Všechno, nebo nic. Zápas roku v Havlíčkově Brodě, Poruba hraje v neděli o WSM ligu

René Chyla, 14.04.2018
Vyvrcholení sezony, jak má být. Přesně kvůli tomuto jedinému zápasu museli fanoušci východní skupiny druhé ligy přečkat nekonečnou sedmikolovou štaci neatraktivních utkání. V neděli 15. dubna se zraky většiny hokejových fanoušků z celé republiky upřou na Vysočinu, kde se rozhodne o nováčkovi WSM ligy. Ani ve souběžně hraném druhém finále hokejové extraligy mezi Třincem a Brnem nepůjde o tolik, jako mezi Havlíčkovým Brodem a Porubou. Oba celky se o návrat do první ligy opakovaně, pouze jeden ale půjde nahoru, druhého čeká další sezona ve druhé lize. Porubě k postupu stačí, aby neprohrála s Bruslaři o dvě a více branek, v opačném případě bude slavit právě Havlíčkův Brod.

Vzájemná bilance

Poruba se s Havlíčkovým Brodem utká po dlouhých devíti letech, naposledy se tak stalo v sezoně 2008/2009. Bruslaři tehdy opanovali oba vzájemné zápasy v základní části, na Vysočině 4:2 a v Ostravě 2:1 po samostatných nájezdech. HC RT TORAX tehdy ještě pod hlavičkou HC VOKD Poruba napsal v téže sezoně svou poslední kapitolu v první lize, poté kategorie A-týmu na nějaký čas zanikla. Co může z historie hřát domácí výběr alespoň trochu u srdce, je fakt, že Bruslaři na porubském ledě nedokázali nikdy vyhrát v základní hrací době. Pokud ale utkání rozhodovalo prodloužení či samostatné nájezdy, pak už vždy slavil tým z Vysočiny. První kvalifikační zápas v letošní sezoně ovládla Poruba díky famóznímu závěru 5:4.

Bruslaři v sezoně

Havlíčkův Brod je v laufu. Po suverénním ovládnutí základní části prošel také bez klopýtnutí vyřazovacími boji, když postupně v nejkratším možném čase smáznul letos neoblíbený David Servis České Budějovice, Děčín i rivala z Moravských Budějovic. Po první výhře nad jabloneckými Vlky pak Bruslaři zapsali už třináctou výhru v řadě, doma navíc Havlíčkův Brod prohrál naposledy na začátku prosince loňského roku. Bruslaře v playoff i základní části držel nad vodou v brance Čeněk Novák, obraně vévodil zejména Tomáš Semrád, který se po vyřazovacích bojích ocitl na třetím místě klubového kanadského bodování, za osm zápasů nasbíral celkem jedenáct bodů. K nezastavení je ale v útoku stále Lukáš Endál, Miroslav Třetina, Jan Milfait či David Michálek, do obrany v posledním zápase vytáhl klub z Vysočiny jako eso Jiřího Vašíčka. Právě prvně zmíněná čtveřice nabírala v playoff celkem 56 bodů. Po Jablonci mohli urvat veledůležité body Bruslaři také v Porubě, kde dokázali otočit na ze 2:3 na 4:3 ve svůj prospěch, poslední tři minuty byly ale pro Adamovy svěřence jako z hororu, Poruba totiž dvěma góly Jana Káni zápas otočila a dostala se do čela kvalifikační tabulky právě před Havlíčkův Brod, kterému RT TORAX přerušil vítěznou sérii. Bruslaři ožili naději na postup v pátek v Jablonci, kde vyhráli 3:1. Právě tento výsledek ale může stát Havlíčkův Brod postup, jemu totiž nebude stačit ani jednobranková výhra nad Ostravany.