Byl to vůbec ještě hokej?

16.09.2006, Lukáš Bajgar, Jan Škarpa

Sareza zajížděla na led nováčka první ligy po výhře v Jihlavě s nadějí plného bodového zisku po dvou kolech. Tuto naději však naboural nejen ve druhé třetině po sérii vyloučení Jaroslav Žák, ale hlavně příliš úporná snaha o vylučování na obou stranách. V celém zápase se téměř nehrálo v pěti na obou stranách, naopak celkem rozdal rozhodčí dříve jen zteží uvěřitelných 31 menších trestů a navíc jeden desetiminutový a jeden dvacetiminutový. Vyrovnat mohla Sareza v závěrečné fázi zápasu, hráči Ostravy ale nevyužili několik početních výhod a tak Vladislav Kubeš střelou do prázdné brány rozhodl o výhře Rebelů v poměru 2:0.

- 2.kolo so 16.9.17:00
BK Havlíčkův Brod
2:0(0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 27. Žák (Kubát), 60. Kubeš (Žák). Rozhodčí: Pešina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 17:14, navíc Roháčik (HBR) a Šebesta (SAR) 10 OT Využití: 1:0. Diváci: 1300. Střely na branku: 34:26.
BK Havlíčkův Brod: Neruda - Roháčik, Kolář, Charousek, Vašíček, Šulc, Procházka - Kubát, Žák, Kubeš - Kreuzer, Varga, Polák - Čermák, Kukla, P. Jelínek
HC Sareza Ostrava: Čech - Rimmel, Tesařík, Holík, Mocek J., Brincko, Ovšák, Vnenk, Buček - Šebesta, Sochorek, Baranyk - Gelačák, Badžo, Valušiak - Boháč, Holuša, Bokroš - Klimek, Janečka, Glas

Havlíčkův Brod hostil ve druhém kole první ligy ostravskou Sarezu a po prohře s Havířovem chtěl na domácí půdě poprvé letos bodovat. To hosté ve středu na ledě druhého týmu z Vysočiny, jihlavské Dukly, stoprocentně bodovali. Již rozbruslení před utkáním naznačilo, že něco není v pořádku, jelikož se oba týmy promenádovaly v bílé kombinaci dresů, a tak se havlíčkobrodští hokejisté nakonec převlékli do rudé venkovní sady. Do utkání vlétl domácí mančaft jako uragán a jen zásluhou Jakuba Čecha v bráně Ostravy se nepodařilo nadvakrát Kubešovi, pokaždé z jiné palebné pozice, skórovat. Na tvrzi v bráně si vylámal zuby také Žák, jenž po zaváhání hostující obrany měl zcela volný prostor, ale prudce napálil nad vyrážečku. Sareza se osmělila až ve 4. minutě Baranykem v početní výhodě. Ale vítr vál do plachet rudým borcům i nadále. Polák s Vargou unikli do sóla dvou proti jednomu Ostravskému, a druhý jmenovaný zvolil místo asistence střelu do připraveného kasaře soupeře. V 7. minutě začalo galapředstavení vyloučených – domácí čelili minutu a půl ve třech pětici hostí, ale ti se dostali k jedinému pořádnému pokusu Rimmela. Dvojnásobné oslabení se skončilo a opět hořelo před hosty, Kubát z rohu kluziště viděl před bránou postaveného Vladislava Kubeše, který v pokleku neotevřel skóre zápasu. V čase 12:01 si hru pěti na tři vyzkoušel také domácí tým a také minutu a půl. Nacvičený signál Kukly se střílejícím bekem Roháčikem přišel nadvakrát vniveč a to i přesto, že gólman Čech v obou identických situacích měl zakrytý výhled. A když se v téže přesile nepřiklonilo štěstí ani na stranu Vargy s Vašíčkem, přišla na řadu pro změnu dvojnásobná přesila hostí, při níž po Šebestově pasu na Sochorka musel Neruda bryskním zákrokem uchvátit diváky. Brincko nastřelil jen výstroj a Holík nechal vyniknout lapačku domácího strážce brány. Gólu se ale ani jeden z celků v první části nedočkal.

