Nejtěžší byl zápas v Rožnově, kraj je o něčem jiném, hlásí po náročném víkendu Jiří Brodek

René Chyla, 20.11.2017
Tři zápasy ve třech dnech, několik hodin na cestách a 500 kilometrů v zádech. Prodloužený víkend prožil teprve sedmnáctiletý Jiří Brodek zejména na autě, autobuse nebo na zimních stadionech. Nejprve v pátek odjel se starším dorostem do Šumperku, o den později naskočil za B-mužstvo v Rožnově pod Radhoštěm, aby stihl v neděli dopolední utkání dorostu ve Frýdku-Místku. „Bylo to velmi náročné a fyzicky namáhavé. Nejtěžší byla asi sobota v Rožnově, protože tak rychle se přeorientovat na mužský hokej a poté zase zpět je opravdu obtížné,“ hlásí lídr kanadského bodování ve starším dorostu.

B-TÝM DOBYL PO OBRATU SNŮ ROŽNOV. KOREC PROLOMIL PROKLETÍ, SKÓROVAL I DOROSTENEC BRODEK »

Sedmnáctiletý odchovanec vsetínského hokeje, který před více než rokem zakotvil v Porubě, už druhou sezonu bojuje po pádu staršího dorostu z nejvyšší soutěže o jeho návrat mezi elitu. Loni nakoukl do juniorky, kdy na konci března nastoupil v polských Katovicích ve finále dlouhodobého turnaje Silesia Bisset Cup proti Havířovu, letos pak poprvé okusil také seniorský hokej. Zápas v Rožnově pod Radhoštěm byl již jeho třetím startem za B-mužstvo, poprvé však mohl mezi muži slavit vítězství. „Zápas to byl nesmírně těžký. O tom svědčila už první třetina, když jsme prohrávali 0:3,“ připomíná nepovedenou úvodní dvacetiminutovku, po které se zdálo, že domácí i podruhé v sezoně oberou Ostravany o body.

Opak byl ale pravdou, bouřka v kabině vlila porubským borcům do žil živou krev, po které nebyli Porubští k zastavení. „Po první třetině nám v šatně trenér jasně řekl, že musíme zápas otočit a vyhrát. Naštěstí se to podařilo a myslím si, že kluci ukázali, že v nich něco je, když zaberou a hrají naplno,“ kvituje. Rožnov pod Radhoštěm se přitom dlouhodobě krčí na dně tabulky, i přesto ale hostující výběr přehrával v první třetině ve všech směrech. „Rožnov nás zaskočil hlavně tím, že na nás vletěl, dostávali se lehce do přečíslení a také proměnili šance, které měli,“ přibližuje hlavní zbraň valašského celku. „Změnili jsme ale hru, vletěli na ně zase my, začali je přebruslovat, byli u všeho dřív, a tak jsme se dostávali i do šancí,“ říká o nastolené taktice, která nakonec přinesla kýžené ovoce.

Jiří Brodek v premiéře v krajské lize proti Orlové.

S B-mužstvem odcestoval teprve na první venkovní duel, úvodní dva starty si totiž připsal v porubské hale. „Když jsem se dozvěděl, že budu hrát, tak jsem byl opravdu rád. V prvním zápase za muže jsem byl velmi nervózní, nevěřil jsem si tolik v osobních soubojích. Lepší to už bylo v utkání proti Českému Těšínu, začal jsem si více věřit jak na puku, tak v soubojích. V sobotu už veškerá nervozita opadla, šel jsem do všech osobních soubojů na sto procent,“ přiznává prvotní zdravou nervozitu. Ve svém třetím zápase v krajském přeboru navíc slavil již druhou trefu do černého a nebyl ani daleko od dalších.

Jiří Brodek snižoval v Rožnově pod Radhoštěm z porubského pohledu na 3:4 a jeho branka byla také brankou klíčovou, jelikož domácí krátce před ním vstřelili svůj čtvrtý gól v zápase a po drtivém tlaku Poruby se mírně uklidnili. „Robin (Robin Gola, pozn. red.) nahodil puk do rohu, tam jel Kory (Jan Korec, pozn. red.), který mě parádně našel před bránou. Přede mnou byl ale ještě jeden hráč, tak jsem udělal kličku a bekhendem jsem poslal puk pod víko,“ líčí gól, po němž Porubští během sedmi minut zlomili utkání na svou stranu a nakonec zvítězili díky zvládnuté třetí dvacetiminutovce na rožnovském ledě poměrem 7:4.

Lídr kanadského bodování staršího dorostu Jiří Brodek.

Sedmnáctiletý mladík je však stále stabilním a základním pilířem mužstva staršího dorostu, za který naskočil v pátek v Šumperku, v neděli pak ve Frýdku-Místku. „Přeorientovat se mezi kategoriemi není úplně jednoduché, je to úplně jiný hokej hlavně v síle a rychlosti, hned vás někdo atakuje, což v dorostu není až tak běžné,“ nalézá zásadní rozdíly mezi Regionální ligou staršího dorostu a Krajskou ligou Moravskoslezského kraje. „Ty tři zápasy ve třech dnech byly velmi náročné a fyzicky namáhavé. Nejtěžší byl pro mě asi ten sobotní za muže, protože, jak už jsem říkal, je to úplně jiný hokej. Nejdál na cestování jsem měl Šumperk, pak Frýdek-Místek a nejblíže byl Rožnov, jelikož jsem jel rovnou z domů,“ vypráví vyčerpaně Jiří Brodek, jehož domovem je právě Valašsko. Únava se však na jeho výkonu příliš nepodepsala, o čemž svědčily i tři kanadské body na frýdecko-místeckém ledě.

Základní část Regionální ligy staršího dorostu spěje rychlým tempem do svého závěru, po němž bude následovat nadstavba, kde se počet zápasů zdvojnásobí a budou se potkávat čtyři nejlepší z porubské skupiny se čtyřmi nejlepšími ze skupiny jiné. „Já osobně se těším, že budeme hrát více zápasů s těžšími soupeři, jelikož mám rád fyzický hokej. Nejvíce se těším asi na Valašské Meziříčí, protože jsem za ně hrával a je to pro mě vždy emotivní,“ prozrazuje. Loni se mezi trojici nejlepších z republiky kvalifikoval opavský Slezan, jenž ale nakonec neuspěl. Letos dávají Ostravanům zase pořádně zabrat Draci, jež ztratili s Porubou pouze bod ze šesti. „Proti Šumperku se nám moc letos nedaří, vždycky jsme s nimi těsně prohráli, ale začíná se znovu od nuly. Myslím si, že hlavními konkurenty budou letos Šumperk s Opavou, ale nemůžeme podcenit ani Valmez. Opava je více silový tým, Šumperk zase nepříjemně bruslící,“ předpovídá hlavní aktéry, kteří budou ostravským borcům cestu za postupem co nejvíce znepříjemňovat.

STATISTIKY & FAKTA: JIŘÍ BRODEK #44
Věk: 17 let, narozen 10. října 2000 Výška: 181 cm Váha: 74 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: VHK ROBE Vsetín Další kluby: HK Nový Jičín, HC Bobři Valašské Meziříčí