Brankové hody uťal Michal Jeslínek v prodloužení

17.01.2007, Lukáš Bajgar

Sedmatřicáté kolo první hokejové ligy svedlo severočeský Chomutov, který disponuje nejlepším útokem ligy, s domácí Ostravou. Ta se poslední utkání spíše trápí, přesto se poměrně rychle ujala Markem Badžem vedení a po třech utkáních v řadě prvně průběžně vedla. Až v samotném závěru první třetiny srovnal Stanislav Mikšovic, aby osm vteřin nato Michal Jeslínek ranou pod víko zvrátil stav zápasu. Srovnání přišlo z nenápadné akce, završené Pavlem Šebestou čtyři minuty před druhou sirénou. Chomutov však předvedl briskní nástup, Radek Šíp již po půlminutě skóroval a přesně šest minut nato dvougólový únik dokonal Jiří Charousek přesilovkovou trefou. Jenže Sareza popadla druhý dech a třemi góly v řadě v rozmezí čtyř minut strhla vedení na svou stranu, o góly se postupně postarali: Dalibor Sochorek, Libor Gelačák a podruhé v zápase Marek Badžo. Chomutov přesto stihl do závěrečné minuty řádné hrací doby Kamilem Černým zařídit prodloužení. V něm se prosadil hostující Michal Jeslínek a dokonal tak vítězství 5:6 v divoké přestřelce.

- 37.kolo st 17.1.17:00
Piráti Chomutov
5:6p(1:2, 1:0, 3:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Badžo (Palík, Valušiak), 36. Šebesta (Holuša), 50. Sochorek (Ovšák, Šebesta), 54. Gelačák (Tesařík, Sochorek), 54. Badžo (Holuša) – 19. Mikšovic (Boušek, Vaněček), 20. Jeslínek, 41. Šíp (Bombic, Mikšovic), 47. Charousek (Nosek), 57. Černý (Nosek, Charousek), 63. Jeslínek (Charousek, Černý). Rozhodčí: Hradil - Poruba, R. Vengřín. Vyloučení: 10:14, navíc Badžo (SAR) 10 OT. Využití: 3:3. Diváci: 528. Střely na branku: 37:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 5:4, 5:6.
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Vnenk, Holík, Palík, J. Mocek, Tesařík, Vajda - Šebesta, Sochorek, Bokroš - Gelačák, Badžo, Valušiak - Boháč, Holuša, Klimek - Janečka
Piráti Chomutov: Horčička - Bombic, Vaněček, Řezníček, Trefný, Nosek, Černý, Malinský, Šulc - Boušek, Šíp, Mikšovic - Jíra, Kostourek, Stehlík - Hašek, Charousek, Jeslínek - Tauš, Heinisch

Změna ve skóre se mohla konat již v šestačtyřicáté sekundě, chomutovský Stehlík zajel za svatyni Čecha v domácí kase, nahodil před brankoviště a gólman si nešťastně kotouč sklepl betony a jen sledoval trajektorii kotouče těsně nakonec míjejícího kasu. Po Šebestově ráně se prezentoval také Sochorek útočnou akcí, kterou zastavil až hostující Šulc nedovoleným posunutím kasy Horčičky, a již osm vteřin nato dostali domácí po krosčeku Vaněčka dlouhatánskou dvojnásobnou početní výhodu prodlouženou o další minutu za příliš mnoho hráčů na ledě. Jenže Ostrava se v koncovce poslední zápasy spíše trápí a krom střel obrany ke změně stavu nemohlo nic vést. Až při dohrávané hře pětice proti čtyřem Chomutovanům vybídl Badžo Šebestu, ten jen zamířil do nachystaných betonů. V čase 7:59 při další přesilovce domácího týmu od kruhu našel křižným pasem Palík najetého Marka Badža u levé tyče Horčičikovy brány a pouhou tečí skóroval. Hosté působili úvodní minuty velice zakřiknutým dojmem, až Kostourkův únik z desáté minuty znamenal obrat v obrazu hry. Vzápětí se po Šípově přiťuknutí dostal před Čecha Mikšovic a dvě minuty poté prvně jmenovaný skákavým pukem překvapil ostravského gólmana. V 17. minutě si hru proti třem vyzkoušeli také hosté, i když na první pokus jen osm sekund, ale posléze i téměř půl minuty. Srovnání však přišlo až při klasické přesile jednoho muže v poli – Boušek na brankové čáře nalezl volného Stanislava Mikšovice, jenž neměl žádnou práci, neboť Čechovi zakrývali hráči výhled. Ještě hlasatel neoznámil střelce branky a Chomutov již vedl. Michal Jeslínek popadl po buly kotouč ihned za červenou čarou, přehnal se přes obranu a zkušeně pod břevno bekhendem uzavřel konečný účet prvé třetiny na 1:2.

