B-tým přetlačil na úvod v ostré bitvě polskou dvacítku, půl minuty před koncem rozhodl Bernát

04.08.2017, G. Juříková, R. Chyla

Tak to je úvod, jak se sluší a patří! Porubská rezerva vedená Markem Pavlačkou a Karlem Suchánkem vstoupila do přípravy vítězně. V atraktivní podívané nad polskou dvacítkou dvakrát vedla, nicméně hosté také dvakrát srovnali krok, přečkali i trestné střílení Patrika Goly a vše již směřovalo do prodloužení, když vtom Jan Korec v početní převaze našel ideálním pasem Jana Bernáta, který 30 vteřin před sirénou rozhodl o prvním triumfu nově vzniklého celku.

Přípravné zápasy B-mužstva - přát. pá 4.8.18:00
HC RT TORAX Poruba "B"
Polsko "20"
3:2(1:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Černín (Rosypka), 36. Korec (Ščurek), 60. Bernát (Korec) – 35. Michałowski (Podlipni), 45. Jóźwik (Bernacki, Wolski). Rozhodčí: Janda R. – Cirkl, Chamrád. Vyloučení: 4:4, navíc Prepsl 5 min. + OK. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 124. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC RT TORAX Poruba "B": Zavadil (od 31. Peslarová) – Hranoš, Štěpán, Široký, Ščurek, Baca, Bijota, Prepsl – Stupka, Gola P., Kurnik – Korec, Veselý, Bernát – Rosypka, Hudec, Černín – Slíž
Polsko "20": Buczek – Michałowski, Noworyta, Bizacki, Zielinski, Klocek, Niedlich – Łyszczarczyk, Rybak Mi., Podlipni, Jóźwiak, Bednarz – Rybak Ma., Jarosz, Pelaczyk – Olszewski, Worwa, Prusak – Bernacki, Jóźwik, Wolski

Jan Korec (POR) (1+1)
Jan Bernát (POR) (1+0)
Jakub Baca (POR) (0+0)

B-tým porubských mužů vstoupil do zápasové přípravy v pátečním večeru s polskou dvacítkou. Od začátku nebylo jasné, který tým je herně lepší. Rozhodně však bylo jasné, že gólmani na obou stranách mají své kvality a nebude lehké je překonat. Početné publikum, které se v mrazivé Kooperativa Areně sešlo, gólovou akci zhlédlo až v jedenácté minutě. Vojtěch Černín na hranici kruhů napřáhl a nahrávku Rosypky poslal bez přípravy za brankáře Buczka. V dalších minutách úvodní třetiny dávali hráči vynikat gólmanskému umu. Lapačky, vyrážečky i všechny betony zakusili rychlost střel a tvrdost puků, ale dalšího gólu se zaplněná tribuna nedočkala.

Po první výměně stran týmy dál zkoušely cesty, jak dopravit kotouč za záda gólmanů, ale i v čase 30:45, kdy se do porubského brankoviště postavila česká reprezentantka a dvojnásobná „Hokejistka roku“ KLÁRA PESLAROVÁ, se na stavu nic nezměnilo. První střely dokázala gólmanka odvrátit a velkému tlaku odolal i její protějšek Karol Buczek. Skóre se změnilo až při polské přesilovce, kdy od modré vypálil Jakub Michałowski a vymetl pavučiny v pravém horním rohu porubské brány. V pětatřicáté minutě tak bylo vyrovnáno. Jenže ještě v téže minutě si Porubští vzali vedení zpět díky spolupráci Petra Ščurka s Janem Korcem.

Nedá se říct, že by Lukáš Prepsl fauloval hráče, který zrovna z kleku odehrál puk, úmyslně, ale byl za úder do oblasti hlavy a krku vykázán do kabiny. Porubští si tak vyzkoušeli pětiminutové oslabení. Peslarová vychytala střely jak z dálky, tak z rohů za brankou. Necelou minutu přesilovky si polská dvacítka přenesla do třetí třetiny, ale neodehrála ji vůbec dobře. Únik Patrika Goly byl zastaven nedovoleně a hlavní sudí nařídil trestné střílení. Bekhendový blafák ale Golovi nevyšel. Puk letěl nad horní tyč.

V začínající páté minutě třetí třetiny nechali domácí hráči soupeři hodně prostoru a toho po několika pokusech protlačit puk za záda brankářky Peslarové nakonec dokázal Michal Bernacki – 2:2. Polská reprezentace od vyrovnání začala být aktivnější a více okupovala útočnou třetinu a domácí si najednou nevěděli rady, co hrát. Pak se přeci jen na nějakou dobu Porubští dostali do útočného pásma, ale o další tlak je připravilo oslabení. V něm se dostal před polskou branku Korec, jehož střela skončila Buczkovi v lapačce. Vychytal i pokus Goly, kdy byla Poruba již v plném počtu.

Poslední minuty odehrála polská dvacítka v oslabení, když sám gólman podrazil brankovištěm projíždějícího Stupku. Tato přesilovka přinesla Porubě vedoucí gól. V čase 59:30 zařídil HC RT TORAX Porubě výhru 3:2 Jan Bernát. Odveta mezi B-týmem Poruby a reprezentací Polsko U20 je na programu v sobotu 5. srpna od 17 hodin.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba "B"): Myslím si, že na úplný začátek přípravy to bylo velice tvrdé utkání, jelikož hráči Polska dohrávali všechny souboje a musím naše kluky pochválit, že se s tímto dokázali poprat, jelikož z ligy na to moc zvyklí zřejmě nejsou. Zápas se lámal asi za stavu 2:1, kdy jsme měli k dispozici trestné střílení a kdy jsme mohli už rozhodnout. Nedali jsme a prakticky ihned jsme dostali vyrovnávací branku. Jsem ale velmi rád, že hráči chtěli s tím zápasem pořád něco udělat a hráli až do posledních vteřin, což se vyplatilo.