Pomyslné třetí místo v rámci celorepublikové ligy juniorů svědčí o kvalitách porubských hráčů

Miroslav Bahník, Gabriela Juříková, 31.03.2015
Bilancování pokračuje a tentokrát Vám zprostředkováváme hodnocení sezóny juniorů RT TORAX Poruba. Přestože se nedostali do konečných bojů o extraligu, lze říci, že byla výtečná. Poslední krok je vždycky nejtěžší a přesvědčili se o tom i porubští junioři, kterým postup do baráže o extraligu proklouzl mezi prsty. Soupiska v průběhu sezóny zaznamenala ne jednu změnu, přesto po celou sezónu předváděli svěřenci trenéra Miroslava Bahníka skvělý hokej, diváky bavili svými góly a trenéry leckdy zkoušeli v trpělivosti a odolnosti nervové soustavy. Šéf juniorské střídačky poskytl zprávu o celém průběhu sezóny 2014/2015 a Vy si jej nyní můžete přečíst.

Základní část soutěže ligy juniorů byla zahájena 12. září 2014 a odehráli jsme celkem 20 mistrovských utkání s deseti soupeři.
Do kádru juniorů se vrátil hráč Martin Csomor, na střídavý start přišli 3 hráči Vítkovic ročníku 96 – Tomáš Mizera, Adam Charvát a Martin Stoklásek.

Hra mužstva:

Brankáři Šrámek a Mizera dostávali pravidelně příležitost a podávali dobré výkony.

V obranné činnosti jsme se snažili o rychlý přístup k soupeřům, aktivní hru kolem brány a především o obsazování volných hráčů soupeře v našem obranném pásmu. Bylo třeba skloubit bránění s našimi dobruslujícími útočníky, rozebrat soupeře do situací 1-1 a podle kotouče vytvořit obranný box kolem brány všemi 5 bránícími hráči. Asi největším nedostatkem obranných dvojic byla hra ve středním pásmu, kdy obránci nedostatečně přistupovali k soupeři a zbytečně odcouvávali, a tím se soupeř lehce dostával do našeho pásma.

Co se týče útočné hry, tak na úvod soutěže fungovalo založení postupného a rychlého útoku. Jednoduchým přechodem středního pásma a nahazováním kotoučů do pásma soupeře jsme si vytvořili spoustu gólových příležitostí. Jenže mnoho jich zůstalo nevyužito. Dařila se přesilová hra, kdy hráči chodili clonit před bránu, méně kombinovali a snažili se zakončovat. Procento využití přesilových her bylo 26%.

V polovině základní části byli méně vytěžovaní hráči Michal Hranoš, Petr Ščurek a Antonín Kurnik uvolněni na hostování do Karviné. Hráč Martin Stoklásek se vrátil do Vítkovic a hráč Martin Csomor po velmi slabé docházce na tréninky ukončil činnost.
Dobré výkony podávali oba brankáři Richard Šrámek a Tomáš Mizera. Z obránců si bodově nejlépe vedli Jakub Baca a Pavel Pobuta. Z útočníků nasbírali nejvíce bodů Jakub Schwarz, Tomáš Rataj a Jonáš Mládek.

Po 20 utkáních základní části skončilo družstvo juniorů na 1. místě.

Nadstavbová část ligy juniorů byla zahájena 28. listopadu 2014, zúčastnilo se jí 6 družstev a odehrálo se 20 utkání.
Došlo ke změnám v kádru, kdy z pracovních a zdravotních důvodů ukončil činnost Dalibor Soukal. Do Vítkovic se vrátil Adam Charvát. Do oddílu se vrátili z hostování Petr Ščurek a Antonín Kurnik. Koncem ledna se z Olomouce vrátil obránce Tomáš Síkora. Pro potřeby A mužstva byli uvolňováni hráči Jakub Baca a Jakub Schwarz.

Po přeskupení obranných dvojic jsme se snažili pracovat na nedostatcích z první části. Především obrana středního pásma v systému 1-2-2 nám dělala neustále problémy. Nutili jsme hráče k rychlejšímu přístupu k protihráčům s kotoučem. V obranném pásmu jsme se zaměřili na práci křídelních útočníků, kteří měli za úkol vytečovávat nebo dostávat kotouče ze třetiny. Hráči byli nabádáni k co nejjednodušší hře před vlastní brankou, neboť kvalita útočníků soupeře a rychlost hry byly mnohem vyšší než v první části soutěže.

V nadstavbě se nám nevyhnula onemocnění a zranění hráčů. Museli jsme improvizovat, což se projevilo v útočné hře. Největší problém byl v přesilových hrách – hodné přihrávek, málo střelby a nedostatečné clonění před brankového prostoru. Rychlý přístup soupeřů nám dělal problémy a docházelo k častému nastřelování protihráčů. Z protiútoku při našich přesilových hrách jsme několikrát inkasovali. Naše využití přesilových her kleslo o 10% na 16,9%.

