Stáž trenérů mládeže ve švýcarském Davosu za účasti HC RT TORAX

Romana Opatová, 23.12.2019
Trenér mládeže Jiří Trembáč absolvoval v druhém prosincovém týdnu vícedenní trenérskou stáž ve Švýcarsku. V rámci stáže se účastnil několika přednášek, ukázkových tréninků všech mládežnických kategorií jednoho z předních švýcarských klubů – týmu Davos.

Okolo 50 svazových trenérů mládeže českého hokeje i akademických týmů vycestovalo do Švýcarska na pozvání svých kolegů s cílem výměny svých zkušeností z oblasti výchovy hokejové mládeže. Mezi třemi vybranými svazovými trenéry ze severní Moravy byl i dlouholetý trenér HC RT TORAX Poruba Jiří Trembáč.

Cílem cesty a místem hlavního vícedenního programu byl Davos, po cestě ale výprava nejprve navštívila hokejový tým města Chur, ve kterém shlédla trénink přípravky kategorie U9 i výběru žáků kategorií U13–U15. Další zastávkou byla obhlídka stadionu Grüsch s veškerým zázemím pro hráče, trenéry i prezentací jednotlivých tréninkových prostor.

Hlavní program v hokejovém týmu Davos začal přednáškou šéf trenéra mládeže s představením klubu, filozofie a přístupu k tréninkům mládeže. Stěžejním bodem akce bylo bezesporu představení komplexního SW systému pro podporu tréninku všech kategorií, který mimo jiné obsahuje periodické hodnocení hráčů trenéry, sebehodnocení hráčů, detailní skladbu nadcházejících tréninků, tzv. playbook všech dostupných cviků pro jednotlivé kategorie apod. Trenéři dále shlédli jednotlivé tréninky i mistrovské utkání kategorie mladších žáků U13. Na oplátku dva vybraní čeští trenéři předvedli svým švýcarským kolegům ukázkové tréninky zaměřené na individuální dovednosti – bruslení a techniku hole. Vedle tréninků na ledě si dále prohlédli doprovodné trenažéry a tréninkové prostory včetně tzv. „3D sense arény“ pro nácvik herních situací formou virtuální reality, střelnic nebo speciálního trenažéru na výcvik rychlosti reakce.

Program byl tedy více než pestrý a trenéra Jiřího Trembáče jsme vedle výše uvedeného shrnutí požádali i o osobní zhodnocení nabytých poznatků či jejich porovnání s naším klubem.

Vnímáte nějaký zásadní rozdíl mezi tréninky mládeže u HC RT TORAX oproti švýcarskému Davosu?
Množství tréninků mládeže je stejné u nás i ve Švýcarsku, jejich průběh je také podobný. Tréninky nejmladších kategorií jsou složeny z práce na stanovištích, např. technika bruslení, střelba, přihrávky, dráha pro zlepšování obratnosti, souboj 1:1, hra na malém prostoru. Tréninky starších kategorií jsou co do náplně i intenzity podobné těm našim. Úvody tréninků jsou u švýcarských kolegů více zaměřeny na tzv. individuální dovednosti. Na toto my se také zaměřujeme, ale intenzita není tak velká.

Přístup dětí k tréninkům je nějak odlišný?
Určitě jsou děti-hráči disciplinovanější než hráči u nás v republice, alespoň v rámci tréninků, které jsem viděl tomu tak bylo. Hráči během tréninku na stanovištích se nerozptylují během čekání jinými aktivitami apod. Naši hráči jsou v tomto více “dětští” a musíme je více hlídat či napomínat. Všichni k tréninkům přistupovali maximálně odpovědně. U nás máme samozřejmě také kluky, kteří berou veškeré tréninky odpovědně, ale máme také takové, kteří se jdou na trénink spíše pobavit.

Co používané tréninkové pomůcky?
Tak jak máme podobný režim tréninků, tak samozřejmě na ledě využíváme i podobné pomůcky – kužely, pneumatiky, molitanové mantinely, překážky, nahrávací trojúhelníky apod. Mimo ledovou plochu má Davos bohatší tréninkové zázemí – několik střelnic, různé trenažéry apod. Vše je volně dostupné hráčům po celou sezónu i mimo tréninkové jednotky. U nás jsou možnosti sice omezenější, ale jsem pevně přesvědčen, že to našim hráčům vynahrazujeme pestrostí tréninků i doprovodných akcí.