Osmákům

Osmákům "odešlo" 85 branek. To by neustál žádný tým, říká trenér Petr Trojan

Adam Bagar, 16.05.2012
Trenérské duo Petr Trojan – Petr Rambousek nemělo na lavičce hráčů osmé třídy v uplynulé sezóně 2011/2012 vůbec lehkou úlohu. Mužstvo opustila řada klíčových hráčů, a to se samozřejmě projevilo i na výsledcích. Osmáci nakonec nasbírali pouze osmnáct bodů za devět vítězství a třiadvacet porážek. To je katapultovalo na sedmé místo devítičlenné tabulky a jejich sezóna se tak dá hodnotit spíše jako neúspěšná. Příčin je hned několik a právě o nich se v těle článku vyjádřil lodivod osmáků Petr Trojan. Nejproduktivnějším hráčem týmu byl Michael Dang, jenž celkově nastřádal šestatřicet bodů. Pozadu nezůstali ani David Malát a Radim Toman.

Hodnocení sezóny 8. třídy hlavním trenérem Petrem Trojanem

V sezóně 2011/2012 zaznamenala osmá třída nadneseně řečeno „ústup ze slávy“. Sezóna 2010/2011 byla pro tuto kategorii nejlepší v hodnocení žákovských družstev v HC RT TORAX Poruba a zároveň v celé dosavadní kariéře. Uplynulá sezóna 2011/2012 už ovšem tak úspěšná nebyla. Příčin je hned několik...

Přechod z hokejových tříd na čistý ročník 1998 a přestup klíčových hráčů bez náhrady do jiných klubů:

Do mladšího dorostu odešel Baláž a s ním i 14 branek ze základní části a 15 branek z nadstavby. K tomu můžeme připočíst třeba i Csabalu a Kovalskeho. V průběhu přípravného období odešel do Vítkovic Konvička a s ním i 11 gólů v základní části a 5 branek v nadstavbě. Bernát přestoupil v prosinci do brněnské Komety a s ním i celkem 15 branek. K tomu všemu přidejme Pecna, který prodělal zlomeninu zápěstí, následně zlomeninu nohy a hned poté i zlomeninu pažní kosti. To vše znamenalo i konec hokejové kariéry. Samozřejmě jeho celkový souhrn 16 gólů rovněž chybí. Sečteno a podrtženo – osmákům „odešlo“ 85 branek z celkového počtu 180, což je sousto, které by neustál žádný tým.

Příchozích hráčů se tato kategorie nedočkala. Snad jen Zahel, který sám přišel už dříve z Vítkovic a ne jako náhrada za Konvičku. Nastoupil k osmi utkáním a kariéru poté pro vážné onemocnění ukončil. Z této sezóny si musíme vzít poučení. Můžeme nadaným hokejistům umožnit hrát v kvalitnějším týmu, ale proč už v žákovských kategoriích, navíc ve stejné soutěži? A rozhodně ne alespoň bez trochu odpovídající náhrady. Nemohu přece rozdávat a už vůbec ne, obrazně řečeno, vyměnit mercedes za trabanta. Navíc v době, kdy usilujeme o každého hráče, abychom splňovali regule ČSLH pro začlenění mezi kluby.

Společné tréninkové jednotky s hráči 7. třídy:

Hráčům osmé třídy rozhodně neprospělo, že všechny čtyři tréninkové jednotky za týden absolvovali společně se sedmáky. Jejich hokejové dovednosti jsou na velmi slabé úrovni a rozhodně nejsou tím pravým sparingpartnerem pro hráče osmé třídy. Co stačilo osmákům na tréninku při cvičení se sedmáky, rozhodně nestačilo v utkání s hráči stejné kategorie i u slabších týmů.

Absence brankářských tréninků:

Za celou sezónu 2011/2012 neproběhl ani jeden specializovaný brankářský trénink, stejně tak trenér brankářů nebyl ani na jednom tréninku 7. a 8. třídy. Nelze se proto divit brankářům reprezentujících se stylem „CHYŤ JAK UMÍŠ“, že procentuální úspěšnost v utkáních se pohybovala těsně nad hranicí 80 %.

Konečná tabulka Ligy starších žáků (1998) sk. E

1. HC Slezan Opava		28 – 2 –  2	295: 77        58 bodů
2. HC Černí Vlci		27 – 2 –  3	276: 69        56 bodů
3. HC Oceláři Třinec		25 – 0 –  7	247: 94        50 bodů
4. HC Vítkovice Steel		21 – 0 – 11	190:105        42 bodů
5. SK Karviná			 9 – 2 – 21	 99:173        20 bodů
6. HC AZ Havířov		 9 – 2 – 21	135:232        20 bodů
7. HC RT TORAX Poruba	         9 – 0 – 23	 93:235        18 bodů
8. HC Frýdek-Místek		 7 – 1 – 24	104:304        15 bodů
9. HC Nový Jičín		 4 – 1 – 27	 73:223         9 bodů

Statistiky hráčů 8. třídy

V brance dostal nejvíce příležitostí Kamil Gál, jehož procentuální úspěšnost zákroků byla na čísle 82,19. Matěj Remiáš odváděl téměř shodné výkony, o čemž svědčí i velice podobné číslo úspěšnosti – 82,17. Třikrát se v brance představila i Klára Peslarová, jejíž úspěšnost byla podstatně vyšší, konkrétně 86,48.

Nejproduktivnějším obráncem týmu byl Marcel Pažický (2+4), do střelecké listiny se zapsal i Jiří Skokan (1+3) a bodovat dokázali také Karel Bernovský (0+4), Jan Herejk (0+2) a Přemysl Bijota (0+1), který byl zároveň i nejtrestanějším hráčem v týmu Petra Trojana, společně s Janem Bernátem.

Nejproduktivnějším útočníkem a zároveň i nejlepším střelcem týmu se stal Michael Dang (24+12). Pomyslné druhé místo patřilo Davidu Malátovi (18+13) a třetí Radimu Tomanovi (12+11). Na dvojciferné mety se dostali ještě Jan Bernát (9+7), Martin Prokeš (8+6) a Ondřej Veselý (8+4), jenž jako jediný z celého týmu odehrál všech 32 zápasů. Z hráčů ročníku 1999 byl u tří branek Arnošt Plachý (0+3).

Realizační tým hráčů 8. třídy

Hlavní trenér: Mgr. Petr Trojan.
Asistent trenéra: Petr Rambousek.
Vedoucí družstva: Mgr. Milan Veselý