Dobré výkony podávali brankář Richard Šrámek a podle bodování Adam Kropka, Jakub Baca, Matúš Gálik a útočníci Jakub Schwarz, Denis Brnčál a Josef Fibrich.

Po 20 utkáních v nadstavbové části skončilo družstvo juniorů HC RT TORAX na 2. místě za Hradcem Králové.

PLAY OFF

Po nadstavbové části na sebe narazily týmy z 2. a 3. místa konečné tabulky. Dle řádu ČSLH se hrálo na dvě vítězná utkání.
Tým juniorů doplnili hráči staršího dorostu – Jaromír Široký, Jan Olšr, Jan Korec a Lukáš Horváth.

ČTVRTFINÁLE PLAY OFF

HC Poruba – HC Třebíč 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
Branky: Baca, Kropka, Pobuta, Schwarz, Fibrich, Brnčál

K prvnímu utkání přistoupili hráči HC Poruba zodpovědně a po dobrém výkonu jednoznačně zvítězili.

HC Třebíč – HC Poruba 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)
Branky: Pobuta 2, Fibrich

Druhé utkání už tak jednoznačné nebylo. Po dobré 1. třetině došlo k uspokojení, čehož soupeř využil a svou aktivní hrou dělal našim hráčům velké problémy. Ke konci utkání hráli domácí hráči přesilovou hru a s využitím hry bez brankáře naše vedení snížili. Jednogólové vedení se podařilo i s trochou štěstí udržet a zvítězit tak i ve druhém utkání na hřišti soupeře.

SEMIFINÁLE PLAY OFF

V semifinále jsme narazili na pro nás neznámé mužstvo HC Litoměřice.

HC Poruba – HC Litoměřice 3:2 sn (1:0, 0:1, 1:1)
Branky: Mládek, Brnčál, nájezd Schwarz

První utkání bylo hodně vyrovnané. Soupeř výborně bruslil a hrál aktivně. V poslední třetině si vybojoval jednogólový náskok. Našim hráčům se ale podařilo na poslední chvíli vyrovnat v přesilové hře, kdy se hráči Litoměřic sami připravili o výhru dvojitým špatným střídáním. Jediný nájezd proměnil hráč Schwarz, brankář Šrámek vychytal všechny tři pokusy soupeře.

HC Litoměřice - HC Poruba 3:2 sn (1:0, 1:0, 0:2)
Branky: Rataj, Fibrich

Druhé utkání rozehráli lépe domácí hráči a po dvou třetinách vedli 2:0. Ve 3. třetině naši hráči dřeli a domácí hráče jednoznačně přehrávali, po vyrovnání na 2:2 jsme měli ještě šance, ale vynikající brankář domácích vše pochytal. Na nájezdy byli šťastnější domácí, které ovládli poměrem 2:1.

HC Poruba – HC Litoměřice 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)
Branky: Schwarz, Smrčka

Třetí utkání naši hráči dobře rozehráli a vytvořili si dvou gólové vedení. V posledních třech minutách 1. třetiny po neuvěřitelných chybách a po nedisciplinovanosti hráčů se podařilo soupeři v přesilové hře vyrovnat. Druhá a třetí třetina dopadla lépe pro hostující družstvo, které si vytvořilo dvoubrankové vedení. Naši hráči se nechávali zbytečně vylučovat a vytvořili si jen několik šancí, které pochytal excelentně chytající gólman soupeře. Závěrečnou snahu o zvrat v utkání při power–play našich juniorů korunoval hostující brankář gólem přes celé hřiště, který definitivně rozhodl o postupu hráčů Litoměřic.

Nejvíce kanadských bodů v play–off získali hráči Pavel Pobuta v obraně a Josef Fibrich a Jakub Schwarz v útoku.

ZÁVĚR

Hokej je kolektivní hra, která se skládá z individuálních výkonů všech hráčů. Proto bych některé hráče chtěl pobídnout k zamyšlení nad svým přístupem k tréninku, zda pracovali na plno nebo jestli se nedalo něco udělat lépe a zodpovědněji. Příliš vysoké sebevědomí hráčů musí jít stranou, ba naopak, trocha pokory ke svým kamarádům v kabině a k soupeřům na ledě bude herní výkony zvyšovat a umocňovat. Jedině maximální nasazení v tréninku a ve hře, dodržování taktických pokynů a soudržnost kolektivu povedou k produkování kvalitní hokejové hry, kterou ocení samotní hráči, trenéři i diváci.

Celkový hokejový projev hráčů v utkáních byl dobrý. Juniorka HC RT TORAX jako jediný moravský tým ze skupiny Východ a ze skupiny Střed se probojovala do semifinále play–off. Pomyslné třetí místo v rámci celorepublikové ligy juniorů svědčí o kvalitní hře našich hráčů. Tímto děkuji všem hráčům za odvedené výkony.

Poděkovat bych chtěl také vedení oddílu HC RT TORAX za vytvořené podmínky a asistentům Petrům Trojanovi a Rambouskovi za dobrou práci u družstva juniorů.