Je to velká rána, smutní nejvyšší představitelé porubského hokeje

Je to velká rána, smutní nejvyšší představitelé porubského hokeje

Redakce, 20.06.2017
Dlouhé přípravy, nespočet jednání, ale výsledek přišel vniveč. Ačkoliv se vedení klubu HC RT TORAX Poruba 2011 všemohoucně snažilo po dlouhé měsíce dotáhnout účast v polské extralize do úspěšného konce, právě ten kýžený poslední krok byl ze všech nejtěžší. Pondělní zasedání Polského svazu ledního hokeje (PZLH) přineslo pro mnohé překvapivý výsledek, hned šest klubů se totiž vyjádřilo proti přijetí českého zástupce do polské nejvyšší soutěže a veškerá snaha se tak během několika minut katovického jednání proměnila v prach, který rozmetal do ztracena silný negativní vítr z plachet polských velkoklubů. „Je to uzavřená kapitola, ale věřím, že nás tato porážka jen posílí,“ věří generální manažer hokejového klubu Pavel Hinner.

Velká většina porubských příznivců, ale také hráči a představitelé ostravského klubu se už těšili na nový ročník, který podle všeho měl klub HC RT TORAX Poruba 2011 strávit mimo české hranice a který měl přinést do porubského klubu něco, o čem se mohlo před pár lety jen snít. Po dlouhých přípravách byla účast Poruby v polské extralize téměř hotovou záležitostí, pondělí 19. června 2017 se však do historie klubu růžovým písmem zrovna nezapíše, přední polské kluby totiž jasně hlasovaly proti porubské účasti v PHL. „Panuje jednoznačně velké zklamání. Jednání se připravovala a vedla již od poloviny března a vše se odvíjelo od toho, zda postoupíme do první ligy, či nikoliv. Když se postup nevydařil, tak bylo hned jasné, že od dalšího ročníku budeme usilovat o to, abychom v Porubě hráli polskou extraligu. Jednání se tedy na konci března zintenzivnila s tím, že na polském hokejovém svazu byl jasně deklarován zájem jeho činovníků o to, abychom tamní nejvyšší soutěž rozšířili, zatraktivnili a byli takovou první vlaštovkou pro otevření polské extraligy i pro jiná mužstva a následnému vytvoření tak mezinárodní soutěže po vzoru rakouské EBEL,“ líčí prvopočátek celé velkolepé akce.

Polský svaz ledního hokeje byl pro, zástupci porubského hokeje navíc přistoupili na všechny podmínky, které svaz požadoval. „My jsme jejich záměr a vizi o mezinárodní soutěži jen kvitovali, navíc jsme deklarovali veškeré podmínky, které po nás PZLH požadoval, tzn. bezdlužnost, finanční zajištění, halu, svolení českého svazu, i veškeré licenční podmínky jsme byli připraveni splnit,“ přiznává Pavel Hinner s tím, že RT TORAX by se v případě vítězství v polské extralize vzdal za účelem zkvalitnění porubského hokeje i případné účasti v Lize mistrů. Kdo ale musel nakonec rozhodnout, byli jednotliví zástupci polských extraligových klubů. „Finální rozhodnutí ale bylo na polských klubech a po předběžných jednáních bylo zřejmé, že většina polských klubů bude hlasovat pro naše přijetí. S tím jsme také v pondělí do Katovic jeli, kde se mělo naše přijetí do extraligy prakticky již jen stvrdit,“ pokračuje.

