Ohlédnutí za přípravou – kdo zářil a kdo naopak zůstal za očekáváním?

René Chyla, 07.09.2016
Porubští hokejisté mají za sebou měsíc přípravných zápasů, kterých sehráli vůbec nejvíce v historii a také nejvíce ze všech hokejových klubů v Tuzemsku. Po dvanácti střetnutích, z nichž drtivá většina byla sehrána na hlavní ledové ploše RT TORAX ARENY, si svěřenci Tomáše Sršně připsali hned deset vítězství. Farma extraligových Vítkovic padla pouze dvakrát. Zatímco s účastníkem nejvyšší hokejové soutěže by byla výhra opravdovou senzací, porážka s rivalem z nedaleké Opavy se nečekala. Překvapivá byla o to více, když Poruba následně přehrála favorizovaný Krakov nebo polskou seniorskou reprezentaci.

Příprava na sezonu 2016/2017, v níž má RT TORAX bojovat o postup do WSM ligy, zapsala do historie hned několik milníků. Ten první přišel hned u příležitosti prvního turnajového zápasu „O pohár RT TORAX“, kdy obměněný kádr převálcoval polskou dvacítku 16:0. Nejvyšší výhru v novodobé historii vystřídala o tři týdny později prohra 3:9 s Vítkovicemi. Takovou prohru na domácím ledě pamatují fanoušci porubského hokeje také z první barážové sezony, kdy RT TORAX padl v mistrovském utkání stejným výsledkem s Opavou. Jakub Čech sice vydržel proti profesionálům z extraligy ve své svatyni celých 60 minut, nicméně nebýt jeho, skóre na straně favorizovaného celku bylo mnohem výraznější. I proto se brankář, jehož kořeny se upínají k Olomouci, nachází mezi porubskými gólmany až na čtvrtém místě s úspěšností něco málo přes 90 procent.

V kádru Ostravanů se během přípravy protočilo hned 42 hokejistů, což je také nejvyšší počet v historii. Z nich nejvíce vyčnívali hráči širšího kádru Vítkovic, kteří se stále perou o možnost zahrát si nejvyšší soutěž v modrobílých barvách. Řeč je samozřejmě o Dominiku Kafkovi, Tomáši Jáchymovi nebo Dominiku Rudlovi. Velká očekávání na druhou stranu nenaplnil sparťanský odchovanec Dominik Bílek, který v současné době již bojuje o místo v základní sestavě největšího konkurenta na postup – Vsetína. Škrty na soupisce ale začaly již mnohem dříve, k údivu hned po úvodním zápase, kdy se z kabiny musela poroučet hned šestice hráčů.

Adam Řehák bude v následující sezoně působit v Anglii, Marek Pěnčík v Kopřivnici a Robin Gola s Vojtěchem Černínem v Bohumíně. Mladší bratr Robina Patrik sice v Porubě zůstává, nýbrž jen v juniorském kádru, kde by měl být podle očekávání hlavním tahounem Bahníkova výběru. Mikuláš Rimmel s Jakubem Szajterem si musí hledat nové angažmá a v týmu již dále nepokračuje ani porubský odchovanec Tomáš Gřeš, který bude oblékat dres havířovského AZ. V kádru širšího porubského výběru naopak figurují Jakub Baca, Adam Kropka, Martin Blahuta, Marek Smrčka a k překvapení všech také Jakub Gelnar.

Nejproduktivnější útočník:Dominik Kafka – 13 bodů (5+8)
Nejproduktivnější obránce:Patrik Flašar – 8 bodů (3+5)
Nejlepší střelec:Jan Hudeček – 8 branek
Nejlepší nahrávač:Dominik Kafka – 8 asistencí