Domácím v prostřední dvacetiminutovce v úvodu pomohly dvě po sobě jdoucí přesilové hry dostat se do tempa. Branky se ale přes Ovšákův pokus do náruče Horčičky, Gelačákovu kombinaci s Valušiakem, Šebestovu teč, při níž byl severočeský brankář na svém místě, či Valušiakovu tyč nedočkali. Ve 27. minutě naopak při přesilovce hostí zatápělo duo Mikšovic – Šíp z těžkých úhlů a pozic, čímž se snažili překvapit ostravského Čecha. Hra se přelévala jako voda v rozbouřené vaně, na každou akci domácích odpověděli hosté adekvátní náhradou a naopak. Charouskovu ránu z prvé do nekryté části brány a na poslední chvíli lapené gólmanem mohl potrestat Bohač, proti němuž vystřelila Horčičkova lapačka. I tak přibývalo na ledě nervozity a často se vylučovalo, popřípadě diskutovalo nebo bylo domlouváno sudím, že takto to opravdu nejde. Světlým okamžikem se tak stala Badžova finesa hřbetem hole lapená chomutovským kasařem. Ve 32. minutě když se pro změnu hrálo ve čtyřech na obou táborech, měl třetí branku hostí na holi Mišovic, zachytil Čechem sražený touš, ale gólman se rychle zorientoval a pohotovým skokem „pod nohy“ či přesněji hůl tomu zabránil. Sareza se vyrovnávací trefy dočkala na počátku 36. minuty, Holuša prozkoušel pozornost Horčičky, ten neměl kotouč pod kontrolou a kapitán domácích Pavel Šebesta pod lapačkou nedůrazně držený puk poslal do brány. A jelikož i Černého bomba ze závěru této části skončila v lapačce Čechově a Šebestova dvojitá dávka střely na gólmanovi a mimo bránu, odcházeli borci obou celků do kabin se stejnými šancemi na zisk bodů.

Lepší vstup do tercie si KLH nemohl ani přát, nejdříve Boušek poslal vizitku Čechovi, jejíž adresát ji odmítl převzít, ale krátce nato z asi tří metrů Radek Šíp po půlminutě hry odrazil o gólmana puk na svou hůl a ze statické pozice svého soka obstřelil – 2:3. Boháč se snažil rychle vyrovnat, jenže opět narazil na Horčičku, přesněji řečeno jeho břicho. O přelévání hry ze strany na stranu již bylo psáno výše a stejný obraz i nadále pokračoval, i když s menší jistotou na holi na straně hostů. Ostravský gólman čelil nejdříve Trefného pokusu, dotírajícímu Noskovi a ještě více dotírajícímu a důraznému Haškovi, kteréžto akci musel ukončit až domácí bek vyhozením kotouče z pásma. Ve 45. minutě měl dvě slibné šance na holi v červeném hrající Holík, ale skóre se měnilo na druhé straně v početní výhodě – Nosek z rohu kluziště na milimetr nalezl Jiřího Charouska a jeho následné gratulace přihrávajícímu byly zcela oprávněné. V 50. minutě přišlo zdramatizování mače, pouhé čtyři vteřiny stačily Daliboru Sochorkovi, aby využil početní výhody tečí Ovšákovy rány od modré. Sareza byla v laufu, sice nezužitkovala další dvounásobné minutové přesily, ale to hráčům zřejmě nevadilo; Libor Gelačák parádní trefou do vinklu Horčičkovy brány vyrovnal a jen dvacet čtyři sekund dělilo branky s pořadovým číslem čtyři a pět domácích. Tu pátou zařídil Holuša, který v úniku dvou na jednoho nalezl najetého Marka Badža a ten se s tím moc nepáral – 5:4. Ale gólům a vyloučením nebyl zdaleka konec, chomutovští borci si počínali ve výhodě na výbornou, zvláště pak Kamil Černý, jenž nejdříve přinutil Čecha k vyražení jeho střely, pak si pro touš dojel a ranou nad vyrážečkou zařídil, že prvně zápas těchto rivalů v letošním ročníků neskončí 5:4 pro někoho z nich. Hra se tak převalila do prodloužení.

Pětiminutovku mohli po necelých dvou minutách opatrné hry ukončit domácí Ovšákem, který se natlačil do útočného pásma a Horčičku nenachytal na nedbalkách, ale téměř z kontru poslal hosty do vedení Michal Jeslínek tvrdou střelou do domácí kasy. Sareza tak podlehla Chomutovu v divoké přestřelce 5:6.

Petr Fabián (Ostrava): „Já osobně jsem se zápasem moc spokojený. Opět jsme dali pět gólů, což je pozitivní, protože jsme v minulých zápasech moc gólů nedávali. Otočili jsme ve třetí třetině vývoj utkání z 2:4 na 5:4, což je jaké velmi dobré, jsem spokojený i s bodem.“

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Dnes jsme neodehráli dobré utkání po taktické stránce. Ve třetí části jsme vedli 4:2 a měli bychom výsledek udržet a dotáhnout zápas do vítězného konce. Za závěr musím klukům poděkovat. Když vedete 4:2, pak za tři minuty prohráváte 5:4 a dokážete výsledek otočit, tak je to pro tým dobré znamení.“