V Přerově jsem se trápil. Jsem rád, že jsem tady, hlásí top bek juniorské extraligy Daniel Gazda

René Chyla, 13.08.2018
31 zápasů = 31 bodů. Bilance, za kterou by se nemusel stydět ani kdejaký útočník. Pokud se ale bavíme o podobných statistikách u hráče, který má za úkol zejména bránit, jde o opravdový skvost. Daniel Gazda prožil v loňské sezoně, alespoň co se kanadských bodů týče, svůj prozatímní vrchol, vyhrál bodování obránců juniorské extraligy, nastupoval za prvoligový Přerov a za sebou má už dávno také start v nejvyšší české soutěži v dresu zlínského PSG. Daniel Gazda ale letošní sezonu stráví v kádru Poruby, ze Zlína se hlásí na roční hostování. „Je vždy lepší, když nejdete do neznáma úplně sami. Na ledě si rozumíme,“ pochvaluje si spolupráci s dalším zlínským hráčem Oldřichem Horákem. Jen pro informaci – Daniel Gazda vyhrál kanadské bodování obránců juniorské extraligy o pět bodů, stačilo mu k tomu navíc o dvanáct utkání méně než druhému nejlepšímu.

foto: hokejprerov.cz

Daniel Gazda jde stejně jako mnoho dalších do neznámého prostředí. Oproti některým nováčkům si však už zlínský odchovanec proti Porubě v mládežnických kategoriích zahrál a alespoň povědomí o zázemí RT TORAX ARENY a klubu trochu má. „Do Poruby jsem jezdíval jen v mládeži, myslím, že do dorostu, co mi utkvělo z té doby v paměti, tak že měla Poruby vždy šikovnou první lajnu, která nás dokázala potrápit,“ vzpomíná na své první styky s porubským klubem.

Zlínský obránce nastoupil také v sezoně 2016/2017 do devíti zápasů za druholigové Drtiče z Hodonína, takže porubského fanouška rychle napadne, zda už měl tu čest hrát i proti týmu HC RT TORAX, který v té době brázdil ještě druholigová kluziště. Bohužel, z devíti odehraných utkání Daniela Gazdy ve druhé lize nebyl ani jediný proti A-týmu Poruby. „Je pravda, že v Hodoníně jsem proti Porubě nehrál, což bylo možná i štěstí, protože co vím, tak sem se pro body moc nejezdilo, což doufám bude platit i letos v sezoně,“ směje se.

foto: hokej.zlin.cz

Zlín Daniela Gazdu uvolnil do Poruby na roční hostování, přičemž kdykoliv v případě potřeby si jej může extraligový celek vytáhnout na výpomoc do nejvyšší české soutěže. Stejně jako loni se ale v prvé řadě nabízela možnost vytížení v Přerově, kam zlínské PSG pravidelně své hráče posílá. Co se tedy stalo? „Po letní přípravě mi sportovní manažer Zlína řekl, že se mám hlásit v Porubě. Nějaké náznaky proběhly už dříve, ale nic oficiálního. S týmem jsem se začal pořádně seznamovat na soustředění v Luhačovicích, kde jsem se připojil k soustředění,“ specifikuje dobu svých začátků v Ostravě.

„V Přerově to nevyšlo hlavně z důvodu, že hlavnímu trenérovi se nelíbil můj styl hry a nejspíše mu nezapadal do koncepce. Už minulou sezonu jsem se tam celkem trápil, sázeli hlavně na starší hráče a mladí příliš prostoru nedostávali,“ upřesňuje Daniel Gazda příčiny svého konce u Zubrů. Ne všichni ale byli u moravské prvoligové stálice za jedno. „Manažer Přerova chtěl ve spolupráci pokračovat, proti byli ale trenéři, mně osobně se tam kvůli té loňské sezoně ani moc nechtělo,“ prozrazuje s úlevou nejlepší bek juniorské extraligy roku 2018.

Čtvrteční utkání Poruby proti Přerovu tak bylo pro nováčka v ostravské sestavě logicky velmi speciální. „V zápase proti nim jsem chtěl trenérovi Přerova tedy za každou cenu ukázat, o co přišel, takže určitě byla i větší motivace na ten zápas. Chtěl jsem dokázat, že udělal chybu, a navíc to vyšperkoval ten gól, který padl po hezké akci. Z oslavy bylo asi jasné, že jsem měl obrovskou radost. Celkový výsledek byl ještě lepší, tohle neskutečně potěší proti týmu, který vás nechtěl,“ hlásí po výhře 7:3 a své brance, která znamenala průběžné vedení 3:1.

Porubští trenéři dali Daniela Gazdu dohromady v lajně s Oldřichem Horákem, tedy dalším zlínským odchovancem, což prozatím nese šťavnaté ovoce. „Jsem určitě rád, že tady můžu být, s Oldou Horákem se známe ze Zlína, jezdíme spolu, hrajeme spolu, je to vždy lepší, když nejdete do cizího prostředí úplně sami, ale aspoň dva. Je super, že nás trenéři dali dohromady i v lajně, na ledě si rozumíme a snad je to také vidět, že si vyhovíme. Doufám, že spolu zůstaneme co nejdéle, zatím se nám docela daří nedostávat góly, ještě jsme neinkasovali. To je důležité, sezona je ale dlouhá a může se stát cokoliv,“ uzavírá čerstvý oslavenec jednadvacátých narozenin.

STATISTIKY & FAKTA: DANIEL GAZDA
Věk: 21 let, narozen 13. srpna 1997 Výška: 184 cm Váha: 89 kg Post: obránce, hokejku drží napravo Mateřský klub: PSG Zlín Další kluby: VHK ROBE Vsetín (2013-2014), SHK Hodonín (2016-2017), HC ZUBR Přerov (2017-2018) Úspěchy: nejlepší střelec a vítěz kanadského bodování obránců ELJ (2018)