Havířov má mečbol, nervydrásající souboj rozhodla až přesilovková trefa ze závěru utkání

16.03.2013, Adam Bagar

Semifinálová série Havířova s Porubou se přesunula do havířovské K&K Pneu arény, kde se hrálo o hodně. Vítěz utkání si totiž vypracoval postupový mečbol. I proto přinesla úvodní třetina opatrný hokej, ale nasazení bylo opět na nejvyšší úrovni. Od druhé dvacetiminutovky byl AZet lepším týmem, ale porubská obrana v čele s výborným Michalem Gleichem stále odolávala. V utkání s množstvím vyloučení nakonec rozhodla využitá přesilovka z úplného závěru, kdy více než dvě tisícovky diváků rozveselil Kolařík. RT TORAX v závěru zkusil hru bez brankáře, ale kýženého vyrovnání se nedočkal. Po fotbalovém výsledku 1:0 je tak blíže postupu do finále favorizovaný Havířov.

2. liga - skupina Východ - SF3 so 16.3.17:00
AZ Heimstaden Havířov
1:0(0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 57. Kolařík (Kanko, Pechanec). Rozhodčí: Obadal, Škach – Goňa, Smilek. Vyloučení: 10:15, navíc Prokop Patrik (POR) 10 min. OT + OK [NESP]. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2173. Průběh utkání: 1:0.
AZ Heimstaden Havířov: Daneček L. (23. – 23. Matoušek) – Prokop Petr, Vydra, Krisl, Zientek M., Rimmel, Zientek L., Hegegy – Pavlas, Stránský, Kolařík, Kanko, Pechanec, Klimša, Říčka, Bursík, Sztefek, Maruna.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Wolf, Šindelář, Prokop L., Prokop Patrik, Hruzík, Slavík – Sedlář, Krayzel, Vaněk – Buček, Vrána, Chaloupka – Hašek, Pavlačka, Holuša.

Začátek zápasu neměl ani jeden z týmů nijak oslnivý, nejspíš oba celky trpělivě vyčkávaly na chybu soupeře. Mnoho šancí jsme tak neviděli. Vzrušení v aréně trochu pozvedl až v 9. minutě Robin Pavlas, který ovšem vynikající přihrávku z hole Kolaříka nedokázal zužitkovat, jelikož pozorně chytající Gleich vytasil svou hbitou vyrážečku. Po vyloučení na straně hostující Poruby se do velké příležitosti dostal obránce Petr Prokop, který si s pukem zakličkoval a dostal se až přes tři soupeře, nakonec však minul brankovou konstrukci.

Poté se ozval také RT TORAX. Ve 12. minutě se po prvním velkém tlaku Poruby dostal do šance Luděk Krayel. Tento velezkušený hráč však ztroskotal na tyčce, která se po jeho střele řádně rozezvučela. Hned o minutu později se opět do velké šance dostali hosté z Poruby, tentokrát měl na hokejce gól Buček. Velký kiks obránce Havířova však zůstal nevyužit, jelikož samotný Buček ve stoprocentní šanci hledal spoluhráče na přihrávku místo střely.

Vstup do druhé dvacetiminutovky vyšel lépe domácím. Ti se dostali do první vážné situace už po půl minutě, když hned tři hráči stáli na hranici brankoviště, Gleich ovšem nepřipustil žádné pochybnosti.Ve 23. minutě musel brankář Daneček nečekaně odejít do šatny a zastoupit jej musel náhradník Petr Matoušek, záskok však trval velice krátce, jelikož brankářská jednička AZetu se hned po minutě vrátila do branky.

Ve 28. minutě se dostal do šance agilní Pavlas, který mohl v úniku skórovat, nakonec však ani nevystřelil, protože mu šanci zhatil jeden z obránců Poruby. Tlak Havířova ale nadále sílil. Do velice slibných pozic se dostal Hegegy a opět Pavlas, Gleich byl však na místě. To platilo i po střele Stránského. Ve 31. minutě měl na hokejce rozdílový gól Jan Kolařík, jenže jej samotného před Gleichem na poslední chvíli zneškodnil obránce hostů. Stejný hráč se dostal do šance i o minutu později, když ohrozil branku soupeře po střele z mezikruží.

Domácí si druhou třetinu doslova podmanili, k brance to ale dlouho nevedlo. Situaci nezměnila ani střela Prokopa ze 34. minuty, která byla těsně před brankou ještě těsně tečována. Poté dostali domácí velkou šanci v podání dvojnásobné přesilové hry, ani tu se však nepodařilo využít. Po Kankově střele k tomu bylo hodně blízko, ale fantóm Gleich opět vytasil svou lapačku. Výčet brankových příležitostí ve druhé třetině uzavřel Petr Kanko, který se v těžké pozici snažil vystřelit na branku. To se mu nakonec povedlo, ale puk minul svatyni hostů.

Obraz hry se v poslední dvacetiminutovce nezměnil, Poruba se stále jen bránila. Fanoušci si na první velkou šanci museli počkat trochu déle, přesněji do 49. minuty, to zahrozil opět Kanko, ale jeho střela k levé tyči skončila pouze na připraveném betonu porubského gólmana. V utkání bylo poměrně hodně vyloučení, a tak bylo často dost prostoru na ledě. Toho se snažil využít Stránský, jehož pokus z prostoru brankoviště Gleich vytěsnil.

Stejně dobrou pozici ke skórování měl i Robert Říčka, ani on však střeleckou nemohoucnost Azetu nezlomil. Obrana Poruby ovšem přestávala stíhat a musela faulovat. V následné přesilovce už kouzlo Michala Gleicha pominulo, protože se v 57. minutě dorážkou mezi betony prosadil Jan Kolařík. Hosté se snažili tlačit do útočné třetiny, otevřená vrátka ale viděl Michal Sztefek. Tento hráč mohl skórovat nejrpve při úniku na branku, poté při střelbě do prázdné klece soupeře. Ani jedno mu však nevyšlo. Mrzet ho to však nemuselo, porubský RT TORAX už se k ničemu nezmohl a závěrečný tlak v útočném pásmu v branku přetavit nedokázal. Série se tak za stavu 2:1 pro Havířov vrací opět do Poruby.

Výsledek druhé semifinálové série:

HC ZUBR Přerov – HC Baník Karviná 9 : 2 (stav série 2:1)

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov 2010): Bylo to klasické utkání play-off. Chtěl bych se divákům omluvit za první třetinu, protože na to se opravdu nedalo koukat a museli jsme si to v šatně vyříkat. Druhou a třetí třetinu už kluci hráli to, co mají, bojovali a tlačili se do branky. Vítězství jsme si zasloužili, protože ve druhé části jsme neproměnili i řadu šancí a štěstí se od nás trošku odklonilo. Doufám, že v pondělí bude hráče vidina ukončení série o to více motivovat.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Hrál se opět hezký hokej. Vypadli jsme ze hry oslabeními, protože jsme jich opět měli strašně moc. Havířov na rozdíl od nás dal gól a vyhrál. Nesmíme být ve čtvrtvém utkání tolik vylučovaní a věřím, že se do Havířova ještě vrátíme.