Derby starších dorostenců jasně ovládly Vítkovice, Spratek se blýskl deseti body

13.09.2014, Gabriela Juříková

Čtvrté kolo RAKO extraligy staršího dorostu svedlo dohromady dva ostravské celky. Vítkovice hostily na ledě ČEZ Arény Porubu, která ve čtvrté minutě gólem Ivo Dohnala šla do vedení. Domácí do přestávky díky čistému hattricku Daniela Spratka zápas otočili a v následujících dvaatřiceti minutách přidali dalších osm kousků. RT TORAX do střelecké listiny zapsal druhou branku v podání Davida Maláta až v druhé půli třetí třetiny. Vítkovice však do konce utkání přidaly ještě tři branky a vyprovodily soupeře rovnými čtrnácti góly. Poruba tak podruhé za sebou prohrála dvouciferným přídělem a na první body v novém ročníku nadále čeká.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 4.kolo so 13.9.13:00
HC Vítkovice Ridera
14:2(3:1, 3:0, 8:1)
Branky a nahrávky: 6. Spratek (Malina), 14. Spratek (Malina), 19. Spratek (Stupka), 26. Toman (Slánský), 31. Spratek (Malina, Stupka), 40. Toman (Spratek), 41. Spratek (Malina), 45. Slánský, 48. Spratek (Stupka, Zavadil), 51. Malina (Spratek), 52. Danielčak (Slánský, Toman), 54. Slánský, 56. Stupka (Spratek, Malina), 59. Spratek (Stupka, Malina) – 4. Dohnal (Vospálek, Csabala), 52. Malát (Šustala, Holub). Rozhodčí: Koziol – Mrákava, Řezáč. Vyloučení: 5:5. Využití: 3:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 105. Střely na branku: 46:20. Průběh utkání: 0:1, 11:1, 11:2, 14:2.
HC Vítkovice Ridera: Zavadil – Gabrhelík, Štěpánek, Bijota, Šendera, Čechman, Krčmář, Slíž, Bartek – Franz, Malina, Maxner, Toman, Vondál, Slánský, Spratek, Stupka, Danielčak, Šala
HC RT TORAX Poruba 2011: Bayer – Široký, Prepsl, Šípek, Prokeš, Boháč, Skokan, Pažický – Irgl, Nardelli, Bialoň – Csabala, Dohnal, Vospálek – Holub, Malát, Šustala – Konečný, Stach, Dang

Obě mužstva zažily černý pátek a měly velkou motivaci k napravení svých zaváhání. Vítkovice ztratily body ve Zlíně a Poruba doma prohrála vysoko 1:10. Přestože domácí soupeře přehrávali, byl to jejich gólman, kdo první lovil kotouč ze sítě. Při první porubské vážnější akci se z gólu radoval Ivo Dohnal po rychlé přihrávce Vospálka. Vítkovice zúročili svůj tlak a přesné kombinace o dvě minuty později.

Bayer nestačil včas zasáhnout lapačkou proti střele Daniela Spratka. RT TORAX se snažil domácím sekundovat. Dokázal se na delší dobu usadit v útočné třetině, ale na další branku nedosáhl Nardelli ani Šípek. Ve čtrnácté minutě se do vedení dostal y Vítkovice Steel. Souhra Maliny s Danielem Spratkem slavila druhou branku. Vyrovnat mohl Boháč v přesilovce, ale jeho střela od modré nenašla cestu do brány.

Vítkovice si vedení pojistili minutu před přestávkou. Daniel Spratek zkompletoval čistý hattrick, tentokrát byl nahrávačem Stupka. Závěr třetiny dostali hosté přesilovku, kterou v další dvacetiminutovce dohrávali. Vypracovali si střelecké pozice, ale puky létaly mimo Zavadilovu bránu. Po přečkaném oslabení se Vítkovice snadno dostaly před Bayera, který se snažil pochytat, co se dalo. Na kombinaci Slánského a Radima Tomana však nestačil a domácí vedli 4:1.

Následně čelil Bayer střelám při oslabení. Pokus Tomana zachytil, ale na čtvrtou přesně mířenou střelu Daniela Spratka nedosáhl. Posledních šest minut prostřední třetiny se hrálo v nekompletních sestavách. Poruba svou přesilovku využít nedokázala, přestože si vypracovala tlak a důraz. Domácí si v přesilovce sice nechali ujet Lukáše Irgla, který nedotáhl svůj únik do zdárného konce, ale šest vteřin před vypršením Konečného trestu a dvacet vteřin do druhé přestávky se trefil mezi pravou tyč a Bayerovo rameno Radim Toman.

Třetí třetinu začínal RT TORAX přesilovkou, ale ze vstřelené branky se radoval Steel. Daniel Spratek zakončil svůj samostatný únik přesnou trefou do Bayerovy brány. Poruba pokračovala v přesilovce, jenže v obranné fázi opět zkolabovala. Samostatný únik Toman zakončil bekhendovou střelou nad bránu. Bayer pak vychytal Malinu i Štěpánka, ale na střelu Lukáše Slánského mezi betony nestačil včas reagovat.

Devátý puk do porubské brány dopravil po šesté Daniel Spratek a vítkovický tým si připsal další využitou přesilovku. V padesáté první minutě svítila na nové kostce nad ledem ČEZ Arény na straně domácích desítka. Vlastimil Malina lehkým nahozením překonal porubského gólmana. O necelou minutu později zvyšoval na rozdíl deseti branek Josef Danielčak. Čas se posunul jen o dvacet vteřin, když hosté vsítili druhou branku. Nepřehlednou situaci před Zavadilem vyřešil David Malát. Přesilovky Porubě moc nešly. Dvanáctou vítkovickou branku, druhou v oslabení vsítil Lukáš Slánský. Bayerova lapačka sice vylétla nahoru, ale puk byl rychlejší a zapadl pod horní tyč. Domácí pak vyučovali v kombinaci na malém prostoru před brankou.

Na konci kulečníkového ťukecu byl Matouš Stupka, který se trefil nad gólmanovo rameno. A když hráli domácí přesilovku, nebylo možné nedat Porubě další gól. Na konečných 14:2 zakončoval nikdo jiný než Daniel Spratek. RT TORAX nemůže pomýšlet na dobré výsledky, když nebude bruslit, proměňovat nabízené šance a hrát do těla. To vše staršímu dorostu RT TORAX Poruba od třetí třetiny včerejšího utkání s Kometou a v celém duelu s Vítkovicemi chybělo.