Základní část v číslech: jak Poruba zvládla prvních 30 zápasů

Pavlína Vítková, 09.12.2019
Porubský A-tým v základní části Chance ligy vybojoval ve třiceti zápasech patnáct tříbodových výher a dvě vítězství přidal v prodloužení. Nejdelší vítěznou šňůru zaznamenal výběr trenéra Holaně hned v úvodu sezony – Ostravané slavili prvních sedm zápasů v řadě. Zejména díky tomuto skvělému startu získala Poruba 49 bodů.

„Start sezony mě velice potěšil, to opravdu nikdo nečekal. Ani kluci v kabině. Byl tady Vláďa Svačina, který řídil přesilovku – teď nám chybí. Navíc se chytil i gólman. V každém zápase jsem si hodně pomohli přesilovými hrami. Hráčům rostlo sebevědomí,“ vysvětluje Holaň.

Po úvodních třiceti zápasech má tedy porubský tým skóre 97:93. Průměr střel na zápas je 30,63. Koučem chválené přesilové hry byly úspěšné v 18,46 %, naopak oslabení se podařilo ubránit v 84,72 % případů. A na vhazování byli ostravští hráči lepší z 52,58 %.

A co individuální výkony? „Ze začátku mě překvapovali hlavně Vladimír Svačina a Patrik Husák,“ říká trenér. Obránce Patrik Husák pak Holaňova slova ztvrdil i osobními statistikami. Získal totiž nejvíce asistencí (sedmnáct) i bodů (čtyřiadvacet) z celého kádru. Navíc byl i nejčastějším střelcem – pozornost brankářů prověřil hned třiasedmdesátkrát. Nejvíce vstřelených branek má však na kontě Jan Káňa, který skóroval desetkrát. Statistikám plus/minus pak dominuje Petr Kanko (+8).

Nejvíce vyhraných vhazování si připsal kapitán Jiří Zdeněk. Soupeře na buly přelstil hned v 284 případech. V blokování střel se nejaktivněji projevoval Tomáš Pastor, zastavil 38 soupeřových pokusů. A pro zajímavost nejtrestanějším hráčem porubského celku byl v základní části Tomáš Jáchym. Musel si odsedět celkem 59 minut. Brankář Frederik Foltán čelil 563 střelám, z toho 505 zdárně zachytil. Nejlepší procentuální úspěšnost zákroků má nicméně Daniel Dolejš, a to 92,97 % (ze 128 střel uspěl 119krát).

„Doufám, že v kabině nepanuje až moc velká spokojenost. Potřebujeme motivaci, tým se musí dívat dopředu, sezona nekončí. Splnili jsme jeden z předsezonních cílů, ale čekají nás ještě hodně těžké zápasy,“ varuje Holaň. „Navíc se teď modlíme v uzdravení hráčů, protože šest kluků ze základní sestavy je pro nás nenahraditelných. Je potřeba dobře potrénovat a připravit se na závěrečné boje,“ dodává.

HC RT TORAX nyní čeká předkolo play off. První zápas odehraje po reprezentační přestávce, tedy 17. prosince, a to v Přerově. Z bojů v aktuálně nejlepší osmičce poté postoupí prvních šest. „Model ligy podle mě není moc šťastný. Už jen zápasy pondělí–středa–sobota jsou šílené. A ani nevím, o co teď v osmičce budeme hrát. Kdyby se smazaly body, bylo by to pro diváky atraktivnější. Osobně bych přivítal model podobný NHL, mohlo by se hrát na skupiny východ / západ. Byly by tak i menší výdaje na cestování. Jet třeba sedm hodin do Sokolova je opravdu náročné,“ myslí si trenér. „Rozhodují o tom ale lidé nahoře na Svazu,“ konstatuje.