Pocity jsou nepopsatelné, říká nadšeně po postupu David Zachar. Těší se na plný Lapač

René Chyla, Adam Bagar, 21.03.2017
Krátce po postupu do finále se rozpovídal také kapitán týmu David Zachar, který nejenže s přehledem vyhrál kanadské bodování základní části, jinak tomu není ani ve vyřazovacích bojích, kde již posbíral úctyhodných jedenáct bodů. „O prokletí jsme věděli, ale snažili jsme se to hodit za hlavu,“ vypráví odchovanec prostějovského hokeje, který do finále postoupil s porubským týmem až na pátý pokus.

STATISTIKY & FAKTA: DAVID ZACHAR #78
Věk: 25 let, narozen 28. dubna 1991 Výška: 185 cm Váha: 90 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: LHK Jestřábi Prostějov Další kluby: SVG Burgkirchen (2008-2010), HC Olomouc (2010-2011) Úspěchy: účast na univerziádě (2015, 2017), 3. místo II. liga (2014, 2015)

Poruba postoupila do finále poprvé v novodobé historii, jen málokterý hráč ale pamatuje všechny předešlé nezdary v semifinálových sériích, kdy byl RT TORAX postupně vyřazen Havířovem, Přerovem, Vsetínem a naposledy suverénním Frýdkem-Místkem. Prokletí pátý díl nenapsalo a v pěti zápasech nakonec ukončili Sršňovi svěřenci sezonu Drakům ze Šumperka. „Pocity jsou nepopsatelné. Za postup jsme neskutečně rádi, věděli jsme sice, že jsme lepší, ale dvakrát jsme prohráli, takže teď je ta radost obrovská,“ neskrývá nadšení krátce po zápase kapitán ostravského mančaftu.

„Jsem tady už čtvrtou sezonu a vždy jsme skončili v semifinále, navíc často v pátém zápase, takže spadl opravdu velký kámen ze srdce,“ oddechuje si. Porubští borci ale pořádně zahráli na nervy také svým fanouškům, jelikož hokejisté v červenobílých dresech vedli v sérii již 2:0 a postup tak mohli slavit již ve čtvrtek na domácím ledě. Zabral ale Šumperk, vyhrál dva zápasy v řadě a vrátil sérii znovu na porubské kluziště. „O prokletí jsme samozřejmě věděli, ale snažili jsme se na to nemyslet. Šli jsme do toho s tím, že je to nový rok, nová sezona, jiný soupeř, navíc jsme byli v sérii lepší, takže by byla opravdu velká smůla, kdyby to nevyšlo ani tentokrát,“ přikyvuje David Zachar.

PORUBA PROLOMILA DLOUHOLETÉ PROKLETÍ, DRAKY SRAZILA 4:1 A JE VE FINÁLE! »

„Původně jsme chtěli sérii ukončit 3:0, když jsme ji měli tak dobře rozehranou. Něco podobného bylo už před dvěma lety, kdy jsme prohrávali o dva zápasy se Vsetínem, pak dokázali srovnat a v posledním utkání u nás jsme si už mysleli, že je přejedeme, ale nestalo se. To, že ale dokázali srovnat sérii, nic neznamenalo, protože se musí jít zápas od zápasu,“ dodává. Porubští borci se konečně začali soustředit na hru, z jedenácti vyloučených ze Šumperka zredukovali svou nedisciplinovanost na pouhá tři oslabení, což nakonec přineslo kýžený úspěch. „Rozhodlo asi to, že jsme se drželi na uzdě, nebyli tolikrát na trestné a nedovolili jim prakticky nic. Už od září jsme na to byli upozorňováni, takže jsem rád, že v březnu nám to už konečně vychází,“ směje se. Ostravané měli herně navrch ve většině zápasů, nicméně tak tomu bylo pouze v případě, že nezahřívali trestnou lavici. Něco o tom ví také pětadvacetiletý útočník.

„Při hře pět na pět nebyli nijací, všechno, co si dokázali vytvořit, tak bylo jen po hrubých chybách, ale jinak neměli vůbec nic. Hráli a žili hlavně díky přesilovkám,“ připomíná znovu hlavní smrtící zbraň Flašarova celku. Ten ale ten Sršňův v sezoně porazil hned ve čtyřech z pěti případů, playoff ale jen potvrdilo, že kladná bilance ze základní části neznamená vůbec nic. „Myslím, že se jen potvrdilo to, co jsme od nich čekali. Stejným způsobem hráli i během sezony, takže nás nepřekvapili asi vůbec ničím. Prodloužená série byla fajn hlavně pro diváky, nikoliv pro nás, alespoň ale viděli hodně zápasů s mnoha góly, někdy možná až tolik, že to není zdrávo,“ připomíná přestřelky v úvodních dvou duelech, které celkově přinesly hned osmnáct branek.

Píše se 46. minuta, když David Zachar skóruje. GÓL! Poruba – Šumperk 3:1!

RT TORAX ale příliš volna na rozdíl od Vsetína nemá, po dvou dnech se tak ve čtvrtek v půl šesté odpoledne postaví rozjetým Valachům. „Dva nebo čtyři dny volna, to je prakticky jedno. Těžko říct, jaká ta únava bude,“ netuší kapitán. Co ale rozhodně tuší je fakt, že finále bude hlavně na vsetínském ledě hotové peklo, jelikož tamní stadion navštívilo již v semifinále vždy více než tři tisíce hladových fanoušků, přesněji řečeno v první zápase s Hodonínem dorazilo na zimák přesně 3 580 diváků. „Na kulisu ve Vsetíně se neskutečně těším, jsem ale také zvědavý, kolik lidí si nenechá ujít naše zápasy doma,“ doufá také v zaplnění porubské RT TORAX ARENY.

„Asi není nikdo, kdo by se tam netěšil, protože vždycky je lepší, když přijde plný dům a ne osmadvacet diváků jako v Brně,“David Zachar. Co ale od Vsetína čekat? „Bude to rozhodně hokejovější soupeř než Šumperk, rychlejší a mnohem silnější. Uvidíme, s čím přijde trenér. My do toho dáme určitě všechno a půjdeme opět zápas od zápasu,“ velí před čtvrtečním duelem. „Pod tlakem budou hlavně vsetínští hráči, protože zejména na ně se hodně tlačí, aby postoupili. Uvidí se, jak se s tímto dokážou vypořádat. My jsme poprvé ve finále a budeme se snažit dojít, co nejdále to půjde,“ hlásí na závěr.

David Zachar vymýšlí další útočnou akci.