Kdybychom proměnili některé gólovky, mohlo to být ještě zajímavější, ví Marek Haas

René Chyla, Adam Bagar, 01.09.2017
Přišel z WSM ligy z prvoligového Havířova. Za sebou má již čtyři starty v porubském dresu, nicméně na svou trefu stále ještě čeká. Marek Haas má na kontě prozatím jedinou asistenci, zápas, ve kterém se mohl vyšvihnout proti „svým“, ale také Porubě nevyšel podle představ. „WSM Liga je to více o taktice, o dodržování menších detailů, v Porubě se na tom snaží pracovat,“ přibližuje své první dojmy z ostravského klubu.

PORUBŠTÍ POŘÁDNĚ ZATOPILI HAVÍŘOVSKÉMU AZ, GENERÁLKA ALE VÍTĚZNÁ NEBYLA »

Porubští hokejisté mají za sebou přípravu, v níž změřili síly jak s kluby z polské extraligy, tak s týmy, které již před nějakou dobou opustily pro Porubu staré a každým rokem omílané druholigové vody. V generálce svěřenci trenérského dua Aleš Flašar – Tomáš Sršeň přivítali na domácím ledě nedaleký celek z Havířova aneb dvanáctý tým loňského ročníku WSM ligy. Generálka pro oba celky také začala pro hosty velmi příznivě, když na začátku druhé třetiny vedl havířovský AZ už 3:0, na konci utkání se ale ještě strachoval o výsledek. „První třetina pro nás nebyla moc příznivá, tam jsme se rozkoukávali, oťukávali, ale další dvě části napravily tak nějak tu první, kterou jsme nechci říct, že pokazili, ale museli jsme si zvyknout na to tempo, protože první liga je o něčem jiném,“ přiznává další nová akvizice v porubském týmu Marek Haas.

Ve vzájemných utkáních mezi Porubou a Havířovem v minulých letech příliš branek nepadalo, šest gólů na zápas bylo spíše záležitostí výjimečnou. I v pátečním duelu to vypadalo podobně, Poruba prohrávala s Havířovem po čtyřiceti minutách 1:3, ve třetí třetině se ale s góly roztrhl pytel a na každé straně tak diváci mohli vidět ještě po třech. „Havířov to ke konci nějak otevřel a my tam měli šance. Na druhou stranu, kdybychom už v první třetině proměnili tři gólovky, jedna byla dokonce do prázdné branky, tak by to bylo možná ještě zajímavější,“ tuší porubský útočník.

Marek Haas za brankou v zápase proti Šumperku.

HC RT TORAX přitom ztrácel ještě ve 38. minutě tři branky, i přes zvýšenou aktivitu od začátku druhé tercie se ale nemohl gólu dočkat, Káňova trefa ale vše zlomila a najednou to šlo jako po másle. „Nemyslím si, že by něco podcenili, možná jen polevili, ale mají v nohách těžkou přípravu a třeba byli unavení,“ přemítá Marek Haas, který letošní přípravu na sezonu zahájil právě v barvách Havířova a vzpomínky na klub z nedalekého města tak jsou ještě velmi čerstvé. Že by ale borcům v porubském kádru před utkáním radil jak na své bývalé spoluhráče vyzrát, odmítá. „To ne, klukům jsem žádné rady nedával,“ pokračuje.

Zároveň se ale neztotožňuje ani s myšlenkou, že by pro něj byl zápas něčím specifický či pikantní. „Zažil jsem to dlouhé roky zpátky, kdy jsem hrával proti Havířovu. Momentálně nastala taková situace, že tam nejsem a hraju proti nim, ale beru to jako každý jiný zápas. Sice to je takové motivující, že člověk hraje proti mateřskému klubu, ale s tím musí počítat každý hokejista,“ vypráví o svém osudu. O nějakém hecování před či během zápasu s hráči AZetu také nebyla ale vůbec řeč. „Jen jsme se pozdravili, je to přátelský zápas, všechno je o vůli, o únavě a všichni už se těší do sezony, takže žádné hecovačky,“ prozrazuje útočník s šestadvacítkou na zádech.

Marek Haas v Ostravském derby v dresu Ostravské univerzity.

Z Havířova tak Marek Haas našel angažmá v druholigové Porubě, kde stráví minimálně jeden rok v rámci hostování ze svého mateřského klubu. Porubu ale jako krok vzad ve své kariéře nebere. „Je to sice o ligu níž, ale je dobře, že Poruba má takové ambice, že chce hrát o první místo a o postup, což je určitě lákavé. Zápasy sice nebudou mít takovou kvalitu jako v první lize, ale to je hokejový život,“ svěřuje se Marek Haas. Ten má na kontě v ostravském klubu již čtyři zápasy, v posledních dvou ale jeho tým dostal hrozivých čtrnáct branek. „Je to cenná zkušenost. Největší zápas pro nás byl proti Vítkovicím, které jsou o dvě ligy výš. Ti kluci jsou už někde jinde,“ shazuje klobouček před extraligovým celkem.

Proti Vítkovicím si ale nezahrál poprvé a není tomu dokonce ani tak dávno. Přesně na chlup před měsícem od zápasu Poruby s Havířovem hrál prvoligový mančaft v Ostravar aréně, kde schytal od Vítkovic, stejně jako Poruba nedávno doma, osm branek. „My už jsme hráli s Havířovem proti Vítkovicím hned první zápas, dostali jsme tam 2:8. Rozdíl je v tom, že když jdete o ligu výš, tak je to víc o taktice, o dodržování menších detailů. Tady v Porubě se na tom snažíme pracovat, ale ještě to není takové, aby to klapalo jak ve WSM lize,“ poodkrývá mezery, jež musí svěřenci porubské kocábky se svými lodivody ještě pilovat. S kabinou ale rovněž problém nemá. „Já myslím, že my už se tady tak vesměs všichni známe, ať už člověk jde třeba do Čech někde, tak se po jménech známe. Tady je výborná parta jako v Havířově a myslím, že by s nikým nemusel být žádný problém,“ říká na závěr spokojeně.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK HAAS #26
Věk: 29 let, narozen 21. ledna 1988 Výška: 177 cm Váha: 79 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC AZ Havířov 2010 Další kluby: HC Oceláři Třinec (2003-2007), HC Orlová (2008-2009), Draci Šumperk (2009-2016) Úspěchy: stříbro ELSD (2005), stříbro ELJ (2006), postup do I.ligy (2011)