Účast Poruby v polské extralize vzbudila zájem nejen u svazu, fanoušků, ale také i v jiných sférách našich severních sousedů a i ty přijetí hokejistů HC RT TORAX do jejich hokejové extraligy podpořily. „Celá tato záležitost byla v Polsku velmi sledována, ať už fanoušky, tak politickým děním, tato záležitost vzbudila rovněž zájem polských poslanců. Včerejšího hlasování se zúčastnil i generální konzul Polska a byl jednoznačně pro přijetí českého mužstva do tamní nejvyšší soutěže, čímž by se soutěž otevřela i dalším celkům do budoucna. Polské kluby ale rozhodly šest ku čtyřem v náš neprospěch, přičemž Osvětim byla velmi nerozhodná a přiklonila by se dle hlasování k většině. Jasně pro byly Katovice, Janow i Jastrzębie, za což bych jim chtěl velmi poděkovat. Proti naopak vystoupily zejména největší polské kluby, tzn. Krakov, Tychy a Nowy Targ,“ nechápe Pavel Hinner tak negativní postoj polských velkoklubů.

Co ale mohlo za takovým verdiktem stát? „Myslím si, že jediným důvodem byl strach z toho, že bychom je dokázali porazit a že kluby mají oproti tomu našemu zajištěny vysoké rozpočty a samozřejmě by bylo velmi nemilé, kdyby s námi měli v prvním nebo druhém kole playoff hned vypadnout,“ přemítá generální manažer. „My jsme jasně deklarovali, že nebudeme ani polským mistrem, kdybychom se do finále probojovali. Vyhráli bychom pohár polské soutěže, ale polským mistrem a účastníkem Ligy mistrů bychom nebyli. Všechna tato privilegia jsme byli ochotni nechat stranou i s tím, že pokud bychom nezvládli playout a skončili poslední, tak bychom jako každý jiný tým sestoupili do nižší soutěže. Jinak než obavy z narušení klidných vod jednotlivých týmů si toto rozhodnutí tedy nedokážu vysvětlit,“ kroutí stále nevěřícně hlavou. „Otázkou je, zda nám neuškodil také fakt, kolik jsme hráli s polskými mužstvy přípravných zápasů, kde jsme jim jasně ukázali, že je porazit dokážeme, ať už to byl Krakov, Jastrzębie, Bytom nebo polská dvacítka či jejich seniorská reprezentace. O to více mě poté udivilo, když jsem slyšel zástupce krakovského hokeje, pana Bałdyse, že by rádi přijali extraligové celky z Česka, ale na druhou stranu nejsou schopni porážet týmy ze druhé ligy,“ přemítá Pavel Hinner.

„Možná by kluby pak musely více apelovat na trénování hráčů a podobné zásahy vždy velmi bolí. V manažerském zákulisí se zřejmě také silně pracovalo, což pak ovlivnilo i menší kluby, které by jinak hlasovaly pro naše přijetí. Mne tato situace velmi mrzí, jelikož to stálo spoustu času a úsilí. Ještě jednou bych chtěl ale poděkovat všem činovníkům PZLH, kteří udělali taktéž obrovský kus práce pro to, aby se jejich soutěž zatraktivnila právě rozšířením o ostravskou Porubu a případně další kluby. Bohužel stejně jako my poté narazili na velkou nevoli silných klubů, které daly jasně najevo, že se světu otevřít nechtějí a že o spolupráci se sousedními státy nemají zájem,“ krčí rameny Pavel Hinner, který se snaží dlouhodobě i s krajem o konfrontaci s polským hokejem napříč všemi mládežnickými kategoriemi.

„Poruba naproti tomu již několik let vytváří pro spolupráci s PZLH velmi dobré podmínky. Spolu s Moravskoslezským krajem jsme v minulosti přijali dva polské mládežnické kluby do českých žákovských soutěží, i tento rok chceme tyto soutěže rozšířit o další dva celky s cílem, aby se jejich hokej kvalitativně zvedal. Navíc již dva roky organizujeme juniorský turnaj SILESIA BISSET CUP, kde figuruje i polská dvacítka. Našim klubem v posledních letech prošlo také několik polských reprezentantů, takže si myslím, že vstřícnost z naší strany není zrovna malá a o to více mě negativní rozhodnutí pondělního hlasování mrzí,“ připomíná například bratry Bochnakovy, kteří pravidelně nastupují za reprezentační výběry Polska a kteří v minulosti oblékali dres HC RT TORAX.

