Vánoce strávím tradičně s nohama na stole, prozrazuje odchovankyně Klára Peslarová

René Chyla, 23.12.2016
Porubská RT TORAX ARENA přichystala hokejovým fanouškům před Vánocemi skvělý dárek. Do Ostravy dorazily ženské reprezentační výběry Japonska, Švýcarska, Rakouska a České republiky v čele s porubskou odchovankyní a bronzovou medailistkou z mistrovství světa do 18 let z roku 2014 Klárou Peslarovou! Ta odchytala dva zápasy proti našlapaným Japonkám a Švýcarkám, dovolila soupeřkám pouze tři góly, na celkové prvenství to ale přesto nestačilo. „Kdysi jsem z úst jednoho trenéra slyšela, že domácí turnaje se nevyhrávají,“ směje se.

STATISTIKY & FAKTA: KLÁRA PESLAROVÁ #29
Věk: 20 let, narozen 23. listopadu 1996 Výška: 165 cm Váha: 61 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: SK Karviná (2013-2014), Biryusa Krasnojarsk (2014-2015) a SDE HF (od 2015) Úspěchy: účast v reprezentaci do 18 let (2013, 2014), účast v seniorské reprezentaci (2014, 2015 a 2016), nejlepší brankářka MS U18 (2014), bronz MS U18 (2014), postup z divize do elitní skupiny MS (2015)

Porubská hala po krátké odmlce opět přivítala ve svých útrobách české reprezentanty. Po sledge hokeji totiž dorazila v rámci turnaje čtyř zemí do Ostravy česká ženská hokejová reprezentace, v níž se svým zástupcem může pyšnit i porubský hokej. „Nervozita určitě před začátkem byla, ale spíše ta zdravá. Byla to pro mě pocta vrátit se tam, kde jsem s hokejem začínala a kde jsem vyrůstala,“ neskrývá hluboké city k Porubě Klára Peslarová.

Češky se ještě den před slavnostním zahájením turnaje utkaly v rámci přípravy se silnými Japonkami, s nimiž měly také celý turnaj ve středu otevřít. Domácí výběr ale na hráčky ze Země vycházejícího slunce ani jednou nevyzrál a v obou případech padl. Nejprve 1:4, poté 0:2. Svěřenkyně Jiřího Vozáka však následně srazily Rakušanky 5:4 po nájezdech a na závěr pak skolily také šestý tým žebříčku IIHF Švýcarsko 4:2. „Myslím, že jsme udělaly dobrý výsledek,“ ví gólmanka, jež se postavila mezi tři tyče proti Japonkám a Švýcarkám. „Těžko se ale říká, který zápas byl obtížnější. Každý soupeř je těžký, hratelný a hlavně každý zápas je také jiný. Japonsko je pro nás ale vždy tvrdý oříšek,“ dodává.

Klára vyhlášena jako nejlepší hráčka českého výběru v zápase proti Japonsku.

Česká reprezentace obsadila konečné druhé místo právě za Japonskem, které na porubském ledě inkasovalo pouze jednou, navíc v již zmiňovaném přípravném zápase proti tuzemským hokejistkám. „Už kdysi jsem slyšela z úst jednoho trenéra, že domácí turnaje se nevyhrávají,“ směje se. „Se Švýcarskem v letošní sezoně navíc máme důležitou bitvu, kdy budeme bojovat o postup na olympiádu,“ připomíná únorovou kvalifikaci ve švýcarské Arose, která rozhodne o tom, zda Klára Peslarová se svými spoluhráčkami nastoupí o rok později na XXIII. zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

Porubská odchovankyně byla také jedním z hlavních strůjců bronzového úspěchu na Mistrovství světa žen do 18 let v maďarské Budapešti, kde dovedla v roce 2014 český výběr k historicky druhé medaili. „Po mistrovství světa jsem dostala nabídku z Ruska,“ vzpomíná na úspěch, který jí otevřel brány do zahraničí. Problémy s jazykovou bariérou ale prý neměla. „Jakmile jsem dostala tu nabídku, tak jsem se jako samouk začala připravovat,“ vypráví. V ruském Krasnojarsku ale strávila pouze jednu sezónu a poté zamířila do Švédska.

Porubská odchovankyně v dresu švédského SDE HF.

„Švédsko je rozhodně čistotnější, lidé jsou milejší a je to určitě blíže,“ porovnává hokejové velmoci. „Jak se říká – jiný jazyk, jiný mrav. Hokejově je to podstatně lepší, více si zachytám a je tam skvělý kolektiv. V Rusku se to bere více profesionálně, kdy hráčky to mají jakou svou práci. Naopak ve Švédsku musím i pracovat, abych se uživila,“ prozrazuje dvacetiletá Klára, která pracuje ve švédské firmě zabývající se výrobou solárních článků.

„Ženský hokej tam není tolik populární a nikdo nechce sponzorovat tým, popřípadě samotnou hráčku,“ poukazuje na hlavní rozdíly. V tréninku se toho ale zase tak moc neliší. „V tomhle ohledu to není natolik rozdílné, v obou případech jedeme naplno. V Rusku to bylo hlavně tak, že se maká i přes zranění, protože hráčky jsou přeci jen pod smlouvou. Ale když je někdo nemocný či zraněný ve Švédsku, tak odpočívá,“ vysvětluje.

Klára motá svými zákroky hlavy hokejistkám z Japonska.

„Ve Švédsku máme i super kolektiv, je zábava na tréninku i mimo něj, jsem tam velmi spokojená,“ neskrývá nadšení Klára Peslarová. „V Rusku to není ale vůbec špatné, líbilo se mi tam taky. Jen tam mají svá pravidla, jelikož v týmu mohou být maximálně dvě hráčky z ciziny a žádná gólmanka z jiné země, což ve Švédsku vůbec není obvyklé. Je tam neomezený počet hráček z ciziny, což je parádní pro holky ze zemí, kde ten ženský hokej není tolik populární. To znamená například Nizozemsko, Maďarsko, ale také Česko,“ ví porubská odchovankyně.

Klára Peslarová nejenže dotáhla reprezentační osmnáctku k bronzové medaili, ale stala se také hlavním pilířem mančaftu, který v roce 2015 dovedl českou seniorskou hokejovou reprezentaci žen z divize až mezi elitu, kde v letošním roce Vozákův výběr obsadil skvělé šesté místo. „Určitě se nedá srovnávat reprezentace do 18 let a A-tým. Každý úspěch pro mě něco znamená,“ usmívá se. Česká reprezentantka Vánoce po domácím turnaji stráví v Ostravě, krátce po Novém roce ji však čeká Pohár národů v německém Füssenu. „Budou to tradiční Vánoce s bramborovým salátem, lososem, cukrovím, pohádkami a nohama na stole. Tak, jak to má být,“ uzavírá.

Klára Peslarová v dresu Poruby za starší dorost.