Pod pokličkou statistiků – I. část: Kdo srovnal trestné minuty s číslem na dresu?

Soňa Molatová, 01.04.2020
Navzdory nedokončenému ročníku soutěže a vyššímu počtu proher v první osmičce Poruba nezažívala špatnou sezónu. Především první část soutěže byla pro HC RT TORAX 2011 více než zdařilá. Tým na dlouhou dobu kraloval tabulce, na čemž měl lví podíl také zkušený útočník Vladimír Svačina. Pojďme se společně podívat do kuchyňky statistikům, kteří pro nás pečlivě všechna data celou sezónu zapisovali! Jste připraveni se s námi ohlédnout za první fází sezóny?

Základní část: Kdo zářil?

Začátek sezóny přinesl do porubských řad hvězdné jméno v podobě Vladimíra Svačiny. Nelze si při pohledu do statistik nevšimnout, že tým v jeho přítomnost vzkvétal. Nikoho tak nejspíš nepřekvapí, že Svačina ve 13 zápasech nasbíral 18 kanadských bodů, které utržil za 4 góly a 14 asistencí. Pokud tedy nastoupil v porubském dresu Vladimír Svačina, znamenalo to prakticky nejen jistotu, že si ze zápasu odnese minimálně bod, ale pravděpodobně ještě do brány jeho zásluhou cinkne něco navíc.

Přihrávkami nešetřil ani obránce Patrik Husák, který i ze zadních řad šlapal kanadským bodováním na paty těm nejproduktivnějším útočníkům. V jeho případech šlo ale převážně o trefné přihrávky, kterých ve 29 zápasech rozdal hned 17 (a k nim přidal 7 gólů). Úsměvnou zajímavostí je, že Patrik Husák v základní části utržil 44 trestných minut, přičemž stejné číslo nosí také na dresu.

Nebezpečí s pukem na hokejce

Začneme přiblížením těch, kteří svou produktivitou táhli tým. Ať už to byli nejlepší nahrávači, nebo neúprosně přesní střelci.

Mezi 5 nejproduktivnějších hráčů 1. části se probojovali:

1. Patrik Husák – 29 zápasů (7 branek, 17 asistencí) – 24 bodů
2. Marek Sikora – 30 zápasů (6 branek, 15 asistencí) – 21 bodů
3. Jan Káňa – 30 zápasů (10 branek + 10 asistencí) – 20 bodů
4. Tomáš Gřeš – 23 zápasů (9 branek, 10 asistencí) – 19 bodů
5. Petr Kanko – 30 zápasů (8 branek, 11 asistencí) – 19 bodů

Foto: Lukáš Bajgar

Síla obrany

Úspěšnost defenzivních řad porubského týmu jsme hodnotili podle pozitivní a negativní účasti na ledě.

Mezi obránce, kterým se v 1. části sezóny dařilo nejlépe, patří:

1. Patrik Husák – 29 zápasů (22 pozitivních účastí, 18 negativních účastí) – +4
2. Tomáš Pastor – 28 zápasů (22 pozitivních účastní, 19 negativních účastí) – +3
3. Filip Dundáček – 29 zápasů (23 pozitivních účastí, 20 negativních účastí) – +3
4. Patrik Urbanec – 23 zápasů (16 pozitivních účastí, 15 negativních účastí) – +1
Petr Šendera, Dominik Rudl, Marek Slavík a Jan Dluhoš měli počet negativních a pozitivních účastí na ledě vyrovnaný. Obránce Tomáš Černý ve dvou odehraných zápasech získal -2 a bek Martin Bodák v šesti duelech -5.

Strážci porubské kasy

Důležitou práci odváděli také muži v maskách, kteří střežili porubskou svatyni. Základní část dala vyniknout především výkonům Daniela Dolejše. Pendler se základnou ve vítkovickém klubu nastoupil v Porubě do 5 zápasů. Ve hře strávil 298 minut a jeho úspěšnost se rovná 92,97 procentům.

VIDEO: Daniel Dolejš v porubské kase čaroval i v minulých sezónách

Tehdy vychytal například mrštnou střelu současného porubského útočníka Tomáše Gřeše, který v minulosti oblékal dres Havířova!

Nejvíce času strávil v bráně mladíček Frederik Foltán, který byl rovněž letošní jedničkou a svými výkony dokázal v mnohých situacích tým podržet. Nastoupil do 19 zápasů, jeho čistý pracovní čas se rovná 1031 minutám na ledě, kterými si vybojoval úspěšnost 89,70 procent.

Třetím mužem do party gólmanů nebyl nikdo jiný, než Hynek Kůdela, který v 1. fázi sezóny nastoupil do 11 duelů, při kterých strávil v bráně 476 minut. Úspěšnost jeho práce činí 88,57 procent.

Návštěvy trestoměřičů

Kromě statistik týkajících se výkonu na ledě se ještě závěrem podíváme na to, kdo patřil mezi nejčastější hříšníky, které posílali sudí na trestnou lavici.

Nejvíce trestných minut celkem:

1. Tomáš Jáchym: 59 TM v 30 zápasech
2. Tomáš Pastor: 56 TM v 28 zápasech
3. Richard Nejezchleb: 49 TM v 15 zápasech
4. Patrik Husák: 44 TM v 29 zápasech
5. Marek Špaček : 33 TM ve 29 zápasech

Nejvíce trestných minut na zápas:

1. Richard Nejezchleb: 3.27 TM na zápas
2. Tomáš Pastor: 2.00 TM na zápas