Odstartoval Rostislav Olesz na porubském ledě i druhou sportovní kariéru?

Gabriela Juříková, 14.09.2020
Hokejové zápasy před sezónou nemusí být přípravné jen pro hokejisty, ale také pro začínající rozhodčí. Z větší části to bývají kluci věku juniorů, kteří jsou tzv. z davu. Poslední přípravné utkání dorostenců Poruby a Třince ale přišel soudcovat ještě pořád aktivní extraligový hráč, který právě na porubském ledě s hokejovou kariérou začínal. ROSTISLAV OLESZ po zápase s ochotou odpovídal na zvídavé dotazy.

Rodák z Bílovce a odchovanec Poruby, za kterou si v loňské letní přípravě zahrál pár zápasů, než podepsal smlouvu v Olomouci, se na ledě RT TORAX ARENY objevil v netradiční roli. Pod dohledem zkušenějšího rozhodčího Martina Rapáka si odbyl premiéru s píšťalkou. „Před asi dvěma měsíci jsme seděli s kamarády, kde proběhla debata na téma rozhodčích. Mému spoluhráči a kamarádovi bylo nabídnuto udělat si seminář, ale odmítl to. Já jsem se ale toho chytil. Oslovilo mě to a šel do toho,“ prozradil odhodlaně brzy pětatřicetiletý centr.

Než si Rostislav Olesz oblékl dres s pruhy, musel absolvovat semináře a samozřejmě zkoušky. Skloubit čas tréninků, přípravných zápasů asi nebylo jednoduché? „Termínově vše vyšlo parádně! Nekolidovalo to s mou přípravou na ligu a vlastně v minulém týdnu (první zářijový týden – pozn. red.) proběhly zkoušky. A teď, poslední volný víkend před startem extraligy, se naskytla možnost zapískat si utkání doma. Takže pohoda,“ říká s úsměvem hráč s devíti sezónami v NHL a AHL a ke zkouškám dodává: „Hodně je tam z hokeje, a když si to představíte na ledě, jsou zkoušky jednoduché.“

Hokejku ale rozhodně ještě neodkládá! „Hráčská kariéra je pro mě pořád priorita. Role rozhodčího je zatím jen doplněk. Chci poznat, co to obnáší a zkusit si hokej i z té druhé strany. Musím říct, že je to nesmírně těžké.“
Což si vyzkoušel v sobotu 12. září při přípravném utkání dorostenců Poruby a Třince. Utkání mělo náboj a více méně bylo vyrovnané. Oceláři měli v koncovce více přesnosti a vyhráli 3:1. Pohledem rozhodčího novice… „Zápas byl hodně těžký. Kluci (rozhodčí – pozn. red.) mi pomohli. Udělal jsem hodně chyb... Pohyb na ledě je jiný a navíc se musíte soustředit a hlídat úplně jiné věci než jako hráč. Opravdu to nebylo jednoduché. Ale bylo to přípravné utkání, měl jsem vedle sebe zkušené kluky, co pomůžou, tak to bylo jednodušší,“ uzavřel povídání na distanc držitel bronzu z olympiády v Turíně.