Drama od první minuty a radost Alexe Foldyny z první branky

19.02.2017, Gabriela Juříková

Nadstavba ELIOD Extraligy míří do finále a pro jisté týmy bude každý bod zlatý. Ne jinak je na tom HC RT TORAX Poruba, který hostil lídra tabulky Přerov. Vstup do tohoto utkání neměli domácí vůbec ideální. Od třetí minuty prohrávali již 2:0 a horko těžko se jim dařilo smazat Zubří náskok. Podařilo se to až v druhé třetině v rozmezí minuty Alexům Kotáskovi a Foldynovi. Druhý jmenovaný Alex Foldyna vyrovnal svým prvním gólem sezóny. Zubři si do přestávky vzali vedení zpět, ale na konci třetí třetiny dali domácím prostor k vyrovnání a utkání dospělo v prodloužení, V tom byli úspěšnější hosté, kteří již v první minutě prodloužení rozhodli ve svůj prospěch.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 34.kolo ne 19.2.14:45
HC ZUBR Přerov
3:4p(0:2, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Kotásek (Husák), 28. Foldyna (Häring), 50. Kotásek (Husák) – 1. Svozil (Štedrý), 3. Štědrý (Indrák, Hlaváč), 32. Kleniar (Kopeček), 61. Štědrý (Indrák, Hlaváč). Rozhodčí: Mikula – Ganger, Barteček. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 110. Střely na branku: 23:48. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.
HC RT TORAX Poruba: Mokrý (Morys) – Machů, Pitucha, Husák, Becher – Kotásek, Bořuta, Havlík – Anlauf, Häring, Foldyna – Boniatti, Krátký, Puchala
HC ZUBR Přerov: Rachůnek (Postava) – Šabršula, Kopeček, Vohrabal, Svozil, Hlaváč, Zeman, Gréč – Kolařík, Ministr, Krupa, Šimanský, Indrák, Barveníček, Kleniar, Hanák, Tarnoczy, Chytil, Štědrý

Nebýt dvou rychlých gólů Přerova v úvodu třetiny, dalo by se říct, že byl zápas herně vyrovnaný. Domácí si od půli třetiny vypracovali slušné šance, ale vždy chyběl krok nebo správně načasovaný pohyb hokejkou. Na druhou stranu si Mokrý urovnal betony, lapačku i vyrážečku a za svá záda již nepustil žádný puk. A to byl poněkud více v palbě než jeho protějšek Rachůnek.
V čase 00:53 Stanislav Svozil prostě neměl komu nahrát poté, co obehrál dva porubské hráče na modré čáře, tak kotouč nahodil na bránu. Mokrý sice betony sklapl, ale kotouč mu prošel mezi bruslemi za brankovou čáru. Nepomohlo ani to, že dal rychle za sebe lapačku.

O tři minuty později proměnili Zubři svůj tlak v druhou branku. Mokrý viděl puk až za svými zády po střele Jana Štědrého. Pak už si srovnal svou gólmanskou výstroj a kotouče zdárně odrážel. Domácí v druhém dějství zabrali a v rozmezí minuty stav utkání vyrovnali. K obratu zaveleli Alexové. Nejmladší útočník v řadách Poruby Kotásek snížil po úniku a Foldyna vsítil svou první branku sezóny. K obratu zavelel Alex Kotásek, když využil špatné rozehrávky Tomáš Husák a vyzval Kotáska přesným pasem přes střední pásmo k úniku. Střela na druhou tyč a nad rameno gólmana Rachůnka znamenala snížení zubřího vedení.

O minutu později se domácí RT TORAX radoval z vyrovnání. Alex Foldyna měl o radost víc, protože vsítil svou první branku v soutěži. Jenže tlak Přerova byl v polovině třetiny neúnosný a dlouho se odvracet nedal. Byla jen otázka času, kdy Mokrý nepokryje všechny střely či dorážky. Ve dvaatřicáté minutě Zubři opět vedli. Boje na hranici modré čáry Poruby nakonec vyústily v únik Patrika Kleniara, který střelou zápěstím nad Mokrého rameno poslal Zubry opět do vedení. K dalším brankám neměli Zubři blízko, ale porubský gólman a v nemalé míře i hráči v poli nedovolili další přerovskou radost. Naopak se v padesáté minutě radovali domácí. Alex Kotásek využil další nahrávku Tomáše Husáka a zaváhání přerovské obrany.

Závěr třetí třetiny patřil hostům. Tlak do brány byl enormní, ale žádný kotouč se za brankovou čáru nedostal. Utkání tak došlo až do prodloužení. Domácím hra v prodloužení většinou vycházela, ale tak jako se nepodařilo získat druhý bod na Warrioru, ani tentokrát se to nepovedlo. Prvotní náznak útoku hosté odvrátili a naopak ten svůj dotáhli do zdárného konce. Jan Štědrý svou druhou brankou v zápase rozhodl o zisku druhého bodu pro Zubry. Domácí jsou možná spokojeni s bodem, kterýž může být ve finále hodně cenný, ale mohli být víc spokojeni, kdyby získali i ten druhý. Nicméně dále drží deseti bodový náskok před Olomoucí a na čtvrtou příčku, kterou obývá Warrior, ztrácí jen jeden bod.

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): Je pro nás záhada, proč v domácích zápasech vstupujeme do utkání tak laxně, bez důrazu. Oproti venkovních utkání, kde kluci dodržují taktiku, každé střídání odehrají na maximum. Dnešní zápas byl pro nás dost důležitý a i proto jsem nespokojený, že si nepohlídali dvakrát mezi kruhy hráče. Pak se to strašně špatně dohání, ale povedlo se to. Jenže co naplat, když stejný hráč, co zavelel k obratu se nechá obehrát a soupeř opět vedl. No a jako vždy třetí třetina byla z naší strany podle trenérských představ. Za to jsem klukům poděkoval. Za bojovnost, nasazení a blokování střel. Věřil jsem, že prodloužení buď rozhodneme ve svůj prospěch nebo v nájezdech nás Vojta podrží. Ale jak nám prodloužení doposud šla, tak od minulého utkání na Warrioru se nám už nedaří.

Pavel Neuman (HC Zubr Přerov): Dvoubrankový náskok jsme po individuálních chybách ztratili, ale dokázali jsme opět vést. Jenže po další chybě, kdy si obránci nepokryli hráče, soupeř vyrovnal. Pak jsme měli obrovský tlak na bránu, ale šance jsme neproměnili. Rozhodli jsme až v prodloužení. Vyhrálo se, ale je to pro nás ztracený bod. Myslím si, že jsme po celou dobu byli lepším týmem, vypracovali jsme si více šanci a měli jsme na to vyhrát v základní době. Jsme rádi, že jsme vyhráli, ale je v nás malá nespokojenost, že nevezeme z Poruby tři body.