Snad přijdou další úspěchy, doufá Hynek Kůdela. Za největší senzaci výhru na Motoru nepovažuje

René Chyla, 11.01.2019
Porubští hokejisté zajížděli ve středu 9. ledna na horký led Českých Budějovic. Pro Miloše Holaně to byl třetí zápas na střídačce HC RT TORAX, a ačkoliv se Motor v posledních zápasech proti týmům ze spodních pater tabulky trápil, jen málokdo zřejmě čekal, že se stane zázrak. Poruba ale rozmetala v prach veškeré papírové předpoklady, na Motoru vyhrála jasně 4:0, přičemž tučně se pod neskutečnou výhru podepsal Hynek Kůdela, jenž proti svému bývalému týmu zapsal jedenačtyřicet úspěšných zákroků z jedenačtyřiceti možných. „Jsou to důležité tři body do tabulky, největší senzací sezony bych to ale nenazval,“ hodnotí první hvězda zápasu třetí výhru v řadě. (foto: hcmotor.cz)

FANTAZIE! MILOŠ A SPOL. ZKROTILI GOLIÁŠE, PORUBA SLAVÍ SENZAČNÍ VÍTĚZSTVÍ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH »

HC RT TORAX v Českých Budějovicích sice Motor nepředčil v počtu střel, v úspěšnosti se ale domácí mohli jít zahrabat, Poruba totiž s pětadvaceti procentní úspěšností potřebovala ke čtyřem brankám a výhře 4:0 pouhých šestnáct střel. „Celý tým hrál výborně, jsou to důležité tři body do tabulky,“ konstatoval po zápase hlavní muž v brance Hynek Kůdela, který způsobil českobudějovickým útočníkům pořádné vrásky na čele, když chytil absolutně vše, co mohl. Gólmanova slova potvrdil také hlavní kouč Miloš Holaň, který zapsal třetí výhru ve třetím zápase na porubské střídačce. „Hráči dřeli, tolik srdce jsem mnohdy nezažil ani v extralize. Klukům patří obrovský dík za tři body,“ zářil Miloš Holaň.

Výborný výkon podpořil právě Hynek Kůdela, jenž zastavil jednačtyřicet střeleckých pokusů. „Za nulu jsem samozřejmě rád. Jednoduché to nebylo, ale myslím, že jsme celý tým předvedli zodpovědný a velmi obětavý výkon a asi jsme si ji zasloužili. Větší cenu má hlavně pro pokladníka, hned po zápase se hlásil,“ směje se. A jaké byly pocity krátce po zaznění závěrečné sirény? Vnímá to jako dosavadní největší senzaci sezony? „První pocit byla radost z výhry. Asi jsme nebyli favorit, ale Motor jsme už doma dokázali porazit. A největší senzací sezony bych to asi nenazval,“ doplňuje.

Motor do porubské obrany bušil prakticky celý zápas, avšak marně. „Prvních pět minut měly České Budějovice tlak, ale nám se ho podařilo přestát, to bylo asi nejdůležitější a samozřejmě také to, že jsme dokázali dát první gól,“ přemýšlí nad klíčovými momenty duelu 44. kola. A kdy už věřil, že si Poruba vítězství vzít nenechá? „Když dal Paca (Patrik Urbanec, pozn. red.) třetí gól do prázdné branky, tak už jsem tušil, že vyhrajeme,“ pokračuje.

Sám Hynek Kůdela v letech 2013 – 2016 v Motoru působil, a tak se nabízí otázka, zda angažmá v podobném klubu zanechá nějaké vzpomínky a zda zápasy proti svému bývalému klubu bere speciálně. „Vzpomínám samozřejmě v dobrém. Poznal jsem tam spoustu nových přátel a navíc v Budějovicích s přítelkyní žijeme, takže v tom to je asi speciální,“ potvrzuje. Web Motoru přitom navíc před pár dny zveřejnil článek, v němž je Hynek Kůdela nejlepším brankářem Motoru, alespoň co se nájezdové loterie týče. „Věděl jsem o tom, kamarádi mi posílali zprávy a odkazy. Ale takové věci beru s úsměvem a kvůli tomu žádná speciální motivace určitě nebyla,“ culí se nadějný osmadvacetiletý gólman v porubských službách.

Ačkoliv chytá v Porubě už druhým rokem, doma je stále na jihu Čech, a často tak absolvuje dlouhé cestování na trase Ostrava – České Budějovice a zpět. „Tak přes sezonu toho času doma moc nestrávím, protože ten program je tak nabitý, že to ani nejde. Když dostaneme delší volno, tak jedu domů, nebo přítelkyně jezdí sem za mnou do Ostravy. Má se mnou trpělivost,“ hlásí spokojeně. O tom, že času opravdu moc není, svědčí také jeho trenérská práce v Porubě, kdy se na trénincích mládeže věnuje porubským brankářům. „Tak já se snažím spíše klukům poradit, občas něco ukázat. Ale trénování brankářů mě baví a asi bych si dokázal představit trénovat i v budoucnu,“ prozrazuje vize.

Hynku Kůdelovi je aktuálně osmadvacet let, většinu kariéru strávil ve druhé či třetí nejvyšší soutěži, se Vsetínem pak získal juniorský titul v ročníku 2006-2007. Může ale také vzpomínat na jedno zahraniční angažmá, tehdy si jej vyhlédl tým třetí nejvyšší norské ligy. „Tehdy se ozval Trondheim, že hledají brankáře pro kvalifikaci o postup do vyšší soutěže. Pro mě to byla výzva a klub mě uvolnil. Postoupilo se, a když jsem odjížděl, řešili jsme možnost dalšího působení, ale bohužel jsme se nakonec nedomluvili,“ vysvětluje krátké setrvání ve Skandinávii. A na jaký úspěch prozatím nejraději vzpomíná? „Já doufám, že nejlepší roky mám před sebou,“ usmívá se a dodává, „úspěchy nějaké byly, ať postup v Norsku nebo loni tady v Porubě, juniorský titul se Vsetínem, ale doufám, že nějaké úspěchy ještě přijdou,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: HYNEK KŮDELA #31
Věk: 28 let, narozen 15. srpna 1990 Výška: 182 cm Váha: 87 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: VHK ROBE Vsetín Další kluby: Rytíři Kladno (2008-2009), HC Olomouc (2009-2011), HC Uherské Hradiště (2010-2012), HC Berounští Medvědi (2012-2013), HC Klatovy (2012-2013), HC Pelhřimov (2012-2013), HC Motor České Budějovice (2013-2016), KLH Jindřichův Hradec (2013-2016), Nidaros Hockey (2015-2016), HC David Servis České Budějovice (2016-2017), Draci Šumperk (2016-2017) Úspěchy: zlato ELJ (2007), postup do II.norské ligy (2016)