Překážky zdolávali, jak nejlépe uměli, sezóna i tak nedopadla dle představ! Přesto ve svých řadách měli republikové mistry

Gabriela Juříková, 23.04.2015
Trenérská hodnocení sezóny starších dorostenců a juniorů jsme Vám, milý fanoušci porubského hokeje, k přečtení již nabídli takže už zbývá jen vystavit vysvědčení mladším dorostencům. Je to víc jak měsíc, co mladší dorostenci HC RT TORAX Poruba odehráli poslední utkání sezóny a zároveň také poslední extraligový zápas. Nejmladší porubský výběr totiž nedokázal udržet pro další ročník extraligovou příslušnost a po roce se vrací do Ligových řad. Náplastí na neúspěšný rok může být fakt, že měl RT TORAX hned pětičlenné zastoupení v mistrovství krajů ČR. Zkrácenou verzi podrobné zprávy naleznete v těle článku.

Do sezóny 2014/2015 vstupoval realizační tým mladšího dorostu pod vedením trenéra Martina Smetáka, s jediným cílem. Pokusit se udržet extraligu i pro další rok. Že to bude velice těžký úkol, věděli od prvopočátku všichni zainteresovaní. V předešlé sezóně, při postupu do ELIOD extraligy, si hráči ročníku 1999 moc nezahráli a nemohli tak získat potřebné zkušenosti do dalšího ročníku. Dalo se proto předpokládat, že nebudou moci být tahouny mužstva, což se potvrdilo. Mladší hráči, kteří excelovali v osmé třídě, si zvykali na rychlejší hru a taky na jejich bedra, trenérem Smetákem, naloženou zodpovědnost. Byť mnohým projevená trenérská důvěra lichotila, na kvalitní soupeře jejich herní výkonnost prostě nestačila.

Ale popořádku! Přípravné období bylo zahájeno 5. května a v pětidenních tréninkových cyklech jsme využívali prostory na Zimním stadionu, Fitcentra a atletického hřiště. Ne všichni hráči přistupovali k letní přípravě dle trenérských představ a ne všichni tréninkové dávky dokázali vstřebat. Od 28. července začalo týmu předzávodní období, kdy jsme prvních 14 dnů absolvovali na Zimním stadionu SAREZA soustředění. Denně jsme k tréninkům na suchu přidali i každodenní pobyty na ledě. Dvoufázové tréninky na ledě jsme zavedly od poloviny srpna v paralele s tréninky na suchu.

Současně byl sestaven plán přípravných utkání, která nám trenérům napověděla o skutečné výkonnosti mužstva a jednotlivých hráčů. U kluků ročníku 1999 se projevila známá věc, která postihne většinu hráčů po skvělé předchozí sezóně = kocovina z úspěchu. A mladší hráči ročníku 2000, i přes svou herní výkonnost, prostě nestačili zápasy táhnout.

Od 1. září byla rozehrána základní část ELIOD extraligy, kdy deset týmů hrálo po dvou utkáních s každým soupeřem. HC RT TORAX Poruba po 18 zápasech skončil s 10 body na posledním místě a další část sezóny bojoval o setrvání v extralize. V začátku soutěže, v listopadu, odešel z nenadání na vlastní žádost trenér Martin Smeták, což týmu vůbec neprospělo. Kabinu převzal Tomáš Sršeň a trvalo nějaký čas, než si obě strany k sobě našly cestu, než se poznaly. Poté se dostavily ojedinělé úspěchy.

Statistiky po základní části ovládl Vojtěch Střondala s 8 góly a 11 asistencemi. Dobře si vedl i Jan Žídek, který vsítil šest branek a na stejný počet přihrál. Mezi obránci si nejlépe vedl František Balcárek se 3 góly a 3 nahrávkami. Jen o jednu branku méně dali Martin Pliska a Vladimír Dobeš.

Sezóna pokračovala souboji s týmy od 5. příčky, kdy Porubští sehráli po čtyřech utkáních s každým soupeřem. Ve 20. utkáních se Porubě podařilo vyhrát jen dvakrát a s 12 body obsadila poslední, sestupové místo a po roce se vrací do Ligy mladšího dorostu. V zápasech o udržení exceloval opět Vojtěch Střondala, jenž nastřádal 22 kanadských bodů za 7 branek a 15 nahrávek. Druhé místo ve statistikách si zajistil Martin Havránek díky 8 gólům a 8 asistencím.

Jak už bylo výše zmíněno, starší hráči nedokázali udržet svou výkonnost po celou sezónu a nenechávali na ledě vše, co umí. Tak zvaně netáhli mužstvo a mladší hráči na to neměli dost zkušeností, takže pomyslný Černý Petr zbyl na nás Porubě. A i přesto se hned pět hráčů dostalo do výběru Moravskoslezského kraje, s kterým na republikovém mistrovství krajů v Karlových Varech a Chebu vybojovali příčku nejvyšší. Gólman Kryštof Mrázek a útočníci Vojtěch Střondala, Jan Žídek se těšili z pozvánky na prestižní dubnové soustředění do Jihlavy.

Závěrem bychom chtěli říct, že jsme se všichni snažili a zkoušeli vše možné, aby v Porubě extraliga zůstala, ale nezdařilo se nám to. Kabinu hodně poznamenal odchod trenéra Smetáka a pak nějakou chvíli trvalo, než si kluci navykli na nového trenéra.
A na úplný závěr. Všem minulým i budoucím hráčům mladšího dorostu chceme vzkázat, aby do další sezóny vstoupili s větším nasazením, s větší chutí trénovat a dodržovat tréninkové zatížení, protože jen tak budou moct v zápasech čelit kvalitním soupeřům a uhrávat dobré výsledky.

Realizační tým mladšího dorostu RT TORAX Poruba

Redakčně upravila Gabriela Juříková