Energie skórovala v přesilovce, oslabení i nájezdu, RT TORAX získal jen dva vysoké tresty

05.02.2016, Gabriela Juříková

Do konce soutěže NOEN extraligy staršího dorostu zbývalo před pátkem 5. února šest kol. K tomu jedenáctému odjeli porubští dorostenci až do Karlových Varů, kde se od 18 hodin utkali s Energií. S třetím týmem tabulky skupiny „B“ o udržení to vypadalo po první třetině, která skončila bez branek, na uspokojivý výsledek. Po výměně stran to už ovšem bylo zcela jinak, když se domácí dvěma brankami v přesilovce a proměněným trestným střílením dostali do třígólového vedení. A po druhé přestávce během sedmnácti vteřin ještě skórovali v oslabení. A byť hosté gólmana Energie taky dokázali zaměstnat, z branky se RT TORAX neradoval. Navíc těsně před koncem třetí třetiny inkasoval popáté a z KV Areny odešel nejen bez bodu, ale také s dvěma desetiminutovými tresty.

NOEN extraliga staršího dorostu - 39.kolo pá 5.2.18:00
HC Energie Karlovy Vary
5:0(0:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 24. Klejna (Bernáth, Bečka), 26. Pastyřík (Hotěk, Horký), 39. Horký TS, 41. Kurfürst, 60. Kurfürst (Prošek, Bernáth). Rozhodčí: Zubzanda – Kokrment, Hynek. Vyloučení: 7:8, navíc Prokeš a Malát (oba POR) 10 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 105. Střely na branku: 24:19. Průběh utkání: 5:0.
HC Energie Karlovy Vary: Grančarov – Bernáth, Klejna,Vápeník, Štaif, Hrůša, Přibyl – Bečka, Pastyřík, Slabý, Salnikov, Tlačil, Prošek, Hotěk, Horký, Kurfürst, Šik
HC RT TORAX Poruba: Bayer – Prokeš, Bijota, Prepsl, Skokan, Pliska – Dang, Malát, Vospálek, Havránek, Střondala, Žídek O., Bernát, Stach, Krupa, Plachý

Porubští neměli v utkání s třetími Karlovými Vary co ztratit a vstoupili do něj bez bázně a hany. Možná kdyby ve čtvrté minutě proměnil Radek Prošek svůj samostatný únik, byla by porubská snaha trochu narušena. Ale že neproměnil a i v následných minutách první třetiny si hosté spolu s gólmanem Bayerem s útočnými výpady Energie, jmenovitě se Slabým či Bečkou, poradili, drželi bezbrankový stav. Ale i domácí brankář Grančarov se musel mít na pozoru, jenže Vospálek i Dang bývali ve svých nájezdnických střeleckých pokusech vytlačeni z úhlu a Malát mířil mimo tři tyče.

Po výměně strana byla Poruba blízko gólu hned ve druhé minutě. Štěstí ovšem stálo na straně domácího gólmana, kterému zůstal kotouč pod betony, když se v brankovišti přesouval. V samém začátku čtvrté minuty měli Karlovarští k dispozici přesilovku, kterou hodně brzy proměnili v první branku utkání. Po buly se kotouč dostal na modrou čáru na hůl Františka Klejna, který propálil vše před sebou, trefil tyč tak, že puk přeci jen doklouzal za brankovou čáru. Vzápětí se opět otevřela trestná lavice Poruby a domácí zvedli své vedení. Marek Pastyřík proměnil Hoťkovu přihrávku zpoza branky.

RT TORAX přenechal aktivitu na domácím týmu. Své kombinace v útočné třetině nedokázal dokončit gólem a více sil musel vynakládat na obranné hře, protože Energetici v tempu vůbec nepolevovali. V druhé polovině zápasu se hosté přeci jen dostali ke slovu. Nejvíce zahrozili Havránek se Střondalou a pak si Porubští vytvořili tlak v početní výhodě. Ale bez patřičné odměny – gólu. Toho docílil ranou od modré čáry Pavel Vápeník, ale rozhodčí dosaženou branku neuznal pro hru vysokou holí. A poté, co se neprosadil Střondala, zatáhl porubský obránce za záchrannou brzdu, což sudí ohodnotil trestným střílením a to minutu před druhou přestávkou Michal Horký proměnil – 3:0.

A sotva třetí třetina začala, rozsvítilo se červené světlo za Bayerem počtvrté. Matej Kurfürst zůstal sám před porubským gólmanem a po buly poslaný puk do útočného pásma domácích v klidu a s chladnou hlavou poslal puk za Bayerova záda. A to hrála Energie ve čtyřech. Poruba se pak bránila 40 vteřin ve třech a toto oslabení ustála na jedničku. Rozhodčí s udělováním trestných minut nešetřil, ba naopak. A tak se hrálo netradičně i 4/3 z pozice hostujícího týmu. Ale přesilovky Porubě nejdou celou sezónu a ani v tomto zápase tomu nebylo jinak. Navíc se vyfauloval obránce Prokeš do konce utkání a pak se musel tým z Moravy obejít bez útočníka Maláta, který za faul do oblasti hlavy a krku dostal 10 minut a do zápasu již nezasáhl.

Šance vymazat Grančarovy čisté konto měl RT TORAX několik, jenže samostatné úniky Střondaly ani Bernáta s Pliskou nebyly úspěšné. Domácí Energie pak v poslední minutě třetí třetiny slavila pátý gól. Matej Kurfürst na druhý pokus poslal kotouč z mezikruží směr Bayer a podruhé zvedal ruce nad hlavu jako autor branky. A jelikož Havířov v Letňanech vyhrál, sice hubeně 1:0, ztrácí Poruba na desátou příčku, kterou drží právě pražský klub, třináct bodů. Ve hře je ještě patnáct bodů a už zítra, tedy sobotu 6. února tři mohou porubští dorostenci získat na ledě Litvínova. Od 13:30 sledujte onlajn přenos.