Pakliže by si někdo myslel, že hokej je tvrdá hra, a pakliže na hokej chodí právě z toho důvodu, zřejmě se bude muset poohlédnout po novém sportu. Hned v úvodu ještě Kolář prozkoušel těžkou ránou bílého brankáře Ostravy, ale poté se opět na scénu dostal „hokej“. Deset vyloučených z první třetiny hladce smetlo hned pět sedících borců na trestné v jediném okamžiku ve 24. minutě, když postupně na lavici hanby usedl kvartet Ostravských a jediný domácí. Domácí tribunou i přes fakt mnohaminutové početní výhody znělo hurónské „My chceme hokej!“ a téhož názoru museli být také účastníci na ledě. Gólovek oproti předpokladům bylo jako šafránu. Jednou z nich byl únik ostravského Holíka, jenž na poslední chvíli nepropasíroval touš na Badža před bránou hostí. Na druhé straně se po čtyřech minutách hry proti třem osmělil i Kreuzer. Až když se na ledovou plochu vrátil hostující Klimek, podařilo se Rebelům vsítit první branku podvečera – na Jaroslava Žáka civěla odkrytá brána a neměl již mnoho práce kotouč usměrnit za záda Čechova. Sareza byla po mnoha minutách bránění dvojnásobné přesile unavena a ojedinělý únik Glase spíše nahrál do not domácím. Nejdříve na souboj tváří tvář vyzval hostujícího brankáře Bučkem bráněn Kubeš a vzápětí mezi betony skulinku hledající Varga. V závěru se při hře čtyř proti čtyřem na Nerudu vyřítilo duo Baranyk – Šebesta, ale koncovce chyběl pověstný klid.

Poslední tercie začala za stavu 1:0 pro Havlíčkův Brod, přesto a možná právě proto v režii Ostravy. Především Valušiakova dalekonosná rána do gólmana ladila oku diváka. Domácí se nenechali zahanbit a Čermák nejdříve vystřelil nad, kotouč za bránou dobruslil, objel kasu a z před brankoviště namířil opět nad. Ve 48. minutě roztočila Holušova pětka doslova kolotoč, kdy si na jeden dotek u mantinelu předávala touš a přitom stále rotovala, až to soupeř nevydržel a tuto atrakci rázně a nedovoleně uťal. A byl to hlavně Badžo, jenž měl na holi vyrovnání skóre. Hra se rozproudila, především díky několika výjimečným minutám hry o plném počtu hráčů na obou stranách, ale když se po Klimkově nahození před Nerudou neprosadil ani v pádu Glas, začínalo být zřejmé, že si Rebelové vybojují první letošní body. Ke konci se hra opět zvrtla, hráči obou celků byli nervózní a vše vyvrcholilo potyčkou domácího Šulce s ostravským Baranykem, kdy si oba provinilci vykoledovali čtyři minuty. Sareza se pokoušela v poslední minutě odvoláním svého brankáře o srovnání, jenže nejdříve jim sudí dvakrát neuznal branku pro dopravení kotouče mezi tři tyče po odpískání, a navíc pět vteřin před závěrem se puku chopil Vladislav Kubeš a z několika málo metrů upravil na konečných 2:0. Havlíčkův Brod tak ve druhém zápase po sobě s týmem ze severu Moravy získal první tři body, naopak Sareza ve druhém utkání na Vysočině prvně tratila.

Petr Rambousek (Ostrava): "Bez gólů se nevyhrává. V úvodu nás podržel Kuba Čech, který předvedl řadu skvělých zákroků.. Pak jsme hráli přesilovky 5 na 3, ale v nich jsme nestříleli, hlavně obránci by měli více střílet. Ve druhé třetině jsme měli jedinou střelu a to na vítězství rozhodně nestačí. Ve třetí části jsme byli lepší, ale selhala nám koncovka."