„Je to verdikt, který musíme respektovat. Je to velká rána, ale ta k sportu patří. Věřím, že se nás toto jen posílí,“ věří dále. Kdo by si ale myslel, že za porubskou účastí bude stát právě několikanásobný mistr z Krakova, byl na velkém omylu. Právě jeho zástupci kladli této myšlence odpor největší, otázkou však je – proč? „Co mne asi nejvíce zarazilo, byl postoj Krakova, který ústy pana Bałdyse citoval jejich hlavního trenéra Rudolfa Roháčka, bezesporu v Polsku úspěšného trenéra, ale o znalosti českého prostředí se dá již pochybovat, i vzhledem k časového odstupu z dob působení v Česku. Trenér Roháček je je mimochodem naším odchovancem, sbíral zde také trenérské zkušenosti a který prohlásil, že v žádném případě se Poruba do soutěže dostat nesmí a že není žádným přínosem k zaktraktivnění ligy, ani žádnou vizí do budoucna. Myslím si, že jeho vyjádření zásadně ovlivnilo dřívější stanoviska jiných dalších klubů a musím říct, že mne tento postoj velmi zaskočil, jelikož právě jeho jsem považoval za kamaráda a přítele porubského hokeje,“ říká s těžkým srdcem generální manažer, jenž sice nevylučuje účast Poruby v Polsku v dalších letech, ale připomíná, že nyní je prioritou soustředit se na novou sezonu.

„Samozřejmě jsme s odstupem pár hodin znovu mluvili s činovníky tamního hokeje, kteří nám sdělili, že se budou dále pokoušet o přesvědčení polských klubů pro naše přijetí třeba už od příští sezony 2018/2019, ale myslím si, že my jsme podali velmi vstřícnou pomocnou ruku. V nejednom entrée jsem vysvětloval, proč takové kroky děláme. Bylo by to oživení nejen pro porubský klub a fanoušky, kteří by měli možnost poznat nové prostředí, mančafty, ale také „humbuk“ ohledně televizních přenosů apod. Přesně toto nás do polské extraligy vedlo, na druhou stranu jsme nabízeli zkvalitnění a konfrontaci s českým hokejem, což měly dle mého polské kluby využít. Aktuálně je to ale uzavřená kapitola, nicméně nechci říkat, co bude nebo nebude do budoucna. Slabou útěchou jsou snad jen vyjádření polských fanoušků, kteří toto rozhodnutí ostře kritizují a nás tím jen utvrzují v myšlence, že je to jen pouhá obava a strach, který nabádal k tomu, aby Porubu do extraligy nepřijali,“ děkuje za podporu nejen svazu, ale také fanouškům, jež byli na sociálních sítích v drtivé většině pro porubské oživení.

Kádr A-mužstva se již od konce března budoval pro polskou extraligu, ovlivní rozhodnutí polských klubů skladbu týmu? „Toto rozhodnutí žádný zásadní vliv na skladbu kádru mít nebude, v úterý ráno jsem osobně hráčům, kteří se aktuálně s A-mužstvem připravují, oznámil, že je to pouhá jedna etapa, která nevyšla. Nyní je však velmi těžké říci, jaké mančafty, s jakým kádrem a jaký model bude druhá liga mít, a tak je ještě velmi předčasné hovořit o tom, kdo by kádr mohl ještě doplnit,“ ubezpečuje. Brány polské extraligy se minimálně na rok uzamkly na tisíce západů, je ale nevyhnutelné druhou ligu opravdu hrát? Podle generálního manažera jsou v záloze i jiné varianty. „Máme ještě další alternativy, na kterých musíme ihned začít intenzivně pracovat. Tou poslední je samozřejmě to, že druhou ligu budeme opravdu hrát. V případě, že bychom do druhé ligy nastoupili, tak kádr postavíme tak, abychom byli silní a porvali se o postup,“ hlásí na závěr s tím, že bližší informace jiných alternativ si prozatím nechá pro sebe.