Mezi kruhy mě zavál asi vítr a nové hokejky byly zřejmě zakleté, říká obránce Marek Slavík

Gabriela Juříková, 15.01.2019
První třetina nenapovídala takovému debaklu Trhačů, jenže mezi 27. a 28. minutou RT TORAX vsítil tři góly, změnil stav z 1:1 na 4:1 a de facto rozhodl o zisku tří bodů s konečným výsledkem 8:1. Dvougólovými střelci byli Petr Kanko, Ivan Ďurač a porubská stálice v obraně MAREK SLAVÍK, který se gólově radoval naposledy ve 28. kole v Přerově. Tehdy 26. listopadu slavil dokonce vítěznou trefu. Měsíc a půl na další góly čekal. Vybral si na jejich vstřelení snad nejlepší možnou dobu, kdy Poruba stíhá osmou příčku zaručující postup do play off.

Obránci musí ze svých strategických pozic střílet na bránu silou a tvrdě. Autorství gólů ale nesbírají tolik, jako útočníci. Ani se to od nich moc nečeká. Když se povede obránci být za zápas dvakrát autorem gólu, to pak musí být radost. Navíc, když se trefí po měsíci a půl. „Na body do statistik vůbec nehraji, ty jsou spíš bonus. Důležitější je, aby se dařilo týmu, aby se vyhrávalo a v našem případě, aby se podařilo vybojovat play off,“ konstatuje Marek Slavík, jehož dva góly byly součástí výhry 8:1. „Dostal jsem od pana kustoda nové hokejky, a že mám po zápase dva góly, tak to bude tím, že je asi nějak zaklel,“ zlehčuje skutečnost dvougólového autorství nejproduktivnější obránce porubské kabiny a jedním dechem dodává: „Opravdu na góly nehraji. Samozřejmě je fajn gól dát, zvedne se tím sebevědomí a líp se hraje, ale důležité je získat ze zápasu body.“

Gól na 5:1 vznikl sjetím si ke kruhům, což u obránce, a hlavně Marka Slavíka, není obvyklé. „To mě tam asi zavál vítr, ale teď vážně, viděl jsem, že je tam prostor, kde jsem čekal i nahrávku, která opravdu přišla. Pak už stačilo jen vystřelit. Bylo fajn, že to gólmanovi propadlo.“ O dvacet minut později v 56. minutě vznikla podobná situace, jen z levé strany, což je pro praváka ideální střelecká pozice. „Druhý gól byl hodně podobný, taky jsem si sjel na kruhy, kde mi puk posunul Jan Káňa z rohu a opět to propadlo.“ Druhý gól Marka byl posledním v utkání, kde Trhačům před debaklem nepomohla ani výměna gólmanů.

Trenér Holaň je u týmu půl měsíce a změny jsou již patrné. To vidí každý fanoušek porubského hokeje ve výsledcích. „Samozřejmě, že změny nastaly a myslím, že to jde k lepšímu. Každý trenér má své postupy a pan Holaň má mnoho zkušeností z extraligy a zahraničích soutěží, které nám může předat,“ glosuje Slavík, který je v Porubě již sedmou sezónu a nezapomíná připomenout i jednoho z asistentů trenéra Marka Pavlačku, další porubskou stálici.
Sedm sezón v jednom týmu, vlastně neopustit rodnou hroudu, to se v hokejovém životě povede málokterému hráči. „Jsem Ostravák, mám to tu rád a nedovedu si představit, že bych hrál někde jinde,“ říká spokojeně hokejista, který nepoznal jiný klub než ostravský. „Jsem patriot a teď už bych ani nechtěl nikam jinam jít. Můžu zde skloubit práci s tréninky a věřím, že svou hráčskou kariéru dokončím v Porubě.“ Marek Slavík se se dvěma góly v utkání s Kadaní posunul na pozici lídra obránců a i když nehraje na osobní statistiky, má na kontě po 35 zápasech 4 góly a 10 asistencí.