Když nedá Pepa, dá Láďa nebo někdo jiný, těší Josefa Fojtíka. Bobři strašákem nejsou

R. Chyla, A. Bagar, 24.02.2018
Hokejisté HC RT TORAX Poruba 2011 vyhráli základní část. Nekonečná soutěž, která při bídném počtu sedmi odvážných účastníků východní skupiny nasbírala už 48 kol, finišuje. Zatímco vstup do ligy byl pro Ostravany jednoznačnou záležitostí, s postupem času už delší vítězná šňůra nepřišla. „Všichni si mysleli podle toho začátku, že to bude jasná záležitost, ale ono to tak není, protože máte jen šest soupeřů, s každým hrajete sedmkrát za sezonu, tak je to o něčem jiném,“ má jasno autor dvou branek proti Novému Jičínu Josef Fojtík.

VÍTĚZ VÝCHODU! PORUBA PO VÝHŘE NAD ĎÁBLY OVLÁDLA ZÁKLADNÍ ČÁST SOUTĚŽE »

Vítězství se přitom proti Ďáblům, kteří stále ještě bojují o co nejlepší výchozí pozici do předkola, vůbec nerodilo lehce. „Byli jsme trošku i nervózní, protože každý věděl, že když vyhrajeme, tak máme klid. Nikdo nechtěl čekat na poslední zápas do Kopřivnice, protože ta tam má nějaké hráče, kteří umějí dát gól a nedej bože, abychom tam prohráli,“ začíná s pivem v ruce jeden z hrdinů, který pomohl k výhře v základní části 34 kanadskými body. A v sobotu přidal další tři, za dvě branky a asistenci. „Já jsem hlavně rád, že jsme to zvládli a ty dva góly jsou pro mě takový bonus. Hlavně, že máme klid, jsme první a budeme se soustředit na play off a případnou baráž,“ oddychl si spokojeně Josef Fojtík.

Josef Fojtík byl jedním z hlavních strůjců sobotního skalpu novojičínských Ďáblů, skóre otevřel a nakonec zapsal také vítěznou branku. „Byly to důležité góly, ale vždycky někdo ten gól dá. Tady to je tak, že když nedá Pepa, tak dá Láďa nebo někdo jiný a vždycky to nějak dopadne. Je to tak dobře postavené,“ pochvaluje si práci porubských trenérů. Porubští se ovšem stejně jako v předchozích duelech střelecky trápili, s Novým Jičínem prohrávali doma nečekaně ve třetí třetině 2:3. „Já jsem se zamyslel nad sebou, snažil jsem se z hlavy vytáhnout maximum a vyšlo to, dali jsme vyrovnávací gól, pak rozdílový a na konci už jsme je k ničemu nepustili,“ srší radostí.

Josef Fojtík peláší na bránu v zápase proti Novému Jičínu.

„Osobně jsem věřil, že to otočíme, dotáhneme to do zdárného konce a vyhrajeme základní část. Nový Jičín byl nepříjemný. Čekal jsem, že nebudou až tak nepříjemní, protože venku toho moc zatím nepředvedli, ale tentokrát přijeli s taktikou, kterou dodržovali a dělali nám problémy v útočné třetině. Myslím, že i to hrálo roli,“ tuší porubský střelec. Ostravané přitom v základní sestavě znovu postrádali několik velkých jmen. „Chybějí nám dva nejlepší hráči nebo jedni z těch nejlepších. Ani náš gólman nebyl, takže trošku nervozita byla. Možná nám to trošku svazovalo nohy, trenéři byli asi taky trošku nervózní, ale zvládli jsme to,“ přemítá.

Porubští hokejisté přitom na začátku sezony předváděli nevídané a byli pro všechny postrachem. Dvanáctibodové náskoky na čele tabulky nebyly výjimkou, Drtičům či Drakům nepomohly na stáhnutí manka na čelo tabulky ani dlouhé vítězné série. „Všichni si mysleli podle toho začátku, že to bude jasná záležitost, ale ono to tak není, protože máte jen šest soupeřů, s každým hrajete sedmkrát za sezonu, tak je to o něčem jiném. Kdybychom hráli čtyřikrát, tak čtyřikrát všechny porazíme a je konec sezony. Já si toho vítězství cením, určitě to nebylo lehké, měli jsme několikrát větší marodku, dohráváme bez prvního gólmana, cením si toho,“ pokračuje s úsměvem.

Oslava vstřelené branky Josefa Fojtíka spolu se svými spoluhráči.

HC RT TORAX odehraje bez stresu a bez nervů poslední kolo základní části v Kopřivnici. Nový systém playoff zahrnující i předkolo playoff odsoudí porubské borce ke čtrnácti dnům volna. „Osobně jsem to ještě nezažil, tak uvidíme, jak to dopadne. Myslím, že kluci si rádi odpočinou. Budeme mít určitě pár dní volno. Já jsem odpočatý díky tomu zranění, co jsem měl, a díky pětizápasové stopce, ale kluci to určitě ocení, odpočinou si, dají se do kupy a naberou síly,“ věří. V předkole se o dvě vstupenky do semifinále, které mají prozatím jisté pouze první dva celky, poperou týmy Šumperka, Nového Jičína, Valašského Meziříčí a Kopřivnice.

Porubští hokejisté s jistotou nenarazí na Šumperk, s velkou pravděpodobností jim však při současné formě jednotlivých týmů pavouk vyřazovacích bojů přiřadí Valašské Meziříčí. „Pokud budu mluvit za sebe, tak pro mě Valašské Meziříčí není žádným strašák. U nich se sice nehraje úplně nejlépe, ale jestli chceme postoupit do první ligy, tak Bobři by žádný větší oříšek být neměli. Není asi nikdo, koho bych si vyloženě přál. A i kdyby někdo takový byl, tak bych neprozradil, protože toto je vždy velmi ošemetné. Kdo přijde, ten přijde, musíme přejít přes kohokoliv,“ uzavírá s odhodláním.

STATISTIKY & FAKTA: JOSEF FOJTÍK #10
Věk: 33 let, narozen 11. září 1984 Výška: 182 cm Váha: 93 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC TATRA Kopřivnice Další kluby: HC Vítkovice Ridera (1999-2001), AZ Havířov (2000-2001 a 2004-2005), Capital District Islanders (2001-2002), Pittsburgh Forge (2002-2003), VHK ROBE Vsetín (2002-2003), Victoriaville Tigres (2003-2004), Danville Wings (2003-2004), LHK Jestřábi Prostějov (2004-2008), PSG Zlín (2005-2006), HC Oceláři Třinec (2005-2006), HC Technika Brno (2006-2007), HC ZUBR Přerov (2006-2007), Královští Lvi Hradec Králové (2006-2007), Flint Generals (2007-2009), Grand Rapids Griffins (2007-2008), Saint-Georges CRS Express (2008-2011), SV Silz (2009-2011 a 2015-2016), Neumarkt/Egna (2010-2011), HK Nitra (2011-2012), HK Dukla Trenčín (2011-2012), HC Bobři Valašské Meziříčí (2011-2012 a 2016-2017), Cracovia Krakow (2012-2015), HK Nový Jičín (2013-2014), Allen Americans (2014-2015) Úspěchy: postup do I. ligy (2005), nejlepší střelec playoff PHL (2013), mistr PHL (2013)