Někteří už mě posílají do NHL, směje se kat Jestřábů Tomáš Gřeš

Soňa Molatová, Adam Bagar, 16.09.2019
Poruba zvládla zápas s Prostějovem na výbornou. Během úvodních minut sice síly na ledě působily vyrovnaně, nakonec si ale Jestřábi domů odváželi devítigólovou porážku. Čtyři branky jim nadělil porubský odchovanec Tomáš Gřeš, kterému po hattricku jeden z diváků hodil na led čepici. „Bude z ní teď týmová čepice,“ hlásí mladý útočník.

První minuty zápasu nabídly velice svižnou hru na obou stranách a zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by utkání mohlo skončit s tak markantním rozdílem. Základ pro šestibrankový rozdíl postavil porubský útočník Tomáš Gřeš, který gólově otevřel a také uzavřel pondělní utkání. „Výsledek je určitě super. Podali jsme týmový výkon a hráli jsme přesně to, co po nás trenéři chtěli,“ hodnotí spokojeně šikovný střelec. Přesto si je vědom chvíle, kdy Poruba nabídla svému soupeři šanci vrátit se do hry: „Ve druhé třetině jsme to trošičku pustili, ale při poslední dvacetiminutovce jsme to už zase měli ve svých rukou. Jsme za takový výsledek rádi a budeme se dál snažit.“

Prostějov patří k týmům, které umí být nevyzpytatelné a dokáží svého soupeře pořádně potrápit. Důkazem toho byl také předešlý zápas Jestřábů, při kterém oloupili o body Chomutov, jenž hrál ještě loni extraligu. „Prostějov odjakživa patřil k lepším týmům. Stále posilují. Ale řekli jsme si, co na ně máme hrát. Dostali jsme noty, koho si máme hlídat, jakým způsobem máme fungovat v přesilovkách a podobně. Stálo při nás i štěstí, za což jsme rádi,“ přiznává Gřeš.

Byl to právě on, kdo vsítil první gól utkání a po vyrovnávací brance Prostějova pak vrátil Porubě vedení. „Na hattrick jsem po tom gólu vůbec nemyslel. Snažil jsem se maximálně o to, abychom jako tým získali tři body. Musíme je sbírat hned ze startu, po dvou kolech se pak týmy dělí na horší a lepší skupinu.“

„Čepice? Stalo se mi něco podobného poprvé!“

Ačkoliv na vlastní třígólový úspěch porubský odchovanec nemyslel, už ve druhé třetině byl hattricku velice blízko. Jeho střela se odrazila od brusle obránce, odkud puk proletěl těsně kolem tyče. „Bohužel, gól nepřišel ve druhé třetině, tak přišel ve třetí,“ směje se ostravský kanonýr, kterému jeden z diváku hodil po hattricku na led čepici. „Vůbec jsem to nečekal. Stalo se mi něco podobného poprvé, moc si toho vážím. Bude teď z ní týmová čepice,“ hlásí Gřeš a jedním dechem dodává: „Děkuji fanouškům, bylo to super!“

Jak vlastně vypadají Gřešovy soukromé statistiky? Kolik hattricků už si 23 letý útočník připsal v mužském dospělém hokeji? „Tohle je druhý, ten první přišel loni v Havířově proti Frýdku. Ale toto jsou mé první čtyři góly, takže tohle bylo samozřejmě lepší,“ usmívá se potěšeně porubský hráč, kterého nejspíš nemine příspěvek do týmové pokladničky. Kolik přesně bude muset přihodit zatím ale neví. „Ještě se pobavíme asi o tom, co dlužím a nedlužím. Tři góly jsou vypsané, ale čtyři góly... snad se na to zapomene,“ doufá.

„Když se mi ozvali z Poruby, neváhal jsem...“

Jak sám Gřeš vidí formu svého týmu? „Máme v Porubě výborné čtyři pětky a také pátou, je tady přetlak. Všichni se snaží, aby se dostali do čtyř lajn. Když se někdo zraní, tak je hned na náhradu stejně kvalitní hráč. Také obrana funguje, gólmani nás drží. Myslím si, že se tady poskládal dobrý tým a doufám, že předvedeme maximum,“ pokyvuje spokojeně. Útok na přední příčky bere v případě Poruby jako jasnou věc: „Myslím, že se od nás nic jiného nečeká. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom tam hrát nechtěli. Dali jsme si cíl, že tam prostě budeme,“ přiznává pondělní kat Jestřábů.

Poruba tak, stejně jako v loňském roce, předvedla skvělý vstup do sezóny. „Doufám, že v tom budeme pokračovat,“ souhlasí Gřeš, který se do svého mateřského klubu vrátil po pěti sezónách. „Ozvali se mi z Poruby po povedené sezoně v Havířově. Neváhal jsem. Je to můj mateřský klub, mám na něj dobré vzpomínky a jsou tady skvělí fanoušci. Řekl jsem, že se do Poruby rád vrátím a pomůžu klukům. Podíval jsem se na tým a myslím, že má potenciál a může s ním udělat výborný výsledek.“

Současné angažmá se mu s tím předešlým prozatím hodnotí velice těžce. „Zatím jsem za áčko Poruby odehrál tři zápasy, V Havířově čtyři sezony. Proto zatím nemůžu moc hodnotit. Je tady ale výborný přístup jak trenérů, tak vedení k hráčům. Máme skvělé podmínky v kabině, všechno je paráda,“ libuje si. Jedním dechem ale dodává, že ani v předešlém klubu nebyl nespokojený. „Nemůžu říct nic zlého proti Havířovu, bylo to tam taky krásné. Teď jsem ale tady a budu se snažit předvádět maximum, abych zde zůstal co nejdéle.“

„Na formu nechci myslet...“

Loni si díky své šikovnosti a přesné mušce vystřílel čtyřicet tři bodů. Letos jich má na svém kontě po třech kolech už šest. Jak on sám vidí svou formu? „Já se na tohle snažím moc nedívat, protože když si to hráč vezme do hlavy, tak jde hned forma dolů. Jsem za body moc rád, doufám, že se bude dařit dál. Nejen mi, ale hlavně celému týmu,“ přeje si. Jak ostatně tým reagoval na Gřešovu pondělní smršť gólů? „Samozřejmě mi gratulovali, někteří mě už posílali do NHL, to jsou takové ty týmové srandičky,“ odhaluje zákulisní legrácky.

Parta v kabině si tak evidentně skvěle rozumí. „Sedli jsme si. Ale taky je důležité, že se vyhrává, od toho se vždy celá nálada odvíjí. Proto je také důležité dále vyhrávat,“ uzavírá hvězda pondělního utkání