Fantastický obrat! Poruba ukázala svou sílu a z Opavy veze všechny body

14.10.2017, Lukáš Bajgar

Hokejisté porubského HC RT TORAX nevstoupili do utkání na ledě Slezanů dvakrát nejlépe. Než se pořádně rozkoukali, prohrávali 0:3. Formace Jiřího Zdeňka však měla doslova a do písmene svůj den a sama rozhodla vývoj utkání. Nejdříve zásluhou Luky snížila, následně dvěma trefami Zdeňka srovnala, aby Káňovou peckou otočila stav zápasu. Opava se nevzdávala, z hole Seidlera ještě naposledy zatahala za otěže utkání, ale poslední slovo již měla Poruba. Luka druhou trefou zařídil tři body pro hosty a Káňa trefou do prázdné dodal finální pojistku. HK Opava tak podlehl HC RT TORAX Poruba 2011 po divokém průběhu 4:6.

2. liga – skupina Východ - 11.kolo so 14.10.15:00
Hokejový klub Opava
4:6(3:1, 0:1, 1:4)
Branky a nahrávky: 5. Škoda (Malina, Štindl), 6. Hartmann (Malina), 11. Rousek (Seidler), 50. Seidler (Rudl, Hartmann) – 20. Luka (Janota), 39. Zdeněk (Janota, Káňa), 41. Zdeněk (Kaluža), 46. Káňa (Zdeněk), 51. Luka, 60. Káňa (Kaluža). Rozhodčí: Čuňočka – Novotný, Šimčík. Vyloučení: 4:4, navíc Tichý (OPA) 10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 321. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 3:0, 3:4, 4:4, 4:6.
Hokejový klub Opava: Šafránek – Kiss, Rudl, Tichý, D. Slavík, Šendera, Pokorný, Vilinskij – Vaněk, Chalupa, Wolf – Hartmann, Rousek, Seidler – Štindl, Malina, Škoda – Maxner
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela (od 11. Kubáň) – Dresler, M. Slavík, Janota, Kaluža, Puškár, Adam – Fojtík, Zachar, Sztefek – Luka, Zdeněk, Káňa – Ollender, Jaroš, Ballner

Jiří Zdeněk (POR) (2+1)
Vladimír Luka (POR) (2+0)
Tomáš Káňa (POR) (2+1)

Neskutečný nástup opavského Slezanu

Porubští hokejisté začali aktivněji a už ve třetí minutě mohli otevřít skóre zápasu. Josef Fojtík se proháčkoval ke střele, jeho pokus ale nakonec skončil mimo opavskou branku. V páté minutě tak slavil domácí Slezan. Dělovka Vlastimila Maliny propadla Hynku Kůdelovi za záda, nicméně kotouč musel dopravit do branky až připravený Michal Škoda – 1:0. Za minutu a půl už to bylo o dva góly a znovu v tom měl prsty bývalý vítkovický junior Vlastimil Malina. Ten vypálil od modré a do trajektorie střely dokázal ještě vložit hůl Ondřej Hartmann, jehož teč zaskočila porubského gólmana – 2:0. V osmé minutě už mohlo být s Ostravany velmi zle, jelikož se do brejku dostal Petr Wolf, jeho bekhend ale nakonec třetím gólem neskončil.

Kubáň místo Kůdely a Lukova naděje

HC RT TORAX dostal následně k dispozici přesilovou hru, tu ale Porubští nevyužili, z čehož následně mohli těžit opavští hokejisté. Petr Seidler nahrával před branku Tomáši Rouskovi, který bez lítosti prostřelil Kůdelu potřetí – 3:0. To už bylo pro porubské trenéry příliš, a Hynek Kůdela tak musel přenechat své místo Andreasi Kubáňovi. Ve čtrnácté minutě měl na holi snížení Vladimír Luka, proti jeho ráně se ale postavil bezchybný Dušan Šafránek. Porubští potěšili své příznivce až v úplném závěru první třetiny. Vladimír Luka se prezentoval parádní individuální akcí a zblízka nedal opavskému gólmanovi žádnou šanci – 3:1.

