Dorost otočil vývoj utkání a může pomalu slavit, boje o místo mezi elitou jsou blízko

03.03.2019, Patrik Rošič

V sezóně už potřetí vyhráli dorostenci nad rakouským týmem EHC LIONS. Po první třetině sice na světelné tabuli svítilo skóre 0:2, ale domácí borci zabojovali a v druhé třetině otočili náskok hostů z 0:3 na 4:3. Ve třetím dějství ještě vyrovnal Samuel Sisik svým hattrickovým gólem, ale RT TORAX se doslova na soupeře vrhl, a nasázel týmu LIONS další 3 góly. Poruba tedy zaslouženě vyhrála a teď už mají Moravcovi svěřenci velkou pravděpodobnost, že si zahrají o místo mezi elitou.

Regionální liga dorostu - 25.kolo ne 3.3.10:00
EHC Lions
7:4(0:2, 4:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 29. Kac. Macias (Stibor), 33. Vehovský (Ślusarczyk, Hlaváč), 35. Hlaváč, 38. Stibor (Ślusarczyk), 50. Chovanec, 53. Kr. Macias (Vehovský), 60 Stibor – 8. Funtek (Krcmar), 20. Sisik, 25. Sisik, 46. Sisik. Rozhodčí: Janda R. – Grmela, Bednář. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 75. Střely na branku: 49:16 (14:4, 17:7, 18:5). Průběh utkání: 0:3, 4:3, 4:4, 7:4.
HC RT TORAX Poruba: Slíž (26. Drabčík) – Križ, Hlaváč, Gelnar, Borkovec, Kac. Macias, Pasek – Kr. Macias, Halata, Chovanec – Ślusarczyk, Krčmarský, Vehovský – Hlavatý, Stibor, Bukovjan
EHC Lions: Knopp – Krcmar, Luknar, Mills, Kristak – Fichtinger, Palichuk, Funtek, Sisik, Simek, Dereli

Samuel Sisik (EHC) (3+0)
Martin Stibor (POR) (2+1)
Filip Hlaváč (POR) (1+1)

Výborný začátek Poruby, ale po 1. třetině nakonec slavili LIONS

První minuta zápasu byla z obou stran vyrovnaná, na každé straně byla k vidění aspoň jedna střela. Tyhle pokusy si ale oba dva gólmani pohlídali. Poruba se o dvě minuty později dostala do větší šance, když na pravé straně kluziště přihrával před bránu Josef Pasek dobře postavenému Krzysztofovi Maciasovi. Ten ale sám před brankářem neuspěl. Ve 3. minutě šikovně pálil od modré Filip Hlaváč, ale s jeho pokusem si Knopp poradil. EHC LIONS byli ze začátku zápasu svíraní domácí Porubou, která se tlačila za prvním gólem zápasu. RT TORAX byl stále lepším týmem na ledě, ale po prohraném buly ve středním pásmu se dostal do útočné třetiny hostující Pavol Funtek a v probíhající 8. minutě překvapil střelou z kruhu domácího gólmana Marka Slíže – 0:1. Poruba se snažila o rychlou odpověď, konkrétně Kryštof Krčmarský, ale ten po několika dorážkách za sebou hostujícího gólmana nepřekonal. LIONS se snažil usadit v útočném pásmu, ale domácí obrana je stihla zastavit pokaždé včas. Pak se parádně za obranu hostů dostal Maxim Vehovský, když všem obráncům ujel, aby poté přihrál před bránu, kde čekal Kryštof Krčmarský. Michala Knoppa překonat nedokázal. Domácí to nevzdávali a tlačili dál, ale zatím nejvíc aktivní hráč Poruby Kryštof Krčmarský po dalším pokusu nastřelil pouze tyč hostující svatyně. Ke konci třetiny byla hra spíš vyrovnaná. Od modré to poté zkoušeli LIONS a byli pomalu lepším týmem než Poruba. Za což byli odměněni. Samuel Sisik se dostal ve 20. minutě do úniku, a byť byl blokován oběma obránci, dokázal vystřelit přidal tak druhý gól EHC LIONS – 0:2. Domácí neztráceli naději a zkoušeli znova uzamknout svého soupeře v pásmu, ale ti vybojovali přesilovou hru do druhé třetiny.

