Letní seriál: Hokejové osobnosti z Poruby, díl III.

Gabriela Juříková, 06.06.2016
Urostlý zadák se již v šestnácti letech stal stálým členem juniorských týmů Poruby a následně i Vítkovic, kde se o tři roky později, věkově junior, stal nedílnou součástí áčka. V NHL celých deset let odehrál v drese St. Louise Blues. V Torontu se mu moc nedařilo a tak po sezóně a půl změnil působiště a nyní asi prožívá nejlepší část své hokejové kariéry, když v drese San Jose Sharks hraje finále o Stanley Cup.

ROMAN POLÁK

Obránce narozen 28. dubna 1986 v Ostravě

Na začátku třetího tisíciletí se v Porubě po ledě proháněl neuvěřitelně talentovaný hráč. V šestnácti letech na tom byl výkonnostně tak, že hrál nejen za dorost, ale více utkání si do statistik připsal za juniorský tým Poruby. V drese Poruby působil do svých sedmnácti let, tedy do sezóny 2002/2003 a následující sezóně, nadějný obránce, oblékl dres extraligových Vítkovic a poprvé se dostal i do reprezentačního výběru.

Draftován byl porubský odchovanec roku 2004 v šestém kole jako 180. hráč a získaly jej modré kabáty St. Louise Blues. Na americkém kontinentě rovnou zůstal a v juniorském týmu Kootenay Ice odehrál 65 zápasů. V létě roku 2005 se za moře nevrátil a zůstal v Ostravě. Za vítkovickou juniorku odehrál jediné utkání, protože ve 37 zápasech byl neodmyslitelnou součástí hlavního vítkovického týmu.

V roce 2006 se už za moře vrátil a trpělivě čekal na příležitost v top soutěži světa. V AHL odehrál za tým Peoria Rivermen 53 zápasů a dres St. Louise Blues oblékl 19 krát. Podobně pendloval i v dalším ročníku, kdy se z celkem 40 zápasů do NHL podíval jen 6 krát. Od sezóny 2008/2009 se už ostřílený bek stal stálým členem kádru modrých kabátů, kde setrval s mini přestávkou do sezóny 2013/2014. Zmiňovaná přestávka byla na začátku sezóny 2012/13, kdy vyjednával o novém kontraktu a než opět podepsal smlouvu se St. Louise Blues, vyztužil zadní řady vítkovického týmu a ve 22 zápasech vstřelil dvě branky a na šesti se asistenčně podílel.

Desetileté angažmá v jednom týmu NHL ukončil sezónou 2013/14 a následující ročník trávil v Kanadě, kde oblékal barvy Toronto Maple Leafs. Letošní sezónu odehrál v Torontu sice 55 zápasů, ale toužil po změně, kterou si doslova vymodlil. A 24 zápasů základní části už odehrál za San Jose Sharks. S týmem Žraloků se v osmnácti zápasech play-off dostal až do finále Stanley Cupu proti Pittsburgh Penguins.
Roman Polák je tvrdým a nepříjemným bekem, ale jako každému zadákovi se stane, že se připlete puku do cesty a dá si tzv. vlastňáka. A to se Polákovi ve finále stalo už dvakrát. Nicméně, dokážete si představit, že by, čerstvý třicátník Roman Polák, do Ostravy přivezl slavný pohár?!

A ještě reprezentační kariéra porubského odchovance! Začala se psát v sezóně 2003/04, kdy s lvíčkem na prsou odehrál celkem 9 zápasů, z toho 7 na MS do osmnácti let a na krk si pověsil bronzovou medaili. Další rok to bylo již ve výběru do dvaceti let a do statistik si Roman Polák zapsal 7 startů a získal další bronz na MS U20. V sezóně, kterou trávil v Ostravě (2005/2006), odehrál za reprezentační dvacítku celkem 13 zápasů a na Mistrovství světa do dvaceti let sehrál 6 utkání.

Za muže v národních barvách nastoupil celkem k 16 zápasům na dvou mistrovstvích, olympiádě a Euro Hockey Tour. Letos je v nominaci na Světový pohár.