit, ale to se jim nepodařilo. Místo toho v 39. minutě inkasovali třetí gól z hole Jakuba Baci.

Havířovští vrátili úder ihned v začátku poslední části. O gól se postaral Erich Polak. Domácí se nechtěli s remízou smířit a několikrát se pokusili skórovat. Jenomže ani vyložená akce trojice Gola-Mládek-Smrčka nevstřelila gól, neboť Smrčka při své střele trefil pouze betony. Jeho střela letěla příliš nízko, než aby Turšnerův beton přeletěla. I Bartoň, který jel na klec hostů sám, nevstřelil branku. Pro změnu jeho střela letěla příliš vysoko.

Hosté vytvořili také skvělou akci, která domácím zavařila. V útočném pásmu nahrál Polak E. od modré Křibíkovi, který puk poslal na Michala Vyčesala. Ten neváhal ani sekundu a vypálil prudkou střelu. Šrámek se ještě pokusil svou vyrážečkou kotouč odrazit, bohužel puk se pouze zbrzdil, změnil směr a skončil v kleci.

Ačkoliv hosté vedli, vzali si oddechový čas, po němž se za Šrámka ještě strefil pořádnou peckou Jan Křibík. Porubský gólman nestačil rychle letící puk zachytit. Také domácí si vzali oddechový čas, po němž byl z branky odvolán brankář. Zbývalo pár sekund do konce, když Antonín Kurnik snížil stav na 4:5. To však Porubě nepomohlo k výhře a Havířovští se tak mohli radovat z úspěšné odvety.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Od začátku nás soupeř přebrusloval, my byli všude jsme o krok později. I když se to pořád tahalo jen o gól, myslím si, že o výsledku rozhodla hlavně naše neproduktivita. Bylo dost šancí na to, abychom vstřelili branky. Ale i z vyložených šancí ty góly prostě nepadly, a proto soupeř vyhrál. Soupeři Gratuluji.

Michal Janeček (HC AZ Havířov 2010): Na rozdíl od předchozího utkání s Porubou na našem ledě jsme se dnes lépe pohybovali. Na obou stranách padlo hodně gólů, ten propad nebyl až tak velký a byl to bezstarostný a vyrovnaný hokej. Myslím si, že v závěru jsme měli více štěstí než Poruba a utkání skončilo jen o jeden gól.