Oslavíme to samozřejmě bez alkoholu, směje se Tomáš Jáchym

René Chyla, Adam Bagar, 21.03.2017
Na gól čekal více než měsíc, i přesto až do sobotního zápasu na ledě Šumperka vedl kanadské bodování playoff. Tomáš Jáchym ale udeřil už ve třetí minutě, aby si poté zapsal nahrávky na další dva porubské góly a výrazně tak nasměroval Porubu k historickému postupu do finále. „Konečně jsme taky vedli, protože kdybychom museli znovu dohánět, tak bychom to měli ve zbytku zápasu na tři pětky mnohem těžší,“ ví českobudějovický odchovanec.

STATISTIKY & FAKTA: TOMÁŠ JÁCHYM #18
Věk: 20 let, narozen 24. června 1996 Výška: 193 cm Váha: 80 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Motor České Budějovice Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2012-2017) Úspěchy: Liga mistrů CHL (2016), nejlepší nahrávač ELSD (2014), 3. místo ELJ (2015, 2016)

Porubští hokejisté museli už ve druhé minutě přibrzdit, jelikož je poslal do čtyř faul Marka Slavíka. Jinak fantasticky sehrané přesilovky šumperského výběru ale rázně uťala právě první početní výhoda, jelikož i v oslabení se RT TORAX dokázal prosadit. „Byla to hodně důležitá branka, já jsem navíc takový sváteční střelec, takže jsem rád, že se mi to konečně po dlouhé době povedlo, navíc když to bylo v oslabení,“ připomíná si svůj více než měsíční půst, jelikož dvacetiletý mladík se prosadil naposledy na opavském ledě v polovině února. „Konečně jsme taky vedli, protože kdybychom museli znovu dohánět, tak bychom to měli ve zbytku zápasu na tři pětky mnohem těžší,“Tomáš Jáchym.

Ten tak k osmi asistencím v playoff přidal svůj první gól, na nějž do zbytku duelu navázal ještě dvěma nahrávkami. „Zachy puk sebral v našem pásmu, měli tam pak díru, takže to výborně podržel a zavezl k nim do třetiny. Viděl jsem, že se to tam trochu otevřelo a že na něj šli dva hráči, takže jsem zkusil projet, kde mi to parádně nahrál a já pak už jen zkusil kličku na osu hřiště, odkud jsem vystřelil. Ani jsem nějak více nemířil, ale jsem rád, že jsem konečně dal taky gól,“ těší útočníka, který si v této sezoně zapsal start také v hokejové Lize mistrů CHL. Šumperk sice na jeho branku po dvou minutách rychle odpověděl, pak ale oba brankáři zavřeli své klece a snajpři obou celků si tak nejedenkrát vylámali zuby právě na strážcích obou svatyních.

PORUBA PROLOMILA DLOUHOLETÉ PROKLETÍ, DRAKY SRAZILA 4:1 A JE VE FINÁLE! »

Vše rozsekl až gól Martina Piechy z poloviny zápasu, u něhož taktéž nemohla chybět Jáchymova asistence. „Rozhodující byl asi právě ten druhý gól, kdy jsme nehráli žádného zaďoura, sbírali puky a nedali jim prakticky žádný prostor. Jim pak docházely síly, drželi jsme se na puku, a hlavně jsme důležité momenty zápasu ustáli. Klíčové také bylo, že jsme jim nedovolili tolik přesilovek, protože více než polovinu gólů jsme dostali právě v nich,“ hledá hlavní příčiny nalezení tolik potřebného klíče, který po závěrečné siréně otevřel na pátý pokus brány do tolik vytouženého druholigového finále.

„Pocity jsou fantastické. Určitě to trochu oslavíme, samozřejmě bez alkoholu, ale my se co nejdříve musíme začít soustředit na finále,“ směje se Tomáš Jáchym, který se svým týmem nastoupí k prvnímu zápasu finálové série již tento čtvrtek na vsetínském Lapači. Poruba oslavila postup po výhře 4:1, utkání bylo specifické hlavně tím, že Sršňovi svěřenci poprvé v letošním semifinále nedovolili Drakům ani jednou ujmout se vedení. „Hráli jsme zodpovědně zezadu a nedostali více než jeden gól. Protože když jich dostanete více, musíte dotahovat a to vždy stojí mnoho sil. Důležité je opravdu hrát zodpovědně zezadu a čekat na šance, protože pokaždé ty přijdou,“ ví porubský forvard.

Tomáš Jáchym pálí a ve třetí minutě posílá Porubu do vedení 1:0!

Domácímu výběru pomohl i vyhrocenější závěr, kdy Šumperk více než dvě minuty před koncem musel až do sirény bránit ve třech. „Samozřejmě nám pomohlo i to, že jsme hráli proti třem, ale alespoň jsme se nenechali vyprovokovat a hráli hlavou, což jsme třeba v Šumperku nezvládli, alespoň já osobně ne. To, co tam ale někteří předvedli, to už bych nerad komentoval, je to naštěstí za námi a teď už se soustředíme na Vsetín,“ pokračuje. Semifinálová série se tak po pěti letech nezapíše do kroniky těch černých, kdy Poruba vždy musela skousnout hořkost vyřazení a svému sokovi se tak sklonit.

Blízko tomu ale nebylo ani tentokrát, protože RT TORAX ztratil v sérii vedení dva nula na zápasy a vše rozhodl až poslední možný duel. „Bylo to velmi těžké, měli jsme určitou psychickou pohodu, ale jak srovnali, tak nám nezbývalo nic jiného, než to hodit za hlavu a soustředit se na jeden zápas, protože postupuje se až se třemi výhrami,“ dodává Tomáš Jáchym. Řežba se Vsetínem začíná již tento čtvrtek na slavném Lapači, kde se domácí budou moci opřít o plný stánek namlsaných fanoušků. „Těším se opravdu hodně, tam jsem hrál naposledy asi v šesté třídě. Bude to konečně pořádný hokej a hlavně fantastická atmosféra. Doufáme, že tam vyhrajeme,“ hlásí na závěr.

Radost českobudějovického odchovance po první brance v playoff.