Opora Foltán: Jsem překvapený, jak je první liga vyrovnaná

Pavlína Vítková, 25.09.2019
Poruba ovládla i sedmý prvoligový duel a zůstává na prvním místě tabulky. Tentokrát na domácím ledě přehrála Benátky nad Jizerou, a to poměrem 5:1. Na výsledku se svým výkonem výrazně podílel i dvaadvacetiletý slovenský gólman Frederik Foltán, který do Ostravy přišel před začátkem letošní sezony. Proti Benátkám předvedl hned 29 zákroků a jeho úspěšnost tak byla 96,67%. „Gól neměl padnout, nebyla to těžká střela,“ hodnotí skromně opora porubského A-týmu.

Jak byste zhodnotil utkání proti Benátkám nad Jizerou?
„Věděli jsme, proti komu budeme hrát – Benátky jsou velmi nepříjemný soupeř. Hrají totiž stejný styl jako Liberec. Proto jsme se na to poctivě připravili. V první třetině jim velmi dobře chytal gólman, výhra se nerodila lehce. Nakonec se to ale přelomilo na naši stranu. Sice jsme opět měli několik zbytečných vyloučení, což nás velmi trápí celou sezonu, i tak jsme se s tím ale popasovali.“

Ve druhé třetině se Benátky začaly dostávat do hry a vstřelily branku. Jak jste to vnímal?
„Ten gól rozhodně neměl padnout, nebyla to žádná těžká střela. Potom mi to ale vycházelo, podržel jsem hráče. A kvůli tomu jsem sem přišel. Spoluhráči hráli perfektně, pomohli mi v oslabení… A díky tomu jsme to dokázali a vyhráli!“

Sedm zápasů a sedm výher. Čekal jste takovýto úvod sezony?
„Nedával jsem si žádné cíle. Spíše chci, abychom šli od zápasu k zápasu. Teď nás čeká Slavia a potom přijdou velmi těžcí soupeři, na které se musíme připravit. Program je opravdu náročný. Proto si musíme dávat pozor na vyloučení.“

Poruba do teď hrála spíše proti týmům z druhé poloviny ligové tabulky. Jak se dá podle vás připravit na silnější soupeře?
„Osobně jsem velmi překvapený, jak je první česká liga vyrovnaná. Nemyslím si, že bychom měli nějakého vysloveně slabého soupeře. Bude se rozhodovat v detailech, bude to o maličkostech. Budeme muset využívat přesilovky a hrát poctivě.“

Můžete srovnat slovenskou extraligu a českou první ligu?
„Podle mě se to vůbec nedá srovnat. Hraje se naprosto odlišný styl hokeje. Vážně bych to neporovnával. Jsem rád, že jsem teď tady a že jsem mohl chytat i v slovenské extralize. Jsou to pro mě cenné zkušenosti.“

Otázka na závěr, jak se vám líbí v Ostravě?
„Velmi se mi tady líbí. Jsem opravdu rád, že máme zrovna takového trenéra, jakého máme, a že je zde super parta. Díky tomu se mi hraje úplně jinak! Jsou tu dobré podmínky, mám i pěkný byt. Prostě je to v Ostravě pěkné. Našel jsem i místa, kde rád jím... Nepřijde mi, že by to bylo černé město.“