Střídaní gólmanů a neuvěřitelný obrat Poruby

Po změně stran začínala domácí přesilovka a RT TORAX po vyhraném vhazování svíral v útočném pásmu EHC LIONS. Domácí si dokázali vytvořit pár slušných pokusů, ale většina z nich končila mimo bránu. Hosté přežili domácí přesilovku bez úhony. Ve 24. minutě opět přišla ze strany Poruby přihrávka před bránu, v tomhle případě přihrával Bukovjan Hlavatému. Jeho pokus nemířil ani na bránu. O minutu později došlo k menší šarvátce. Ta po zakročení rozhodčích rychle skončila. Když svoje šance domácí neproměnili, tak úřadovali hosté. Ve 26. minutě získal puk Samuel Sisik a Marku Slížovi nedal žádnou šanci – 0:3. V bráně Poruby došlo k výměně a mezi tři tyče se postavil Vincenc Drabčík. A aby toho nebylo málo, tak hned po vhazování šla Poruba do čtyř. Tuhle přesilovku hosté nesehráli moc dobře, a hned po přesilovce si mohli vyzkoušet další přesilovku domácí. Tuhle početní výhodu Poruba ve 29. minutě využila a díky gólu Kacpera Maciase mohla slavit snížení stavu na 1:3. O čtyři minuty později slavili Porubští druhou branku. Na rozdíl jediné branky snížil po přihrávce Jakuba Ślusarczyka Maxim Vehovský – 2:3. Domácí byli výborně naladěni a díky tomu svého soupeře doslova nepouštěli do větších šancí. Hosté se snažili svůj jednobrankový náskok uhájit, ale to se jim nepodařilo. V 35. minutě zkusil vystřelit na bránu Filip Hlaváč a díky téhle nenápadné střele, která zaputovala do brány o horní tyč, mohli domácí příznivci v RT TORAX ARENĚ slavit vyrovnání na 3:3. Netrvalo dlouho a domácí otočili vývoj utkání ve svůj prospěch. Hlavní sudí signalizoval trest pro LIONS, ale ten nakonec nebyl uložen, protože Martin Stibor nikým nehlídaný dokázal kotouč dopravit do brány. Před domácí bránou se strhla menší mela, a tak byly oba týmy potrestány, ale přesilovku hráli hosté, protože Hlaváč inkasoval 2+2 minuty. 39 sekund z přesilovky si hosté odnesli do 3. třetiny.

Hattrick Sisika a nevyužitá přesilovka LIONS 5na3

Poruba dokázala zbytek přesilovky hostů ubránit a hned po skončení převahy zkoušeli odskočit o dvě branky. Hosté tyhle porubské šance zkusili přetlouct únikem Palichuka, ale do obrany se stihl ještě rychle vrátit Vítek Kríž a tomuhle pokusu zkušeně zabránil. V 45. minutě hostující Pavol Funtek dělovkou od modré pálil pouze vedle. O minutu později měla Poruba přesilovku. Velkou šanci ke střelení gólu měl Ślusarczyk, který se snažil tečovat před bránou. Tenhle pokus skončil mimo. Pak porubští obránci špatně rozehráli a tuhle chybu vystihl a potrestal Samuel Sisik, který vstřelil svůj třetí gól zápasu a v oslabení vyrovnal na 4:4. Poruba se nevzdávala a pěknou dělovkou to zkoušel Kacper Macias. S jeho pokusem si ale Michal Knopp poradil. Domácí dostali hosty pod tlak a díky tomuhle snažení si v 50. minutě našel od levého betonu Knoppa odražený kotouč Pavel Chovanec, který se do prázdné brány už nemýlil – 5:4. EHC LIONS ale nesložil zbraně a zkoušel to dál. Všechny střelecké pokusy ale končily vedle, nebo si s nimi domácí brankář poradil. Když nemohli vyrovnat hosté, tak domácí navýšili na rozdíl dvou branek. V 53. minutě vystřelil Vehovský a jeho pokus se od brankaře odrazil přímo na hůl Krzysztofu Maciasovi, který už měl lehký úkol. Poslat kotouč do poloprázdné brány – 6:4. LIONS hráli další početní převahu. Hosté se sice usadili v útočném pásmu, ale jejich snažení na snížení stavu utkaní bylo neúspěšné. Poruba druhou část oslabení uhrála ještě lépe. Tím pádem se nemuseli bát, že by hosté snížili stav utkání. O pár minut později přišla ještě větší zkouška pro Porubu. LIONS totiž hráli přesilovku 5na3. Domácí kouč si vzal oddechový čas. Jelikož hosté hráli přesilovku, dalo se čekat, že jejich tlak bude neúnosný. S překvapením se LIONS ani na minutu neusadil v pásmu a Poruba tohle dvojnásobné oslabení s přehledem ubránila. Nakonec Porubští přidali poslední gól utkaní. Martin Stibor dokázal zužitkovat svůj samostatný únik a sedmnáct vteřin před koncem základní hrací doby stanovil konečný výsledek 7:4. Po závěrečné siréně se ještě strhla menší šarvátka před Knoppovou branou. Rozhodčí stihli včas zakročit.

Ostatní zápasy 25. kola

Vítkovice "B"vs.Uherské Hradiště5:3
Frýdek-Místekvs.Kroměříž6:4
Brumov-Bylnicevs.Znojmo4:3sn

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Začátek jsme herně špatný neměli. Měli jsme převahu, ale bohužel jsme góly dostali my. Za stavu 3:0 pro soupeře jsme nehráli to, co jsme chtěli. Především s tlakem do brány, ze 100% nasazením do zakončení a k tomu přidružené zaclonění výhledu brankáři. Pak se vše se změnilo. Kluci zjistili, že nemají co ztratit, jestli to bude 0:4 nebo dáme kontaktní gól. Naštěstí pro nás se stalo to druhé a zápas se nakonec dohrával i ve velkých emocích. Moc dobře víme, že se výkon týmu Lions opírá o jednoho hráče, který je ve svém věku víc jak nadprůměrný a přestože jsme si na něj dávali pozor, nadělal nám starosti a dal tři góly. Jsem rád, že jsme se do zápasu dokázali vrátit a dohráli ho do vítězného konce. Nicméně emoce plály a celkem zbytečně. Hlavně u našich dvou centrů! Měli by si kluci zapamatovat a uvědomit si, že taková nedisciplinovanost se nám může vymstít v následujících zápasech a zhatit náš plán, za kterým si celou sezónu trpělivě jdeme.