Kluci mi dost pomohli, chválí obranu debutant Jan Zavadil. S Patrikem se pošťuchoval

René Chyla, 01.03.2018
Porubští hokejisté své poslední vystoupení v základní části druhé ligy nezvládli. V zápase, kdy o lepší postavení v tabulce šlo pouze jejich soupeři z Kopřivnice, prohráli Flašarovi svěřenci 1:5 a poprvé v novodobé historii nedokázali s předposledním týmem bodovat, bodová šňůra s Kopřivnicí se tak zastavila na čísle 16. „Chtěl jsem, ať si všichni zahrají, ale pojali to jako výlet a ve čtvrtek to pocítí na tréninku,“ láteřil po zápase s Tatrou hlavní lodivod porubské střídačky Aleš Flašar, který neskrýval rozčarování a rozhořčení zároveň. Prohra Porubě první místo v tabulce neukradla, v utkání se však psaly poněkud jiné příběhy. Příběhy, které se týkají dvou spoluhráčů z krajského přeboru, avšak ve druhé lize už nesmiřitelných soupeřů na život a na smrt.

PORUBA VYBOUCHLA V KOPŘIVNICI, LÍDRA DVĚMA GÓLY SESTŘELIL PATRIK GOLA. V BRÁNĚ DEBUTOVAL ZAVADIL »

Hynek Kůdela drží status zraněného, a tak poslední zápasy patří branka A-mužstva Andreasi Kubáňovi. Ani tohle už ale neplatí, porubský odchovanec se totiž při zásahu u páté branky domácího výběru zranil také, a tak přišla chvíle pro gólmana, který byl ještě před pár týdny oporou rezervního mančaftu v krajské lize a bojoval s B-týmem o postup do semifinále. Jan Zavadil prožil debut ve druhé lize ve 49. kole druhé ligy na ledě předposlední Kopřivnice, do brány jej trenéři poslali v polovině utkání za stavu 1:5. „Myslím, že jsme byli o něco lepší, ale chybělo nám také trochu štěstí. Bohužel se nám už nepodařilo s výsledkem něco udělat,“ hlásí debutant, který svůj start v utkání vůbec nečekal.

Zlomový byl čas 29:15, kdy dorážel Ondřej Sluštík, přidal pátý gól domácích a současně se v brance zranila porubská jednička. „Popravdě jsem ani nervózní nebyl, na tento okamžik jsem se v podstatě těšil celou dobu. Nemyslel jsem na nic jiného, než se uvést v tom nejlepším světle a nejlépe zachytat,“ prozrazuje Jan Zavadil. „Určitě to není nic příjemného jít v takovém stavu do branky, navíc když prohráváte 1:5. Jediné, co jsem si ale říkal, bylo, abych nic nepustil. Věřil jsem, že s tím ještě něco uděláme,“ pokračuje.

Jan Zavadil zasahuje za áčko proti kopřivnickému Jakubu Machovi.

Zachytat, a pokud možno co nejlépe. To byla jediná myšlenka porubského gólmana, který si první start ve druhé lize užíval a který se prezentoval tak, jak ani možná on sám nečekal. Ve zbytku zápasu lapil všech čtrnáct kopřivnických pokusů, bohužel na jeho výkon ale nenavázal nikdo z útočníků či obránců, a stav tak zůstal nezměněn. Poruba prohrála v Kopřivnici 1:5. „Kluci mě výborně podrželi. Škoda, že se jim nepovedlo dát gól a trochu zápas zdramatizovat,“ mrzí jej. Největší šanci měl zřejmě Adam Červenka, který jako jediný dokázal porubské obraně upláchnout. „Tu situaci si pamatuji, čekal jsem, že na mě půjde sám a co udělá, tak jsem si to pohlídal,“ těší jej zase na druhou stranu.

Jana Zavadila nerozhodil ani aktuální nepříznivý stav, ani klimatické podmínky na kopřivnickém zimáku, kde bylo několik stupňů pod nulou, do brány šel tedy jako kostka ledu. „Pravda, kosa tam byla neskutečná. Byl jsem zmrzlý na kost, ale během druhé třetiny jsem měl pár zákroků, takže pak už to tak hrozné nebylo, rozhýbal jsem se, zbytek zápasu si užil a na nic jiného už nemyslel,“ doplňuje. Stav 5:1 navíc znamenal, že velký příběh měl rozepsán další z (ex)porubských hráčů – Patrik Gola. Ten vstřelil v kopřivnickém dresu Porubě ve své kariéře první dva góly, které stačil vměstnat do desíti minut. Oba hráči spolu ale ještě v loňské sezoně bojovali o titul v již zrušené Lize juniorů, letos si spolu zahráli za porubské béčko. „Nějaké pošťuchování bylo před třetí třetinou. Patrik provokoval něco ve smyslu „Zava, jdu si pro tebe a pro hattrick“. Měl to ale marné,“ směje se dvacetiletý mladík.

Jan Zavadil (vpravo) s kolegyní z béčka Klárou Peslarovou.

Sám tedy může objektivně porovnat druhou ligu a krajský přebor. „Ve druhé lize je to rychlejší, tvrdší, přesnější. Jsou to rozdílné ligy snad ve všem, v krajském přeboru se příliš nesoustředí na obrany. Jde neskutečně poznat, jaká je obrana A-týmu a jaká u béčka. V kraji bylo taky strašně poznat, když za nás hrál Geňa a Ballny (Jakub Gelnar a David Ballner, pozn. red.) a když jsme hráli bez nich,“ srovnává. Sám navíc uznává, že současný model druhé ligy není úplně ideální. „Pro ty kluky to asi není úplně jednoduché, já to nijak extra nevnímám, byl to můj první zápas, užíval jsem si to, jak jen to šlo. Kdybych s tím ale mohl něco udělat, tak by ligu zatraktivnilo, kdyby se druhá liga doplnila o nejlepší celky z kraje, mělo by to větší náboj.“

V paměti má ještě nedávné čtvrtfinále porubského B-mužstva, které chytlo Krnov a muselo se poroučet po třízápasové bitvě, B-tým vypadl 1:2 na zápasy. Jan Zavadil vychytal v Krnově vítězství, doma při rozhodující bitvě už ale na zkušenost „opavského béčka“ nestačil. „Krnov má výborný tým, je zkušený a dle toho také vypadala jejich hra. Těžili hlavně z přesilovek, měli je dobře sehrané, s tlakem do brány, což některým jiným týmům v krajské lize chybí. Kopřivnice je určitě na vyšším levelu, ale Krnov by se ve druhé lize také neztratil, zase takový rozdíl to nebyl,“ tvrdí gólman, který se před pár týdny zapojil s A-týmem i do tréninku. „Tréninky se nedají vůbec srovnávat. V áčku mi to dává hodně, máme dvakrát týdně speciální trénink gólmanů, takže se nám trenéři více věnují a komunikují s námi,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: JAN ZAVADIL #23
Věk: 20 let, narozen 26. července 1997 Výška: 181 cm Váha: 75 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA (do 2015) Další kluby: HC Frýdek-Místek (2013-2014)