Ballner vs. Kubáň, tyč Škody a kontakt Zdeňka

Ostravané byli aktivnějším týmem i ve druhé třetině, Marek Kaluža, Jiří Zdeněk, Tadeáš Jaroš ani Josef Fojtík ale proti Dušanu Šafránkovi neuspěli. David Ballner poté sestřelil Andrease Kubáně v brance, oba ale byli po střetu nedotčeni. Ve 33. minutě zahrozil zase domácí Slezan, jelikož Michal Škoda sám uháněl na porubského brankáře, jeho rána ale orazítkovala pouze tyč. Opava následně zahrávala přesilovou hru, v níž se sám před Kubáněm zjevil Ondřej Hartmann, porubský gólman se ale zaskvěl parádními zákroky. HC RT TORAX však svou početní převahu narozdíl od soupeře už využil. Po nahození Michaela Janoty se k puku dostal Jiří Zdeněk, který dorazil kotouč za opavského strážce – 3:2.

Hrdina Zdeněk a obrat v oslabení

Vyrovnání bylo na světě ihned na začátku poslední tercie. V čase 41:00 vyslal do šance Marek Kaluža Jiřího Zdeňka, který povedenou ranou smazal nadějný opavský náskok – 3:3. Domácí byli jako opaření a hosté i nadále hýřili aktivitou. Slezan se mohl vrátit do zápasu v nabídnuté přesilovce, paradoxně ale sám inkasoval. Opavští ztratili kotouč na modré čáře, kde Jiří Zdeněk poslal puk najíždějícímu Tomáši Káňovi, který střelou pod víko dokonal porubský obrat – 3:4. Do další příležitosti se dostal Luboš Adam, s jeho střelou si ale Dušan Šafránek poradil. Tu další přesilovku však už domácí využili dokonale a alespoň částečně tak napravili předešlý zkrat. Petr Seidler dostal nabito od Dominika Rudla a prvně jmenovaný rozjásal domácí publikum – 4:4.

Neuznané góly a pojistka Káni

Už za minutu po vyrovnávací trefě však opět udeřili porubští borci. Vladimír Luka si znovu udělal z opavských hráčů pouhé kužely, prokličkoval mezi nimi a střelou pod horní tyčku vrátil Ostravským vedení – 4:5. HC RT TORAX poté docílil další branky, kterou rozhodčí nejprve uznali, po velkých protestech domácích však zůstal stav 4:5 zachován, Josef Tichý však obdržel alespoň desetiminutový trest. V čase 58:06 při power-play slavili domácí vyrovnání, nicméně až po odpískání, a tak branka nebyla uznána ani na druhé straně. 29 vteřin před sirénou pak Marek Kaluža vyslal do středního pásma Tomáše Káňu, který se do odkryté klece nemýlil – 4:6.

Ostatní zápasy 11. kola

Val.Meziříčívs.Kopřivnice3:2 pr.
Hodonínvs.Šumperk4:5 pr.

Marek Harazim (Hokejový klub Opava): Myslím si, že jsme předvedli nejlepší zápas v letošní sezóně. V první třetině jsme soupeře zaskočili, věděli jsme jejich kvalitu, ale po první třetině jsme se snažili držet kluky, aby byli při zemi, že se jedná o silného soupeře. Hokej se hraje šedesát minut a my to nezvládli, musím pochválit kluky za bojovnost. Jestli půjdeme touto cestou, tak to bude jen lepší a lepší. Mrzí mě porážka strašně, Poruba byla načatá pořádně, ale jdeme dále, čekají nás těžké zápasy. A se všemi se dá hrát...

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Vydřené vítězství, my jsme dostali ze čtyř střel tři laciné góly a nás to to trochu tlačilo k zemi. Ale já stále věřil, že pokud nedostaneme čtvrtý, že se do hry vrátíme. Měli jsme padesát minut drtivou převahu, Šafránek dlouho držel, ale pak to začalo padat. Věděl jsem, že zápas uhrajeme. Za stavu 3:0 bych byl rád za dva body, ale když jsem viděl, jak se to točí, věděl jsem, že tři body uděláme. Rozhodla fyzická kondice.