Dvě Sikorovy pobídky nestačily, Poruba neudržela vedení a opouští Eden s prázdnou

13.01.2020, Soňa Molatová

Navzdory bezbrankové úvodní třetině nakonec bitva se Slavií nabídla drama do posledních vteřin. Ačkoliv si domácí během druhé dvacetiminutovky vybudovali dvougólový náskok, Marek Sikora postavil svým gólem základní kámen pro obrat, do kterého přispěl následně dalším zásahem do brány domácích. Vedení ale bohužel Ostravané netřímali v rukou dlouho. Slezané tak po těsné prohře opouští hlavní město s nepořízenou.

CHANCE LIGA - 41.kolo po 13.1.18:00
4:3(0:0, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 24. Šmerha (Brož, Kuťák), 28. Doležal (Hovorka, Vrdlovec), 48. Šmerha (Kuťák, Ondráček), 56. Šmerha (Vrdlovec, Kuťák) – 30. Sikora (Gřeš, Husák), 41. Sikora (Zdeněk, Nejezchleb), 45. Guman (Jáchym, Husák). Rozhodčí: Kostourek, Valenta – Hnát, Šimánek. Vyloučení: 4:7, navíc Zdeněk 10 OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 482. Střely na branku: 40:46. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 2:3, 4:3.
HC Slavia Praha: Michajlov – Hejda, Novák, Hořava, Hovorka, Ryzák, Valík, Steinocher – Ondráček, Kuťák, Šmerha – Doležal, Vrdlovec, Brož – Kubica, Vlček, Šteiner – Hotěk, Kohút, Petrák.
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Urbanec, Rudl, Husák, Slavík, Dundáček, Pastor, Dluhoš – Gřeš, Hlinka, Sikora – Nejezchleb, Zdeněk, Ďurač – Guman, Jáchym, Špaček – Brodek, Kanko, Ollender.

První třetina sice žádné gólové radovánky nepřinesla, ale několik pohledných akcí se naskytlo oběma stranám. Slavistickou bránu často ostřeloval navrátilec Tomáš Pastor, ale žádný z jeho úderů do puku nestačil na překonání domácího gólmana. Hosté si naopak během svých akcí vylámali zuby na bystrosti Daniela Dolejše.

Začátek druhé periody přinesl hned v úvodních chvílích několik hrozeb ze strany pražského týmu, při kterých asistoval bývalý porubský hráč Filip Kuťák. Zatímco v těchto chvílích si dokázal Dolejš vždy poradit, na přesnou střelu Tomáše Šmerhy už nestačil a hosté šli do vedení. Porubští se urputně snažili jednogólové manko dotáhnout a poměrně blízko tomu byl ve 28. minutě Petr Kanko, který se dostal do samostatného úniku. Zakončení se porubskému útočníkovi nepodařilo podle představ, což hosty jistě mrzelo něméne, než následná slavistická akce z protiútoku, během které Jiří Doležal poslal Pražany do dvougólového vedení.

Skoro to vypadalo, že Poruba půjde ve 30. minutě do početní výhody, kterou rozhodčí signalizoval po faulu na Tomáše Gřeše. Sudí nakonec ale žádné vyloučení udělovat nemusel. Při zmatku před bránou domácích se skvěle zorientoval Marek Sikora, který kotouč šikovně nasměroval za Michajlova záda. Po chvíli mohl dvoubrankový náskok domácích vrátit Brož, ale strážce porubské svatyně si ho skvěle ohlídal. Na druhé straně pozornost brankáře Slavie prověřilo trio Sikora – Hlinka – Pastor, přičemž poslední jmenovaný při koncovce nedokázal usměrnit puk do kasy soupeře. Závěr druhé periody navíc okořenila rvačka, po které usedlo na lavici hanby hned pět hráčů – dva na porubské a tři na slavistické straně.

Úvod závěrečné dvacetiminutovky patřil celku Slezska. Kapitán Poruby našel se svou přihrávkou Marka Sikoru, který střelu z mezikruží překonal domácího brankáře a bylo vyrovnáno. Po necelých čtyřech minutách mohla porubská střídačka jásat znova. Po rychlé kombinaci se puku zmocnil Tomáš Guman, na jehož prudkou střelu ke vzdálenější tyči nestačil Michajlov včas zareagovat, a Poruba šla do vedení. To ovšem Ostravanům neudrželi dlouho. Pomyslně varovný prst zdvihl nejprve Filip Kuťák, který se protáhl s černým kouskem pryže obranou hostí, ale nezvládl si poradit s nachystaným Danielem Dolejšem. Jenže Kuťák po pár chvílích skvěle namazal do mezikruží Tomáši Šmerhovi, který tvrdou střelou vyrovnal skóre.

Ke konci třetiny se ovšem Porubě hrubě vymstila její nedisciplinovanost, kterou se poslala do tří. Početní výhodu Pražané využili a převzali si zpátky vedení v zápase. Třetí zásah do porubské kasy si připsal ostrostřelec Tomáš Šmerha. Necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby si Porubané vzali oddechový čas, po jehož uplynutí zůstal Dolejš na střídačce a hosté nastoupili s šesti hráči v poli. Ani početní výhoda však nedopomohla k tomu, aby Slezané odcestovali z hlavního města s jakýmkoliv bodovým přídělem.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Měli jsme dobrý vstup do zápasu, vedli jsme 2:0. Pak jsme si ale začali hru komplikovat, byly tam ztráty kotoučů, za což nás hosté potrestali. Útočná síla Poruby je obrovská. Myslím si, že to bylo celkově vyrovnané utkání se šťastnějším koncem pro nás. Šance byly k vidění na obou stranách. Výborný výkon pak podali oba brankáři.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): Přijeli jsme sem s tím, že jsme chtěli zvrátit nepříznivou sérii jakýmkoliv bodovým ziskem. Udělali jsme pro to maximum. Slavia byla od začátku zápasu na koni. Měla tři vyložené šance, tam nás podržel brankář Dolejš. Postupem času jsme získávali více chuti, měli jsme spoustu šancí, které jsme nedokázali proměnit. Poté šla Slavia do vedení, ale cením si toho, že jsme to nezabalili a výsledek otočili. K posledním pěti minutám se nebudu vyjadřovat.